W rocznicę katastrofy smoleńskiej
Chicago (Inf. wł.) – W drugą rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem pragniemy przywołać pamięć ofiar straszliwej zbrodni, jakiej dopuściła się Rosja Sowiecka na polskim narodzie w 1940 roku, mordując w Katyniu, Miednoje, Starobielsku i Charkowie strzałami w tył głowy ponad dwadzieścia dwa tysiące polskich oficerów, policjantów, urzędników i przedstawicieli środowisk inteligenckich – podkreślił Jan Żółtek podczas rocznicowego apelu zorganizowanego dziesiątego kwietnia w Jezuickim Ośrodku Milenijnym przez Zrzeszenie Literatów im. Jana Pawła II.
W dalszej części apelu Jan Żółtek przypomniał, że stojący na cmentarzu w Niles Pomnik Katyński jest dziełem Wojciecha Seweryna, który zginął w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 nad Smoleńskiem. Tragedia ta jak fatum zawisła nad Polską i jest kolejnym ciosem, jaki otrzymał naród polski po II wojnie świtowej. Zginęły najważniejsze elity w kraju z prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim, jego małżonką Marią oraz innymi dostojnikami w państwie i ostatnim prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. Przywołujemy wszystkich, którzy wyjechali z Ojczyzny, aby uczcić pamięć ofiar w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej i nie wrócili, przywieziono ich w trumnach do Polski.
– Nie sposób określić rozmiaru tej straszliwej tragedii dla Polski i narodu – podkreślił Jan Żółtek. – Znów zginęli generałowie, ludzie nauki, księża, patrioci, z głową państwa na czele. Życie swoje oddali w służbie za prawdę i honor Ojczyzny. Już dwa lata minęło od katastrofy, a przyczyn do tej pory nie wyjaśniono, coraz to nowe podaje się brednie, szkaluje dobre imię tych co zginęli. Rząd Polski niewiele zrobił, aby wyjaśnić przyczyny tej straszliwej katastrofy. Pytamy z całą mocą, kiedy zostanie wyjawiona prawda – pytał Jan Żółtek,przypominając, że śledztwo prowadzone w sprawie wyjaśnienia tragicznej katastrofy budzi wiele zastrzeżeń i emocji.
Robert Paweł Redliński, Maria Mili Purymska, Antoni Bosak, Barbara Żubrowska i Anna Kamińska odczytali listę 96 osób tragicznie zmarłych uczestników katastrofy. Zebrani odmówili modlitwy za zmarłych. Apel, który rozpoczął duchowy duszpasterz poetów o. Jerzy Karpiński, nawiązując do słów Ewangelii o Zmartwychwstaniu Pańskim, do symbolu pustego grobu i cierpienia, które przynosi zwycięstwo oraz wysłuchanie pieśni „Bogurodzic” zakoń-czło wspólne zaśpiewanie „Boże coś Polskę”.
W drugiej części uroczystości rocznicowej poeci czytali swoje wiersze okolicznościowe. W tym gronie byli: Alicja Adamczewska, Elżbieta Allen, Jan Żółtek, Antonii Bosak, Anna Konarska, Maria Mili Purymska, Robert Paweł Redliński, Barbara Żubrowska i Alina Szymczyk (autorka apelu), która zaapelowała, aby modlić się za tych, którzy odeszli i wspominając ich ofiarę mieć nadzieję, że ta śmierć nie pójdzie na marne, że Polska będzie silna i przede wszystkim niepodległa oraz że przyniesie pojednanie Polaków. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu „Mgła”.
Tekst i zdjęcia:
AB/NEWSRP
(Zdjęcia są dostepne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)