Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

"Trójka z Memphis" na wolności

Po 17 latach za kratkami za brutalne morderstwo popełnione na trzech chłopcach w Arkansas, Damien Echols, Jessie Misskelley i Jason Baldwin – określani przez media jako "Trójka z zachodniego Memphis" – opuścili więzienie.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 


Wszyscy trzej odpowiadali za śmierć 8-letnich skautów: Stevie Brancha, Micheala Moore i Christophera Byers.


 


Prokuratura zarzuciła 16-letniemu Baldwinowi, 17-letniemu Misskelley i 18-letniemu Echolsowi zamordowanie chłopców w czasie satanistycznego rytuału, w dniu 6 maja 1993 roku w Robin Hood Hills.


 


Echolsa skazano na karę śmierci, Misskelley dostał dożywocie plus 40 lat, a Baldwin karę dożywocia. W czasie procesu "Trójki" nie przeprowadzano testów genetycznych.


 


W 2007 roku badania porównawcze DNA z rzeczy zabranych z miejsca zbrodni nie wskazały żadnego podobieństwa z DNA rzekomych zbrodniarzy.


 


W listopadzie 2010 roku stanowy Sąd Najwyższy zezwolił na nowy proces. Datę wyznaczono na grudzień tego roku. Tymczasem w ub. czwartek sędzia David Laser niespodziewanie wydał polecenie przewiezienia wszystkich trzech mężczyn na przesłuchania.


 


Eksperci wierzą, że obie strony weszły w skomplikowane porozumienie prawne, znane jako Alford pleas. Oznacza ono, że oskarżony podtrzymuje swoją niewinność, lecz rozumie, że ława przysięgłych może uznać, że jest winny. W ten sposób stan zabezpiecza się przed potencjalnym oskarżeniem o bezpodstawne aresztowanie i wtrącenie do więzienia.


 


Słysząc tę opinię ojciec jednego z zamordowanych chłopców, Jon Mark Byers, powiedział, że wierzy w niewinność Echolsa, Baldwina i Misskelley. Byers wyraził gniew, że wobec trzech niewinnie skazanych ludzi stosuje się sztuczki prawne.


 


Od wydania wyroku "Trójka z zachodniego Memphis" była obiektem trzech filmów dokumentalnych. Jeden z nich doczeka się publicznego pokazu w listopadzie. Za wypuszczeniem "Trójki" z więzienia od dawna opowiadało się wielu znanych ludzi, m.in. Johnny Depp, Dixie Chicks, Eddie Vedder i Metallica.


 


(HP – eg)

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama