O Polonii i Ameryce
Słabością Polonii jest jej znikoma reprezentacja we władzach wszystkich szczebli. I dlatego, gdy 17 stycznia b.r. prezydent Barack Obama mianował Charlesa Chucka Hagela na stanowisko sekretarza obrony USA, to zarówno wśród Polonii jak i w Polsce gwałtownie wzrosło zainteresowanie osobą przyszłego – jak wszystko na to wskazuje – szefa Pentagonu, bo wiadomo, że ma on polskie korzenie. Hagel, były senator z Nebraski, Polonusem od polki i polskiej kiełbasy nie jest, ale ma zupełnie przyzwoite polskie koneksje. W Polsce badała je Gazeta pl. Poznań, która dotarła do Łukasza Bieleckiego, z wykształcenia biochemika, na co dzień przewodnika turystycznego, a z pasji – genealoga. Bielecki stworzył stronę internetową, w której są dane o ponad 900 tys. małżeństw, zawartych w XIX wieku na terenie dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Bielecki bez problemów odnalazł podstawowe informacje o Katarzynie "Katie" Konkolewskiej (tak pisane jest jej nazwisko w źródłach amerykańskich), jej rodzicach i rodzeństwie.
Polityk, który z ramienia prezydenta USA będzie rządził, po zatwierdzeniu go przez Senat, siłami zbrojnymi światowego supermocarstwa miał, jak się okazuje, babcię Polkę – "Katie" Konkolewski. Urodziła się ona już w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzice przypłynęli do Ameryki z Dąbrówki Kościelnej pod Gnieznem.
Początki Kąkolewskich spod Poznania na kontynencie amerykańskim zaczynają się w 1888 r. – pisze Gazeta.pl. Poznań. Do USA wyjechali wtedy Tomasz i Katarzyna Kąkolewscy, rodzice babki Hagela. Ich córka – również Katarzyna "Katie" – urodziła się już w Nebrasce w 1894 r. Tę ostatnią informację odnalazła Cecile Jensen z Detroit, zasłużona badaczka dziejów Polonii amerykańskiej.
Bielecki ustalił, kim byli pradziadkowie byłego senatora Hagela, zanim popłynęli za ocean. Tomasz Kąkolewski, urodzony w Wierzonce, pracował jako parobek dworski. Katarzyna Budnikowska (alias Budzińska – w źródłach występuje pod oboma nazwiskami) urodziła się w 1861 r. w Lednogórze. Mieszkała w Gniewkowie, niewielkiej wsi pod Kiszkowem i pracowała jako służąca dworska. W 1882 r. Tomasz i Katarzyna wzięli ślub w kościele parafialnym w Dąbrówce Kościelnej. Świątynia stoi do dziś.
Akt ślubu kościelnego Kąkolewskich znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Akt ślubu cywilnego – w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Z aktu ślubu wynika, że pradziadek Hagela był niepiśmienny, podpisał się na dokumencie trzema krzyżykami. Kiedy Kąkolewscy popłynęli do USA, mieli już kilkoro dzieci.
Co wiemy o ich córce "Katie", babce przyszłego sekretarza obrony USA? – Że wyszła za mąż za Josepha Dunna, Amerykanina irlandzkiego pochodzenia. Takie też było nazwisko rodowe matki Hagela. "Katie" Konkolewski zmarła w sędziwym wieku w 1987 r. Z kolei ojciec senatora był niemieckiego pochodzenia. Wynika z tego, że w żyłach przyszłego sekretarza obrony płynie 25% polskiej krwi, 25% irlandzkiej i prawdopodobnie 50% niemieckiej.
Chuck Hagel z dumą mówi dziś o swych polskich korzeniach. Wydawany na Kapitolu magazyn "The Hill" określił go nawet mianem "senator Hagelski''. Jest częstym gościem polskiej ambasady w Waszyngtonie. Przyszły sekretarz obrony USA został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej.
Wojciech Minicz