Bal Amarantowy jest tradycją, która sięga początków II wojny światowej. Priorytetem dla organizatorów pierwszego balu było zorganizowanie imprezy podnoszącej prestiż Polonii, ponieważ przygotowanej na tyle elegancko by można było na nią zaprosić cieszących się znacznym autorytetem gości spoza polonijnego środowiska w celu zainteresowania ich niesieniem pomocy ofiarom wojny.
W dotychczasowej tradycji Balów Amarantowych przewinęło się przez nie ponad 500 uroczych debiutantek, które łącznie zebrały około 2 miliony dolarów. Prezentacja młodych dziewcząt polskiego pochodzenia to piękna tradycja i często po uczestniczeniu w Balu młode dziewczęta i ich mamy włączają się do pracy w Legionie Młodych Polek. W ostatnich latach zauważa się, że coraz więcej dziewcząt kontynuujących tradycje debiutantek to panienki urodzone w Polsce, lub których rodzice wychowali się w Polsce. Jest to dowód na to, że kolejne pokolenia z nowszej emigracji włączają się do działalności Legionu, jako ustabilizowanej już organizacji polonijnej. Warto nadmienić, że w tym roku wszystkie debiutantki płynnie mówią po polsku.
Przewodniczącą 74-go Balu jest Halina Bielowicz, której córka Renatka była debiutantką, a 3-letnia wnuczka Lilianka już od urodzenia jest wpisywana do książki pamiątkowej balu jako przyszła debiutantka. Pani Bielowicz wraz z rodziną przyjechała do Stanów Zjednoczonych w 1962 roku. Uczęszczała do szkoly średniej “Tuley High School”, którą ukończyła jako jedna z 9 najlepszych uczennic. Studiowała finanse i księgowość. W 1970 ukończyła “University of Illinois of Chicago”. Angażowala się tam społecznie, była współorganizatorką “Zrzeszenia Studentów Polsko-Amerykańskich”. Pracowała między innymi w firmie “Kraft Foods” a w 1991 r. była mianowana przez Gubernatora Jima Edgara na wicedyrektora Instytucji Finansowych stanu Illinois. Obecnie jest Prezesem własnej firmy podatkowej “HLB Accounting and Income Tax Preparation Service”. Jest zaangażowana w życie polityczne jako “Maine Township (IL) Republican Committeewoman” i udziela się społecznie w wielu organizacjach polonijnych oraz amerykańskich. Halina Bielowicz otrzymała liczne wyróżnienia i odznaczenia między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta). Pani Halina ma dwoje dorosłych dzieci, Renatę i Grzegorza oraz dwoje wnucząt Lilianę i Liama, które są jej przysłowiowym oczkiem w głowie. Pani Halina po raz drugi pełni funkcje przewodniczącej Balu Amarantowego.
Prezeską Legionu Młodych Polek jest Lucie Bucki, której córka Ewa a później wnuczka Anusia były debiutantkami. Pani Bucki przyjechała do Chicago jako dziecko z falą powojennej emigaracji. Od młodych lat należala do Harcerstwa działającego poza granicami kraju (ZHPpgk), które uformowało w niej poczucie służby dla innych. Pani Bucki jest haracmistrzynią i do niedawna była członkiem Naczelnej Rady Harcerskiej ZHPpgk z siedzibą w Londynie. Piastowała ważne funkcje między innymi: Przewodniczącej Zarządu Okręgu USA i Komnedantki Chorągwi Harcerek. Ukończyła szkołę pielęgniarską “St. Mary of Nazareth School of Nursing w Chicago, i jest absolwentką “St. Francis University” w Joliet. Przed przejściem na emeryturę pracowała między innymi dla firmy “Davita Corporation” specjalizującej się w usługach dializy na skalę krajową, jej specjalizacja to nefrologia i dializa, była klinicznym specjalistą w dializie otrzewnej. Obecnie 2 dni w tygodniu pracuje jako wolentariusz w klinice medycznej, która zapewnia kwalifikujacym się chorym bezpłatną opiekę. Co roku jako wolontariuszka jeździ na misje medyczne do Guatemali. Lucie Bucki jest członkinią Legionu od 1981, pełniła funkcje prezeski 20 lat temu i ostatnio została po raz drugi wybrana na to stanowisko. Lucie Bucki jest dumna z tego, ze Legion to organizacja która istnieje przez ponad 74 lata aby pomagać, tam gdzie pomoc jest konieczna.
W tym roku “Mistrzem Ceremonii” jest Patrick T. Camden. Wychował się na południowo-wschodniej stronie Chicago w pobliżu lotniska “Midway”, jego mama była Polką, a ojciec Irlandczykiem. W szkole podstawowej “St. Camillus Grammar School” do której uczęszczał w młodszych klasach uczył się modlitwy w języku polskim. Ukończył szkołę średnią “DeLaSalle High School” po czym wstąpił do “Air Force”. Gdy wrócił z wojska w 1970 r. ożenił się z Dorothy Sadowski, która w 1965 r. byla debiutantką na Balu Amarantowym.
Pan Camden otrzymał “Master of Science Dergree” z “Lewis University” i pracował przez 38 lat w Departamencie Policji w Chicago. W 1998 został mianowany “Director of News Affairs”, gdzie wprowadził wiele inowacji. Pan Camden wykłada na uniwersytecie Northwestern –“Media Relations” oraz jest profesorem adjunktem w progamie “Criminal/Social Justice” w Lewis University w Romeoville. Od 2008 r. czyli od czasu, gdy przeszedł na emeryture jest konsultantem do spraw “media relations” i reprezentantem “Fraternal Order of Police, Chicago Lodge #7”. Pan Camden jest ojcem dwojga dzieci, Kevina i Jennifer i dziadkiem czworga wnucząt.
Na balu wystąpi w tym roku 7 uroczych i utalentowanych dziewcząt.
Katarzyna Maniak wychowała się w Krakowie, do Stanów Zjednoczonych przyjechała 8 lat temu. Uczęszczała do Buffalo Grove High School gdzie należała do National Technical Honor Society. Obecnie studiuje w Saint Xavier University i równocześnie pracuje w szpitalu Loyola Hospital w Maywood jako “student-nurse”. Kasia często tłumaczy i pomaga polskojęzycznym pacjentom którzy nie znają języka angielskiego. Po ukończeniu studiów pragnie pracować w szpitalu jako dyplomowana pielęgniarka “surgical nurse”.
Melissa Mickiewicz uczęszcza do szkoły średniej “New Trier High School in Winnetka”, jest wzorową uczennicą. Należy do klubu “Polish-American Club”, “Ineternational Club” i “Peer Helping Club”. Udziela się społecznie w szpitalu Highland Park Hospital. Jest lektorem w kościele “Faith, Hope & Charity Parish w Winnetka”. Chodziła do polskiej szkoły sobotniej i podróżowała do Polski. Bardzo dużo czyta, a jej ulubione sporty to bieganie i yoga. W przyszłości pragnie zostać lekarzem.
Catherine Isabel Napierała jest najlepszą uczennicą w liceum, za prace społeczną otrzymała nagrodę “Presidential Service Award” ukończyła polską szkołe sobotnią im, Św. Ferdynanda, gra na pianinie i flecie, śpiewa w chórach kościelnych i uczy gry na pianinie, jest drużynową drużyny ”Granie Górskie”. Od dzieciństwa tańczy, obecnie należy do Zespołu Harcerskiego „Lechici” i do artystycznego studia “Jump”. W szkole jest założycielem, prezesem i choreografem szkolnego klubu, jest również kierownikiem klubu „Recycling and Composting Club”, sekretarką w „National Honors Society”, brała udział w krajowych spotkaniach młodzieży z organizacją “Outdoor Nation Youth”. Podczas ostatnich wakacji wraz z “Global Explorer” uczestniczyła w niesieniu pomocy społecznej w Kosta ryce i i przy okazji miała okazje zwiedzić ten kraj. W przyszłości chce zostać lekarzem pediatrą lub dietetykiem.
Patrycja Sporschill uczęszcza do szkoły średniej “Lane Technical College Prep High School”, jest wzorową uczennicą i należy do “Honor Roll”. Jest prezesem klubu polskiego w “Lane Tech”, w którym organizowane są pokazy tańców nowoczesnych i tradycyjnych. Pełni role mentora dla uczniów ze specjalnego programu tzw. dla wyjątkowo utalentowanych. Należy do “Lane Tech Alpha program”, do klubu “Chemistry”, “Key Club”, “Alpha Buddy”. Od 10 roku życia tańczy w zespole “Wici”, pomaga tam młodszym dzieciom i twierdzi, że swoje dotychczasowe osiągnięcia zawdzięcza zespołowi “Wici”. Udziela się w programach przy miejskich parkach, jako “camp counselor”. Jej ulubione sporty to piłka nożna, siatkówka i pływanie. W przyszłości pragnie studiować prawo lub business i zdobyć doktorat.
Agnieszka Ewa Suminski uczęszcza do szkoły średniej “Taft High School” gdzie należy do klubu polskiego. Gra na pianinie i tańczy w zespole “Wici”. Chodzi do polskiej szkoły im. “Kardynala Stefana Wyszynskiego”, uczestniczyła w konkursach recytatorskich. Udziela się społecznie w programie “Summer of Service”, jej ulubione sporty to piłka nożna i siatkówka. Agnieszka brała udział w licznych konkursach tanecznych gdzie miała wybitne osiągnięcia, w przyszłości chciałaby zostać tancerką.
Darlena Lynda Wojcik w szkole średniej była wzorową uczennicą, a obecnie uczęszcza do College of DuPage. Zdecydowała się zostać debiutantką, gdyż o Balu Amarantowym dowiedziała się od swojej siostry, która 2 lata temu również była debiutantką. Darlena od 5 roku życia tańczy i przez 4 lata należała do szkolnego zespołu tanecznego, brała rownież udział w dwóch przedstawieniach muzycznych. Ukończyła polską szkołę sobotnią i w czasie wakacji odwiedzała Polskę. Udzielała się społecznie w organizacji “Relay for Life”. Lubi biegać i grać w badmintona. W przyszłości planuje zostać kosmetyczką.
Katherine Wyszkowski uczęszcza do szkoły średniej “Libertyville High School”, zdecydowała się wziąć udział w Balu Amarantowym jako debiutantka gdyż o tej organizacji i o balu dowiedziała się od taty, który udziela się w wielu organizacjach Katherine założyla klub “Hula Hooping”. Uwielbia fotografowanie tzw “darkroom photography” i spędza większość wolnego czasu na robieniu zdjęć. Brała udział w “Art Shows” w powiecie “Lake County” gdzie wystawiała swoje prace. Katherine uważa że organizacja “Save-A-Pet” jest bardzo bliska jej sercu, gdyż zajmuje się umieszczaniem niechcianych zwierząt, skąd zaadoptowała swojego pieska. Katherine często odwiedza Polskę, podczas ubiegłorocznych wkacji odbyła praktykę w biurze przewodniczącego miasta Krakowa oraz w Warszawie. Chciałaby w przyszłości studiować w Krakowie.
Przewodnicząca tegorocznego balu Halina Bielowicz, prezeska Lucie Bucki oraz członkinie Legionu Młodych Polek serdecznie wszystkich zapraszają na 74.Bal Amarantowy, który odbędzie się w sobotę 16-ego lutego 2013 r. w Wielkiej Sali Balowej hotelu Chicago Hilton przy 720 S. Michigan Ave., w śródmieściu Chicago. Bal rozpocznie się o godz. 6:45, a wyśmienita kolacja zostanie podana o 8 wieczorem. Do tańca grać będzie “Anthony Kawalkowski Orchestra”. Obowiązują wieczorowe stroje, długie balowe suknie dla pań, a smokingi lub fraki dla panów. Poparcie i obecność Państwa na 74 Balu Amarantowym zapewni, że to ważne wydarzenie w życiu Polonii Chicagowskiej będzie kontynuowane i będzie kolejnym wspaniałym sukcesem.
Po wszelkie informacje należy telefonować do przewodniczącej balu, Haliny Bielowicz (847) 571-1621.
Grażyna Migała
Komitet Polskiej Prasy