Z Bożą Opatrznością
Chicago (Inf. wł.) – Historia parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w Kijowie rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy zostałem do niej skierowany przez przełożonych z zadaniem organizacji życia parafialnego na tym terenie – powiedział ks. Wiesław Pęski, gość honorowy spotkania opłatkowego członków Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II, które osiemnastego stycznia odbyło się w Jezuickim Ośrodku Milenijnym.
Ks. Wiesław Pęski jest pallotynem, który po święceniach w 1995 roku został desygnowany do pracy duszpasterskiej na Ukrainie. Od momentu utworzenia nowej parafii w Kijowie przez pierwsze dziesięć lat tułał się z parafianami po różnych wynajętych lokalach. Najpierw było to mieszkanko na 7 piętrze, które przez dwa lata służyło jako mieszkanie i miejsce modlitwy. Potem nieco większe mieszkanie na parterze. Następnie wraz z parafianami na potrzeby duszpasterskie zaadaptował nieogrzewane pomieszczenie w budynku domu kultury. Po roku udało mu się pozyskać zdewastowane, ale większe pomieszczenie z osobnym wejściem w piwnicy na terenie tego ośrodka. Nowa kaplica służyła za miejsce kultu do 27 sierpnia 2008 roku, kiedy właściciele budynku zażądali za wynajem lokalu o tysiąc dolarów drożej, co było niemożliwe do spełnienia i oznaczało konieczność kolejnej wyprowadzki.
– Boża Opatrznośc nad nami jednak czuwała – podkreśla ks. Wiesław. – Jeszcze tego samego dnia siostra znalazła w gazecie ogłoszenie o wynajmie działki z dwoma zrujnowanymi budynkami po cenie wyjątkowo niskiej. Chociaż nowa działka została początkowo tylko wynajęta, to siostry urszulanki, które pracują w parafii od kilku lat, od razu miały przeczucie, że to miejsce będzie własnością parafii. Tak się też stało rok później. Jeszcze przed zakupem terenu na tym miejscu postawiony został duży krzyż. Na blisko tysiącmetrowej działce znajduje sie stary domek i stolarnia z białej cegły o powierzchni 80 m kwadratowych, które po zainstalowaniu ogrzewania, zrobieniu elektryki, wymianie przegniłych podłóg, ścian i sufitów oraz innych niezbędnych remontach stały się plebanią oraz świątynią Chrystusa – podkreśla duszpasterz.
Parafia terytorialnie przylega do miejsca, gdzie w roku ubiegłym został wybudowany cmentarz wojenny ofiar komunizmu w Bykowni, na którym wśród 120 tysięcy ofiar rozstrzelanych przez NKWD, kilka tysięcy stanowią oficerowie Wojska Polskiego. Z tej racji ksiądz Pęski wraz z oddelegowanym w 2011 roku do posługi duszpasterskiej na cmentarzu, księdzem Bogdanem Kusznirem, opiekują się nekropolią. Obok codziennej posługi między innymi pomagają w przyjęciu uczestników Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
W planach duszpasterskich jest wiele innych inicjatyw. Między innymi utworzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla osób starszych, którego zakres nauczania będzie dotyczył historii, kultury, teologii, biblistyki, socjologii oraz języka polskiego. Innym pomysłem jest stworzenie ośrodka rekolekcyjnego dla grup specjalistycznych takich jak lekarze, naukowcy itp. Konieczne są również pomieszczenia dla wspólnot nauki religii i dla duszpasterstwa w trzeźwości, w które proboszcz Pęski jako doktorant z psychologii jest zaangażowany na poziomie całej diecezji.
Aby realizować te wszystkie zamierzenia i plany niezbędna staje się budowa większej świątyni oraz ośrodka duszpastersko-rekolekcyjnego. Są już gotowe niezbędne projekty. Biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Jego Ekscelencja Piotr Malczuk bardzo wspiera te plany i prosi ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe, bez którego realizacja tych zamierzeń jest niewykonalna.
Ofiary na budowę świątyni można składać na konto w banku St. Stanislaus – St. Casimir’s Polish Parishes Credit Union Limited w Toronto pod adresem: 220 Roncesvalles Ave, Toronto, ON M6R 2L7 na rachunek nr: 104860 z dopiskiem “Świątynia Chrystusa Króla w Kijowie”. Oddziały tego banku znajdują się również w innych miastach. Bliższe informacje o parafii i realizowanych przedsięwzięciach można uzyskać na stronie internetowej: www.pallotyni.kiev.ua/pl. Osoby, które życzą sobie uzyskać więcej informacji bezpośrednio z ust księdza proboszcza, proszone są o kontakt z nim pod numerem telefonu: 1-224-436-1311.
Gość z Ukrainy po podzieleniu się z uczestnikami literackiego opłatka swomi prośbami wziął udział we wspólnym kolędowaniu uczestników wieczoru prowadzonego przez Alinę Szymczyk. Po poświęceniu opłatków przez duchowego opiekuna literatów, ojca Jerzego Karpińskiego uczestnicy spotkania dzielili się nimi i składali życzenia. Czytali również napisane na tę okazję wiersze.
Wspomnieniami z Wigilii na Polesiu w czasie wojny podzieliła się Wanda Głuszek. Uczestniczące w spotkaniu osoby przekazały na budowę kościoła zebraną wśród uczestników kwotę około 280 dolarów.
Proboszcz Pęski będzie gościem posiedzenia Wydziału Stanowego KPA, które odbędzie się 28 stycznia wieczorem w siedzibie ZNP przy 6100 N. Cicero. Będzie okazja usłyszeć relację z ust bezpośredniego uczestnika życia Polonii we Wschodniej Ukrainie. Będzie mówił o ich problemach w poszukiwaniu własnej tożsamości, tęsknocie za Ojczyzną i zmaganiu się z walką o polskość na tych terenach. Podczas pobytu w “Wietrznym Mieście”, który potrwa do 29 stycznia, księdzem opiekuje się członek władz Wydziału Stanowego KPA Bogdan Strumiński, z którym można się kontaktować telefonicznie dzwoniąc pod numer: 1-708-254-2355.
Tekst i zdjęcia:
AB/NEWSRP
(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)