Skandal z medialnym imperium (News Corp.) Ruperta Murdocha zatacza coraz szersze kręgi. Okazuje się, że nie tylko dziennikarze już zamkniętej, wychodzącej w Wielkiej Brytanii, popularnej gazety News of the World podsłuchiwali rozmowy telefoniczne i przekupywali policjantów, by zdobyć niedostępne dla innych informacje. Robiły to również inne media Murdocha.
The Guardian, The Independent i BBC podały, że 3 gazety Murdocha nielegalnie uzyskały informacje o rodzinie byłego premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna i dostały się do jego dokumentów finansowych i medycznych.
The Sun zdobył szczegóły choroby syna Browna, który jako niemowlę cierpiał na stwardnienie rozsiane.
Dziennikarz The Sunday Times, udając Browna, uzyskał dostęp do jego konta w banku Abbey National.
W poniedziałek Murdoch i jego imperium zostało zaatakowane ze wszystkich stron. Wicepremier, liberalny demokrata Nick Clegg, zwrócił się do News Corp. o rezygnację z przejęcia lukratywnej stacji satelitarnej BSkyB (Murdoch już posiada 39% tej kompanii).
Tymczasem BBC ujawniło, że w 2007 roku News of The World płacił policjantom z ochrony rodziny królewskiej za informacje. Reporter BBC, Robert Peston, natrafił na e-maile reportera tej gazety, Clive´a Goodmana (który już znalazł się w areszcie za podsłuchiwanie telefonów), do naczelnego Andy Coulsona z prośbą o olbrzymią sumę pieniędzy dla oficerów policji za informacje o rodzinie Elżbiety II.
Coulson jest głównym doradcą ds. komunikacji premiera Davida Camerona.
W poniedziałkowym wydaniu The Guardian pisze, że całkiem niedawno policja ostrzegła księcia Karola i jego żonę Camillę, iż ich telefony mogą być na podsłuchu.
Skandal rozwija się dalej. Niewykluczone, że News Corp., właściciel między innymi Fox News i Wall Street Journal, również w USA dopuścił się czynów nielegalnych.
(HP – eg)