Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Policja na cenzurowanym

Chicago (Inf. wł., CST) – Rada Miejska Chicago zatwierdziła w ubiegłym tygodniu ustawę o reformie Rady ds. Policji, która decyduje o nałożeniu sankcji dyscyplinarnych na policjantów, podejrzanych o naruszenie regulaminu służbowego.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 


Wcześniej ustawę zatwierdził Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Radzie Miejskiej.


 


Reforma została zatwierdzona przy mocnym poparciu burmistrza Rahma Emanuala.


 


Projektodawcą ustawy był radny Robert Fioretti (2. okręg miejski), który już wcześniej wielokrotnie podejmował próby zreformowania Rady Policji – kontrowersyjnej agencji, która już tradycyjnie blokuje zwolnienia z pracy.


 


Tylko jedna trzecia policjantów, z grupy rekomendowanych do zwolnienia przez szefa policji, rzeczywiście utraciła zatrudnienie, a dymisje dwóch trzecich zostały zablokowane.


 


Rada Policji podejmuje decyzje dotyczące nakładania sankcji na policjantów, ale sama ma problemy z dyscypliną służbową. Czterech z dziewięciu członków rady opuściło 20 procent wszystkich posiedzeń w okresie ostatniej dekady – wykazała analiza organizacji Chicago Justice Project.


 


Dzięki nowej reformie kadencja członków Rady Policji zostanie ograniczona do 10 lat i do 4 lat kadencja prezesa rady i jego zastępcy.


 


Członkowie rady, którzy opuszczą co najmniej 3 posiedzenia w roku kalendarzowym, zostaną zastąpieni nowymi osobami.


 


Ponadto wyniki głosowań, przebieg debat oraz wszelkie decyzje Rady wraz z usadnieniami muszą zostać opublikowane w internecie, zgodnie z zasadą jawności i przejrzystości, którą wprowadził burmistrz Emanuel.


 


Radny Fioretti już wcześniej próbował zreformować Radę Policji, ale jego wysiłki blokował poprzedni burmistrz Richard M. Daley.


 


***


Władze chicagowskiej policji postanowiły wyrugować symulowanie chorób przez funkcjonariuszy. W rezultacie przeprowadzonego wewnętrznego dochodzenia, Departament Policji Chicagowskiej podjął kroki mające na celu zwolnienie kilkunastu funkcjonariuszy. Jak dotychczas, specjalny oddział ds. medycznej rzetelności (Medical Integrity Unit) – założony w 2009 r. przez nadinspektora Jody Weisa – zweryfikował 1,800 przypadków domniemanego naruszenia przepisów regulujących zasady wykorzystywania urlopu chorobowego.


 


Śledztwo wykazało między innymi, że w czasie rzekomej choroby policjant robił zakupy w centrum handlowym na przedmieściach, inny spędzał czas w restauracji, a jeszcze inny udał się na wycieczkę na Karaiby.


 


Związek zawodowy chicagowskich policjantów, Fraternal Order of Police, wyraził zadowolenie, że znakomita większość policjantów nie nadużywa przywileju urlopu chorobowego. Zdaniem FOP tylko około 5 proc. funkcjonariuszy dopuszcza się nadużyć.


 


(ao)

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama