Medycyna w pigułce
Jeden z najbardziej fascynujących bioelementów, zupełnie nieporównywalny z innymi substancjami również aktywnymi w procesach przemiany materii. Siarka zajmuje 5 miejsce w hierarchi makroskładników mineralnych potrzebnych organizmowi ludzkiemu. Wchodzi ona w skład licznych związków utrzymujących wiele różnych funkcji ustroju człowieka, niezbędna jest także w tworzeniu połączeń organicznych.
Siarka stanowi niezbędny dla funkcjonowania organizmu pierwiastek. Nie jest ona typową substancją odżywczą, nie można więc jej określić ani wagowo, ani nawet jej ilości ogólnego dziennego zapotrzebowania.
Siarka jest niezbędna dla zapewnienia wielu funkcji życiowych w organizmie człowieka. Znajduję sie głównie w tkance mięśniowej, jak również w mózgu, włosach, skórze i kościach.
Człowiek w 0.25% zbudowany jest z siarki i wszelki jej niedobór w organizmie prowadzi do poważnych zaburzeń przemiany materii. Jest niezbędna do produkcji kreatyny, białka, które odpowiada za zdrową skórę i włosy. Siarka stanowi składnik każdej komórki w organizmie i jest konieczna w kształtowaniu układu kostnego oraz prawidłowego formowania chrząstki i ścięgien. Siarka nie występuje tylko w białku, lecz także wchodzi w skład różnych witamin, między innymi tej, która w mitochondriach pełni funkcję "świecy zapłonowej".
Odgrywa aktywną rolę w produkcji insuliny, hormonu, który utrzymuje zrównoważony poziom cukru we krwi.
Właściwości siarki wspomagają leczenie różnych chorób: dny moczanowej, egzemy, łuszczycy, trądziku, chorób wątroby, cukrzycy, dolegliwości płuc, zapalenie tętnic, choroby stawów, czyraków i nadciśnienia.
Objawy niedorobu siarki:
• Przygnębienie, niepokój.
• Blada cera, łamliwe paznokcie, twarde włosy.
• Zwiotczała tkanka łączna.
• Zaćma.
• Zatrucia wątrobowe.
• Zaburzenia procesów ukrwienia.
• Dolegliwości stawów.
Nieodpowiednia ilość siarki negatywnie wpływa na wygląd, gospodarkę hormonalną, układ odpornościowy, ukrwienie, oddychanie komórkowe, przemianę węglowodanową.
Objawem niedoboru siarki może być też łuszczyca. Ponadto przy braku siarki potrzebne organizmowi minerały, głównie magnez, krzem, sód, mangan, wapń, chlor, żelazo, jód i potas są trudno przyswajalne, dlatego w takim przypadku ciało traci większość istotnych pierwiastków, osłabiony jest też metabolizm, głównie tłuszczów, białek i cukru. Veganie są najbardziej narażeni na niedobór siarki.
Bogate produkty
spożywcze w siarkę:
• Jaja kurze, mleko, ryby.
• Mięso (czerwone i białe), sery.
• Owoce (awokado, czarne i czerwone porzeczki, figi).
• Warzywa (fasola, groch, czosnek, cebula, szparagi, brokuły, seler, kukurydza, owies, rzodkiewka, pomidory, rośliny strączkowe).
W celach leczniczych od wieków stosowano kąpiele w gorących źródłach zawierających duże stężenie siarki przy chorobach skóry oraz stawów. Kąpiele siarkowe wodne oraz błotne – balneoterapia – nadal są stosowane w leczeniu powyższych schorzeń.
Jako suplement siarka jest dostępna w dwóch formach, jako MSM (methylsulfonylmethane) oraz DMSO (dimethyl sulfoxide). DMSO dobrze wchłania się przez skórę i jest głównie używany w maściach. Po wchłonięciu jest on przetwarzany w 15% na MSM. Leczenie roztworem DMSO jest zatwierdzone przez FDA w leczeniu chronicznego zapalenia pęcherza moczowego, objawiąjącego się przewlekłymi bólami pęcherza i częstym oddawaniem moczu. W tych przypadkach lekarz bezpośrednio wprowadza roztwór DMSO do pęcherza moczowego. Zabieg wymaga uśpienia pacjenta.
MSM jest używany w dawce 2600 mg dziennie przez 30 dni w celu zmniejszenia objawów sezonowej alergii. W chorobach stawów stosowany jest w dawkach od 500 – 3000 mg dziennie, co pomaga walczyć z bólem stawów oraz stanem zapalnym, który leży u podstaw choroby.
12% – 25 % DMSO jest głównie używany w maściach i kremach w chorobach stawów, obrzękach i stanach zapalnych stawów oraz w powyżej wymienionych chorobach skóry. Nadal potrzebujemy więcej badań nad skutecznością siarki w leczeniu różnych dolegliwości. W przypadku brania jakichkolwiek lekarstw należy skonsultować się z lekarzem w sprawie potencjalnych interakcji lub przeciwwskazań dotyczących używania preparatów zawierających MSM lub DMSO.
***
Mówiący po polsku lekarz Aleksy Dobradin, MD z wieloletnią praktyką w Polsce i Ameryce. Były ordynator Oddziału Medycyny Ogólnej szpitala St. Mary of Nazareth w Chicago. Praktykujący pod adresem: 6422 W. Belmont Ave. Chicago, Illinois 60634, tel. (773) 481-2504.