“Złoty Gwóźdź” dla Macieja Cybulskiego
Chicago (Inf. wł.) – Jako przedstawiciel Izby Handlowej stanu Illinois od dwunastu lat Maciej Cybulski jest aktywnie włączony w różnego typu przedsięwzięcia, które Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Kontraktorów i Budowniczych PACBA organizowało na terenie Polski – powiedziała przedstawicielka Izby, Iwona Bocheńska, podczas ceremonii wręczenia dorocznej nagrody „Złotego Gwoździa”, przyznanego w tym roku przez PACBA właśnie Maciejowi Cybulskiemu. Pod nieobecność laureata wyróżnienie na XVI Balu Karnawałowym, który 11 lutego odbył się w salach bankietowych „Chateau Ritz” w Niles, odebrała Iwona Bocheńska, która wspomniała również o tym, że Izba popiera Stowarzyszenie także na innych rynkach europejskich oraz w USA.
– Na rynku chicagowskim dbamy o to, żeby mieć odpowiedni wybór programów oraz możliwości finansowe dla realizowania tych programów, z których również może korzystać PACBA. Znam Macieja od wielu lat i cieszę się, że został uhonorowany, bo ta nagroda bardzo mu się należy – podkreśliła Iwona Bocheńska.
Wyróżnienie wręczyli szefowie PACBY, prezes Piotr Wyszkowski w asycie honorowego prezesa Waltera Bochenka, prezesa PACBY w Polsce Lestera Surowca i wiceprezesa Roberta Ignaciuka.
Wspominając dotychczasowe przedsięwzięcia i osiągnięcia PACBY na przestrzeni szesnastu lat istnienia Lester Surowiec przypomniał, że wszystko zaczęło się w lutym 1996 roku. W swoim wspomnieniu prezes przywołał najważniejsze wydarzenia i sukcesy z szesnastu lat działalności tej jedynej w swoim rodzaju polonijnej organizacji, skupiającej liczne grono polonijnych kontraktorów, budowniczych i biznesmenów. Swoją działalność kontraktorzy rozpoczęli z wysokiego „C” udziałem w obchodach Konstytucji 3 Maja, na których pojawili się niepowtarzalnym rydwanem nawiązującym do historii oręża polskiego i tradycji sarmackiej Rzeczpospolitej. Do historii chicagowskich obchodów rocznicowych Trzeciomajowej Konstytucji przeszły następne rydwany przygotowywane w kolejnych latach na pochód w centrum „Wietrznego Miasta”.
Początkowy optymizm, inwencja i zaangażowanie w sprawy społeczne znalazły potwierdzenie w podejściu do sprawy pomocy ofiarom powodzi, jaka w drugiej połowie 1977 roku nawiedziła południowo-zachodnią Polskę. PACBA postanowiła wybudować trzy domy dla ofiar powodzi prezentując przy okazji amerykański system budowy. Do Polski udały się, złożone z członków PACBY, zespoły robocze. W „Wietrznym Mieście” organizowano zbiórkę pieniędzy i materiałów, które dzięki przychylności „Polameru” docierały na miejsce budowy do Stanowic pod Wrocławiem, gdzie 28 kwietnia 1998 roku wręczono klucze dwóm rodzinom do domów przy ulicy Chicago. Równocześnie trwała budowa trzeciego.
Na bazie tych doświadczeń PACBA zaangażowała się w zorganizowanie w Stanowicach międzynarodowej wystawy budowlanej „EXPO”, która odbyła się w sierpniu 2000 roku. Kolejna wystawa EXPO PACBA odbyła się rok później w Warszawie. Wizytowała ją między innymi skarbnik stanu Illinois Judy Barr Topinka w asyście matki słynnego koszykarza Michaela Jordana, Dolores Jordan, oraz Larrego Hauna, autora książki „Nowoczesny cieśla”, która staraniem PACBY została w Polsce wydana. W trakcie wystawy został zbudowany dom modelowy, aby zwiedzający mogli zobaczyć błyskawiczne tempo amerykańskiego systemu budowlanego i różne techniki wykonywania robót.
W 2004 roku EXPO pojawia się w Chicago, a uczestniczy w nim wiele firm z Polski, prezentując swoje biznesy i profile produkcyjne. Kolejne lata obok działalności edukacyjnej, rekreacyjnej i artystycznej (warto pamiętać, że kontraktorzy wylansowali kilka polonijnych przebojów muzycznych i rokrocznie przygotowują ciekawy program kabaretowy dla uczestników Balu) obfitowały w kolejne akcje. Kontraktorzy wykazali się olbrzymim zaangażowaniem członków w realizację budowy domu Daru Serca, która rozpoczęła się w 2007 roku i po dwóch latach została z sukcesem zakończona. Dzięki pomocy polonijnych firm udało się zrealizować marzenia o godnym lokum dla dzieci, przybywających z Polski do „Wietrznego Miasta” na ratujące zdrowie i życie różnego rodzaju operacje chirurgiczne i zabiegi. Wartość tej pomocy, to blisko półtora miliona dolarów. Poświęcony w 2009 przez biskupa Tomasza Paprockiego dom stał się wizytówką ofiarności i serca chicagowskiej Polonii.
W swojej historii PACBA ma również znaczący udział w przygotowywaniu kolejnych historycznych widowisk plenerowych, które w minionych czterech latach zostały zaprezentowane na terenie Ośrodka Młodzieżowego Związku Narodowego Polskiego w Yorkville przez Polish Army Historical Association. Polonijni kontraktorzy byli również autorami niepowtarzalnego rydwanu z okazji 400-lecia zasiedlenia lądu amerykańskiego i przybyciu pierwszej grupy 5-ciu polskich osadników, którzy uratowali osadę w Jamestown.
Po części oficjalnej wszyscy wspaniale bawili się oglądając program artystyczny przygotowany przez kabaret „PACBARYNKI”, składający się z żeńskiej części kontraktorskiej organizacji. Panie zaśpiewały satyryczny utwór i zaskoczyły strojami. Nad całością programów artystycznych od samego początku istnienia organizacji czuwa niezmordowany Włodek Bochenek, autor tekstów, scenariuszy, reżyser i aranżer.
Tekst i zdjęcia:
AB/NEWSRP
(Zdjęcia na stronie: www.newsrp.smugmug.com)