Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Umowa o wolnym handlu z Koreą nie dla USA

Prezydentom Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej nie udało się osiągnąć ostatecznego porozumienia w kwestii wolnego handlu pomiędzy dwoma krajami. Niewątpliwie pozytywny wynik negocjacji towarzyszących wizycie prezydenta Obamy w Seulu i szczytowi G-20 byłby niezwykle korzystny dla USA. Otwarcie południowokoreańskiego rynku na amerykańską wołowinę i samochody mogłoby przełożyć się na eksport warty 10 miliardów dolarów oraz około 70 tysięcy miejsc pracy dla Amerykanów.
Reklama
Prezydentom Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej nie udało się osiągnąć ostatecznego porozumienia w kwestii wolnego handlu pomiędzy dwoma krajami. Niewątpliwie pozytywny wynik negocjacji towarzyszących wizycie prezydenta Obamy w Seulu i szczytowi G-20 byłby niezwykle korzystny dla USA.
Otwarcie południowokoreańskiego rynku na amerykańską wołowinę i samochody mogłoby przełożyć się na eksport warty 10 miliardów dolarów oraz około 70 tysięcy miejsc pracy dla Amerykanów. Do podpisania paktu nie doszło ze względu na wiele kwestii spornych, w których negocjatorzy nie byli w stanie osiągnąć konsensusu. Brak porozumienia może oziębić stosunki gospodarcze pomiędzy krajami. Jednak w trakcie czwartkowej konferencji prasowej z udziałem Lee Myung-baka, prezydenta Korei Południowej, Barack Obama zapewnił, że administracje obu krajów ciężko pracują nad ostatecznym określeniem gospodarczych relacji, które pomoże zbliżyć kraje do siebie w celu osiągnięcia obopólnych korzyści. Jeszcze przed konferencją prasową z prezydentem Myung-bakiem Obama złożył hołd oddziałom amerykańskim, które przed 60 laty walczyły z reżimem komunistycznym wciąż zagrażającym pokojowi na kontynencie azjatyckim. Przemówienie, będące częścią obchodów Dnia Weterana, zostało wygłoszone w amerykańskim garnizonie w Yongsan w Korei Południowej. Wizyta prezydenta Obamy w Seulu związana jest z uczestnictwem w dwudniowym spotkaniu na szczycie przywódców państw grupy G20, który rozpoczął się w czwartek i dotyczy przede wszystkim stabilizacji światowych rynków finansowych i ogólnego uzdrowienia gospodarki krajów rozwiniętych i rozwijających się. Trwająca łącznie 10 dni podróż Baracka Obamy po Azji rozpoczęła się w Indiach i ma na celu wzmocnienie handlowych i militarnych więzów Stanów Zjednoczonych z tym dobrze prosperującym gospodarczo regionem. Jeszcze w czwartek prezydent spotka się w Seulu z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Powrót prezydenta do kraju przewidziany jest na niedzielę. MO (CNN, AP) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama