Do 7 lutego 2013 roku stan Missisipi nie zniósł niewolnictwa, bo oficjalnie nie ratyfikował 13. poprawki do amerykańskiej konstytucji. Niedopatrzenie w dokumentacji skorygowali imigrant z Indii i mieszkaniec Missisipi.
Poprawkę przyjęto w grudniu 1865 roku, kiedy trzy czwarte z ówczesnych 36 stanów zagłosowało za ratyfikacją. Odmówiło jedynie Missisipi, które chciało w ten sposób wyrazić niezadowolenie z faktu, że stan nie zostanie wynagrodzony za wypuszczenie niewolników.
Urzędnicze niedopatrzenie naprawili imigrant z Indii i długoletni mieszkaniec stanu Missisipi. Dr Ranjan Batra, profesor na University of Mississippi Medical Center, zauważył na stronie usconstitution.net, że stan Missisipi, jeśli chodzi o ratyfikację 13. poprawki, jest oznaczony gwiazdką.
– Missisipi ratyfikowało poprawkę w 1995 roku, ale stan nie zgłosił tego faktu do głównego archiwisty USA, wobec czego ratyfikacja nie jest oficjalna – czytamy w notatce.
– Stan Missisipi słynie z podobnych przeoczeń i uważam, że błąd trzeba naprawić – mówił Batra. – Każdy chce zamknąć ten rozdział naszej przeszłości i wkroczyć w XXI wieku, a nie cofać się do XIX.
Następnie Ken Sullivan, współpracownik Batry, zwrócił się do sekretarza stanu, by przedłożył archiwiście potrzebne dokumenty. 7 lutego dyrektor krajowego rejestru Charles A. Barth odpisał: „Wraz z podjęciem rzeczonych działań stan Missisipi ratyfikował 13. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych”.
as
Reklama
Reklama