Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Szef TSA: Bojkot skanerów pogorszy sytuację

Szef federalnej Administracji ds. Bezpieczeństwa Transportu (TSA), zaapelował do Amerykanów wyruszających w podróż w świąteczny weekend o zrozumienie zaostrzonych procedur kontroli. Ostrzegł również, że bojkot skanerów do ciała może doprowadzić do większych kolejek i paraliżu na amerykańskich lotniskach. „Wszyscy chcielibyśmy żyć w świecie, gdzie na lotniskach nie trzeba przeprowadzać szczegółowych kontroli” – oświadczył zarządzający TSA John Pistole. „Niestety rzeczywistość jest inna” – dodał ...
Reklama
Szef federalnej Administracji ds. Bezpieczeństwa Transportu (TSA), zaapelował do Amerykanów wyruszających w podróż w świąteczny weekend o zrozumienie zaostrzonych procedur kontroli. Ostrzegł również, że bojkot skanerów do ciała może doprowadzić do większych kolejek i paraliżu na amerykańskich lotniskach.
„Wszyscy chcielibyśmy żyć w świecie, gdzie na lotniskach nie trzeba przeprowadzać szczegółowych kontroli” – oświadczył zarządzający TSA, John Pistole. „Niestety rzeczywistość jest inna” – dodał, przytaczając przykład Nigeryjczyka, który niespełna rok temu w bieliźnie przemycił na pokład samolotu lecącego z Amsterdamu do Detroit, materiały wybuchowe. W ciągu ostatnich kilku dni, tuz przed Świętem Dziękczynienia, które tradycyjnie jest w USA okresem wzmożonych podróży, rozgorzała debata na temat ochrony prywatności i jej naruszenia przez szczegółowe kontrole na lotniskach. Na pierwszy ogień poszły od początku budzące duże kontrowersje skanery, prześwietlające odzież i pokazujące na monitorach sylwetkę podróżnych. Urządzenia te krytykowane są ze względu na promieniowanie rentgenowskie jakie emitują, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że ukazują prześwietlana osobę w „negliżu”, co według wielu osób, jest rażącym naruszeniem jej prywatności. Alternatywą do prześwietlania jest kontrola ręczna, dokonywana przez pracownika TSA. Także te procedury są krytykowane, ze względu na doniesienia o ich „wysoce inwazyjnym” charakterze. Oficerowie TSA ręcznie dokonują powiem przeszukania intymnych części ciała – krocza oraz klatki piersiowej. Urządzenia prześwietlające mają jednak więcej przeciwników, którzy w Internecie zaczęli organizować akcję protestacyjną. Wzywają oni, aby w środę przed Świętem Dziękczynienia, kiedy ruch na lotniskach jest największy, podróżni odmawiali prześwietlenia rentgenem na rzecz ręcznych kontroli. Według szefa TSA zdecydowanie wydłuży to proces odprawy pasażerów i doprowadzi do utworzenia długich kolejek. Największych opóźnień można się w tej sytuacji obawiać na największych lotniskach: w Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago czy Atlancie. Na 70 amerykańskich lotniskach w użyciu jest obecnie 400 urządzeń prześwietlających. Od 1 listopada, kiedy na szerszą skalę zaczęto ich używać, prześwietlonych zostało ponad 1,3 mln pasażerów. Około 3 proc. podróżnych odmawia prześwietlenia i poddawanych jest ręcznej kontroli. W drażliwej kwestii procedur bezpieczeństwa stosowanych na lotniskach głos zabrał także Biały Dom. Jak powiedział rzecznik prezydenta Robert Gibbs, władze robią wszystko co w ich mocy aby zachować równowagę pomiędzy prywatnością i kontrolą bezpieczeństwa. rzecznik dodał, że Biały Dom z uwagą słucha wszelkich informacji na temat incydentów naruszających nietykalność podróżnych. Zobacz też: Obama za kontrowersyjną kontrolą lotniskową Lotniska chcą się pozbyć TSA Protesty przeciwko kontrolom osobistym na lotniskach Poniżające procedury kontrolne na amerykańskich lotniskach "Rozbierający" skaner na lotniskach budzi protesty MNP (AP) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama