Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Barack Obama oficjalnie zaprzysiężony na drugą kadencję

800 tys. Amerykanów ściągnęło na National Mall, aby być świadkami 57. prezydenckiej inauguracji. Barack Obama tuż przed południem czasu lokalnego na schodach Kapitolu zaprzysiężony został na ...
Reklama
800 tys. Amerykanów ściągnęło na National Mall, aby być świadkami 57. prezydenckiej inauguracji. Barack Obama tuż przed południem czasu lokalnego na schodach Kapitolu, na oczach milionów, zaprzysiężony został na drugą prezydencką kadencję.



Na inaugurację drugiej prezydenckiej kadencji Baracka Obamy do Waszyngtonu ściągnęły tłumy zwykłych Amerykanów oraz setki politycznych dygnitarzy i gwiazd. Wśród oficjeli byli prezydenci Jimmy Carter i Bill Clinton, członkowie gabinetu Baracka Obamy, gubernatorzy i burmistrzowie amerykańskich miast, w tym były bliski współpracownik prezydenta Rahm Emanuel, który z posady w Białym Domu zrezygnował, aby zostać włodarzem Chicago.

W uroczystości udział wzięły także gwiazdy estrady: hymn narodowy zaśpiewała Beyonce; wystąpili również James Tylor i Kelly Clarkson.

Władze Waszyngtonu szacują, że do stolicy USA przybyło około 800 tys. osób. To zdecydowanie mniej, niż przed czterema laty, kiedy inauguuracja pierwszego czarnoskórego prezydenta w historii Stanów Zjednoczonych przyciągnęła blisko 2 mln Amerykanów.



Prezydencka para uroczystości inauguracyjne rozpoczęła od uczestnictwa w porannym nabożeństwie w kościele pod wezwaniem św. Jana. Barack i Michelle Obama przybyli z Białego Domu na Kapitol, gdzie o 11.30 koncertem w wykonaniu orkiestry amerykańskiej piechoty morskiej rozpoczęła się oficjalna część ceremonii zaprzysiężenia. Złożenie przysięgi poprzedziły także występy chórów z Tennessee i Staten Island.

Po raz pierwszy w historii inauguracyjną inwokację wygłosiła kobieta i zarazem osoba świecka - Myrlie Evers-Williams, wdowa po zamordowanym działaczu na rzecz praw Afroamerykanów Medgarze Eversie.

Barack Obama i Joe Biden przysięgi złożyli tuż przed południem na schodach Kapitolu. Obaj politycy zaprzysiężeni zostali już w niedzielę, zgodnie z wymogiem konstytucji, która mówi, że ceremonia ta musi odbyć się dwa i pół miesiąca po wyborach. Z racji tego, że 20 stycznia wypadał w tym roku w dzień wolny od pracy, oficjalne uroczystości przeniesione zostały na poniedziałek 21 stycznia. Inauguracja zbiegła się ze świętem Martina Luthera Kinga Jr., co dla wielu Afroamerykanów ma wyjątkowe znaczenie.

Wiceprezydent Joe Biden słowa przysięgi powtórzył za pierwszą latynoską sędzią Sądu Najwyższego Sonią Sotomayor.



Barack Obama zaprzysiężony został przez prezesa Sądu Najwyższego Johna Roberts. Oprócz Biblii Kinga, Obama przysięgał na Biblię prezydenta Abrahama Lincolna, na którą legendarny prezydent przysięgał w 1861 roku.

Kolejnym punktem inauguracyjnego programu było wygłoszenie inauguracyjnego przemówienia. Po nim odśpiewany został hymn narodowy, a prezydent i Pierwsza Dama udali się na inauguracyjny lunch. Po nim odbył się tradycyjny przejazd po Pensylvania Avenue do Białego Domu.

Nad bezpieczeństwem zebranych oraz prezydenckiej pary czuwało w sumie ponad 30 tys. policjantów, żołnierzy Gwardii Narodowej oraz agentów Secret Service.

Wieczorem Barack i Michelle Obama wzięli udział w dwóch inauguracyjnych balach. Przed czteroma laty zorganizowano w sumie aż 10 tego typu imprez.



 

Największe zainteresowanie mediów wzbudziła kreacja Pierwszej Damy znanej z dobregu i niekonwencjonalnego gustu. Michelle Obama na wieczorną galę założyła czerwoną szyfonową suknię projektu Jasona Wu. Podczas balu wystąpili m.in. Steven Wonder i Jennifer Hudson.

mp
Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama