Chicago (Inf. wł., Internet) – Dotychczasowe badania wykazały, że umiarkowane spożycie alkoholu jest z pożytkiem dla zdrowia. Jednak z najnowszych badań wynika, że alkohol – nawet w umiarkowanych ilościach – zwiększa ryzyko raka piersi.
Badacze prześledzili losy 100 tys. pielęgniarek w okresie około 30 lat i stwierdzili, że 3-6 porcji alkoholu tygodniowo zwiększa ryzyko raka piersi o 15%, a dwie codzienne porcje – o 51%. Rodzaj spożywanego alkoholu (wino, piwo czy wódka) nie miał wpływu na wyniki badania.
Naukowcy wskazują, że alkohol podnosi poziom estrogenu w organizmie kobiety, a hormon ten ułatwia powstawanie i rozwój guzów piersi.
Równocześnie lekarze podkreślają, że umiarkowane spożycie alkoholu może chronić kobiety przed chorobami serca i zawałami. Statystyki pokazują, że co trzecia kobieta umiera na zawał serca, a tylko co 36. na raka piersi – zwracają uwagę ekspereci medyczni.
Raport z badania został opublikowany w Journal of the American Medical Association.
***
Mniejsze dzieci po leczeniu bezpłodności
Dzieci, które przyszły na świat w rezultacie leczenia bezpłodności i sztucznego zapłodnienia, rodzą się nieco mniejsze niż dzieci spłodzone w sposób naturalny – stwierdza artykuł opublikowany przez magazyn medyczny Fertility and Sterility.
Badacze stwierdzili, że dzieci urodzone przez kobiety mające problemy z płodnością, ważą o około jedną trzecią funta mniej w porównaniu z dziećmi kobiet, które nie miały problemów z zajściem w ciążę. Ponadto ta pierwsza grupa kobiet jest dodatkowo narażona na większe ryzyko urodzenia bardzo małych dzieci, ważących poniżej 5.5 funtów.
Badacze próbują ustalić przyczyny zjawiska.
***
Młodzież celem reklamy napojów
Analizy rynkowe wykazały, że producenci wysokosłodzonych napojów (soda pop, napoje sportowe oraz owocowe itp.) adresują swoją akcję reklamową do dzieci i młodzieży, posługując się w niej nie tylko tradycyjnymi mediami, ale też najnowszymi – jak internet i telefony komórkowe.
Badanie i raport na ten temat sporządzili badacze z Yale University Rudd Center for Food Policy and Obesity.
Zreszenie producentów napojów chłodzących, American Beverage Association, kwestionuje rezultaty uzyskane przez naukowców.
***
Mozart pomaga wykryć polipy?
Muzyka Mozarta, pobrzmiewająca łagodnie w tle podczas zabiegu kolonoskopii, pomaga lekarzom przeprowadzającym zabieg wygryć niebezpieczne polipy, z których może rozwinąć się rak.
Raport zaprezentowany podczas sympozjum American College of Gastroenterology potwierdza teorię określaną jako "Efekt Mozarta", która twierdzi, że słuchanie muzyki może poprawiać poziom wykonania niektórych zadań umysłowych.
Niektórzy uczeni uważają, że muzyka poprawia nastrój oraz zwiększa gotowość i koncentrację, co z kolei wpływa pozytywnie na rezultaty działania. Inni eksperci uważają, że kompleksowość muzyki klasycznej uruchamia w mózgu procesy poznawcze ułatwiające podejmowanie dodatkowych, skomplikowanych zadań.
Obydwie interpretacje nie wykluczają się wzajemnie, a raczej – uzupełniają.
(ao)