Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Lek na melanomę. Cukrzyca i operacje bariatryczne. 15 minut ćwiczeń wystarczy! Demencja a umiarkowane picie alkoholu.

Chicago (Inf. wł.) – Federalna agencja ds. kontroli żywności i leków, znana jako FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła do użytku lek na melanomę, który blokuje specyficzną mutację genetyczną występującą w połowie przypadków tego najbardziej złośliwego raka skóry.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 


Preparat pn. Zelboraf, aplikowany jest w postaci tabletek i produkowany przez firmę Roche. Powstał w rezultacie współpracy kalifornijskiej filii Roche z firmą japońską Daiichi Sankyo. Firma obiecała, że udostępni preparat za około dwa tygodnie.


 


***


Jak wynika z najnowszych badań, niektóre rodzaje operacji bariatrycznych nie tylko skutecznie leczą z otyłości, ale powodują zanikanie objawów cukrzycy typu 2.


 


Publikacja internetowa WebMD Health News informuje, że 89% osób, które poddały się operacji gastrycznego bypassu, doznało po niej remisji cukrzycy. Z tej liczby 57 procent pozostawało w remisji jeszcze po pięciu latach.


 


Zgodnie z danymi Mayo Clinic gastryczny bypass jest operacją preferowaną przez wielu chirurgów bariatrycznych, ponieważ ma mało skutków ubocznych i pozwala na długoterminowe utrzymanie niskiej wagi ciała, pod warunkiem, że pacjent prowadzi zdrowy tryb życia i utrzymuje właściwą dietę,


 


***


Najnowsze badania wskazują, że 15 minut codziennych umiarkowanych ćwiczeń, lub innego rodzaju ruchu (np. spacer), ma dobroczynny wpływ na stan fizyczny i psychiczny. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, zmniejszają ryzyko niektórych chorób i polepszają samopoczucie.


 


Lekarze zalecają dziennie 30 minut aktywności fizycznej, ale badacze z Tajwanu stwierdzili, że już zaledwie 15-minutowe ćwiczenia uprawiane codziennie przynoszą wiele korzyści, a nawet mogą przedłużać życie.


 


Jest to dobra wiadomość dla osób, które utrzymują, że są bardzo zapracowane i nie mają czasu na codzienne ćwiczenia.


 


Raport z badania zotał opublikowany w ostatnim numerze magazynu Lancet.


 


Autorzy artykułu przekonują, że każdy człowiek, nawet ten, który ma bardzo napięty harmonogram dnia, może codziennie wygospodarować 15 minut na przechadzkę energicznym krokiem, aerobik taneczny lub wodny, czy przejażdżkę na rowerze.


 


Z obliczeń badaczy wynika, że 15 minut codziennego ruchu – a więc 90 minut tygodniowo – zmniejsza ryzyko śmierci o 14 procent i przedłuża życie o przynajmniej 3 lata, w porównaniu z osobami, które w ogóle nie uprawiają żadnych ćwiczeń. Wynik ten okazał się taki sam w przypadku kobiet i mężczyzn.


 


Uczeni stwierdzili też, że każde dodatkowe 15 minut ćwiczeń zmniejszało ryzyko śmierci o kolejne 4 procent w porównaniu z grupą kontrolną.


 


***


Umiarkowane spożycie alkoholu w sytuacjach towarzyskich może zapobiegać demencji i słabnięciu funkcji poznawczych – uważają badacze z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Loyola. Jak szacują badacze, spadek ryzyka wynosi 23%.


 


Długoterminowym badaniem, które rozpoczęło się w 1977 roku, objętych było 365 tys. osób.


 


(ao)

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama