Chicago (Inf. wł.) – Komitet Izby Reprezentantów Legislatury Illinois zatwierdził 29 lutego rezolucję apelującą do kongresu Stanów Zjednoczonych, aby zawierdził ustawę, która pozwoliłaby Polsce na udział w ruchu bezwizowym,Visa Waiver Program (VWP), w którym uczestniczy 36 krajów, w tym 30 europejskich.
Rezolucja (House Resolution 717) zatwierdzona przez Komitet ds. Międzynarodowej Wymiany Handlowej (Illinois House International Trade & Commerce Committee) została przesłana do Izby w pełnym składzie, w celu debaty i głosowania.
Komitet zawierdził dokument dzięki staraniom posłów Marii Antonii “Toni” Berrios (demokratki z Chicago, 39. okręg) i Michaela Zalewskiego (demokraty z Riverside, 23. okręg).
Posłanka Berrios stwierdziła (w komunikacie prasowym), że będzie dokładała starań, by polska społeczność miała te
same prawa i możliwości, jak inni mieszkańcy Illinois, jednego ze stanów o największej polskiej populacji.
"Nie możemy pozwolić, by Kongres kontynuował utrudnianie podróżowania z Polski i nie możemy taktować Polaków jak turystów drugiej kategorii" – dodała posłanka Berrios.
Podobne opinie wyraził poseł Zalewski w swoim komunikacie prasowym. Podkreślił, że zacieśnianie więzów z Polską dostarczyłoby Illinois bodźca ekonomicznego, w rezultacie lepszej wymiany handlowej. I dodał: "Illinois nie stać na milczenie wobec krajowej polityki, która ignoruje potrzeby biznesu, turystyki oraz naszych rodzin w Posce" .
Jak stwierdza projekt rezolucji stanowej, Polska należy do małej grupy państw Europy, które potrzebują wizy w celach turystycznych, choć sama zniosła ten wymóg wobec obywateli amerykańskich w 1991 roku i stała się formalnie sprzymierzeńcem politycznym USA w 1999 roku, po wstąpieniu do Paktu Północnoatlantyckiego (NATO).
Dzięki inicjatywie VWP rozwija się i przynosi dochody turystyka – podkreśla rezolucja. Tylko w 2008 roku Stany Zjednoczone odwiedziło 16 mln osób z krajów członkowskich VWP, co stanowiło 65 procent wszystkich przybyszów z zagranicy. Jak obliczono, odwiedzający USA z krajów członkowskich VWP wydali podczas swojego pobytu ponad 51 miliardów dolarów.
(ao)