Kultywując kościuszkowską tradycję
Chicago (Inf. wł.) – Minęło już piętnaście lat od momentu reaktywowania założonego dwudziestego pierwszego marca 1903 roku w Kensington Towarzystwa Bratniej Pomocy Ułanów Polskich Tadeusza Kościuszki pod Opieką św. Salomei, które siódmego września 1997 roku zostało zarejestrowane w stanie Illinois pod nazwą: Towarzystwo Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki i dzisiaj celebrujemy jubileusz piętnastolecia reaktywacji oraz sto dziewiątą rocznicę założenia tej patriotycznej organizacji – powiedział prezes Andrzej Stopa podczas jubileuszowych uroczystości, które z udziałem ponad stu pięćdziesięciu osób 20 października odbyły się sali bankietowej “Jolly Inn” w Chicago.
– Z tej okazji zorganizowaliśmy ten bal charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na szycie nowych mundurów. Koszt jednego uniformu waha się w granicach ośmiuset dolarów. Do tego dochodzi koszt zakupu szabli i kilku dodatków. Mundury są własnością organizacji, natomiast broń kupują członkowie. Ostanio zakupiliśmy szable z “prawdziwego zdarzenia”, ze stali nierdzewnej, takie jak mają oficerowie w wojsku amerykańskim.
Mamy osoby chętne do wstąpienia w nasze szeregi i reprezentowania Polonii w różnych uroczystościach, ale konieczne jest umundurowanie. Wszystkich chętnych do pełnienia tej patriotycznej misji, jaką niewątpliwie jest występowanie w historycznych mundurach na różnego rodzaju imprezach polonijnych, miejskich i stanowych, serdecznie zapraszamy do współpracy – podkreślił prezes Andrzej Stopa.
Po powitaniu przez prezesa Andrzeja Stopę i jego zastępcę Wiesława Wiśniewskiego przybyłych na jubileusz gości, wśród których była między innymi wiceprezeska Związku Narodowego Polskiego Teresa Abick oraz prezes Związku Klubów Polskich Tadeusz Czajkowski, na salę wkroczyli członkowie Plutonu Reprezentacyjnego ze sztandarami.
Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednnoczonych o historii organizacji mówił wiceprezes Wiesław Wiśniewski. Założone 109 lat temu przez spadkobierców tradycji kościuszkowskiej, w sporej grupie weteranów Powstania Styczniowego, Stowarzyszenie w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku ze względu na “wykruszenie” się szeregów członkowskich zawiesiło swoją działalność.
W 1997 roku z inicjatywy Tadeusza Barnasia, Kazimierza Maniaka i Wiesława Wiśniewskiego, do których dołączył późniejszy prezes Edward Cyran i Krystyna Włóka, reaktywowano organizację rejestrując ją pod nazwą Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. Gen. Tadeusza Kościuszki w Chicago.
Inicjatorzy reaktywacji zaczęli gromadzić fundusze na umundurowanie. Najwięcej pomógł Związek Klubów Polskich, pod którego auspicjami Stowarzyszenie działa do tej pory korzystając z lokalu przy 5835 W. Diversey. W akcję zbiórki funduszy włączył się ówczesny prezes ZNP i KPA, śp. Edward Moskal oraz sporo ludzi dobrej woli. Dzisiaj Plutun Reprezentacyjny liczy szesnastu umundurowanych członków, a wszystkich jest dwudziestu sześciu. Do Stowarzyszenia należy również kilka pań, których mundurami są stroje krakowskie.
Organizacja przygotowuje się do uruchomienia własnej strony internetowej, która ułatwi promocję i dotarcie z informacjami do szerszej rzeszy odbiorców. Członkowie Plutonu Reprezentacyjnego ponad trzydzieści razy w ciągu roku uczestniczą w różnego rodzaju imprezach o charakterze patriotycznym, kościelnym i społecznym.
Na pięciolecie istnienia Stowarzyszenia, dwudziestego siódmego października 2002 roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowego sztandaru wykonanego przez Leszka Darskiego i Alicję Paturzo, która go haftowała. Na jednej stronie została odtworzona jedna strona starego sztandaru, a na drugiej znalazło się aktualne logo Stowarzyszenia.
Ciekawym wydarzeniem w najnowszej historii organizacji była uroczystość poświęcenia szabel, która miała miejsce czternastego listopada 2010 roku w kościele św. Trójcy. Uroczystość była bezpośrednim nawiązaniem do wydarzenia historycznego, które miało miejsce dwudziestego czwartego marca 1794 roku, kiedy to obecni na Mszy św. oficerowie za przykładem Tadeusza Kościuszki z wyciągniętymi pałaszami złożyli przysięgę poświęcenia życia za wiarę, honor i ojczyznę. Gwardianin udzielił zebranym na nabożeństwie błogosławieństwa, podał do ucałowania krzyż i pokropił żołnierzy oraz broń wodą święconą. Podobną ceremonię przeprowadzono w Krakowie 100 lat później podczas obchodów Insurekcji Kościuszkowskiej upamiętniając wydarzenia w Domu Loretańskim poprzez umieszczenie na jego murach pamiątkowej tablicy. Uroczystość sprzed dwóch lat była pierwszą na emigracji i pierwszą w 109-letniej historii działalności Stowarzyszenia.
Przez wiele lat funkcję prezesa organizacji sprawował Edward Cyran. Obecnie pracą kieruje Andrzej Stopa, a komendantem jest Stanisław Szulczewski. Osoby chętne do wstąpienia w szeregi ułanów i reprezentowania Polonii na wielu imprezach i spotkaniach proszone są o kontakt pod numerami telefonów: 773-252-2919, 630-719-9401, 708-557-2416.
Podczas sobotniego bankietu prezes Andrzej Stopa uhonorował Krystynę Włókę Złotą Odznaką Stowarzyszenia za piętnaście lat pracy. Wcześniej wyróżnieniem tym zostali uhonorowani pozostali inicjatorzy reaktywowania organizacji. Srebrnymi Odznakami zostali wyróżnieni członkowie z dziesięcioletnim stażem.
Obecny na balu wiceprezes ZKP Stanisław Zima uhonorował członków Plutonu Reprezentacyjnego Medalem Wincentego Witosa w dowód uznania za patriotyzm i promowanie polskiej tradycji i historii na obczyźnie. Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się zabawa taneczna. W przerwach prowadzone były różne konkursy. W rywalizacji polegającej na trafieniu szablą do zawieszonego na nitce kółka znakomicie radziły sobie panie. Do tańca przygrywała grupa muzyczna „Fantastic Band”.
Tekst i zdjęcia:
AB/NEWSRP
(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)