Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Miliony od najbogatszego mieszkańca Illinois dla republikańskiego kandydata na gubernatora

Miliony od najbogatszego mieszkańca Illinois dla republikańskiego kandydata na gubernatora
Richard Irvin, Ken Griffin fot. Facebook/Wikipedia

Griffin wspiera Irvina

Najbogatszy mieszkaniec Illinois, miliarder Ken Griffin przekazał kolejne 25 milionów dol. na kampanię burmistrza Aurory Richarda Irvina w wyborach na gubernatora Illinois. Irvin jest jednym z kandydatów ubiegających się o republikańską nominację w prawyborach, które odbędą się 28 czerwca.

Griffin przekazał w 9 maja na kampanię Irvina 25 mln dol., wynika z raportu Stanowej Rady Wyborczej. W lutym wpłacił 20 mln dol. na kampanijne konto burmistrza Aurory.

Z rozliczeń sztabu Irvina wynika, że do 31 marca miał zebrać 22,8 mln dol. (w tym jest 20 mln przekazane w lutym od Griffina). Po sfinansowaniu kampanii medialnej, na jego kampanijnym koncie pozostało 10,9 mln dol.

Richard Irvin, który jest pierwszym czarnoskórym burmistrzem Aurory, drugiego co do wielkości miasta w Illinois, w styczniu ogłosił decyzję o kandydowaniu na najwyższy urząd w stanie. Zdaniem Griffina, Irvin ma „charakter i zdolności przywódcze potrzebne do tego, aby ponownie uczynić Illinois miejscem, gdzie ludzie mogą czuć się bezpiecznie, aby żyć, wychowywać rodziny i realizować swoje marzenia”.

Najbogatszy mieszkaniec Illinois w przeszłości wspierał przeciwników ubiegającego się o reelekcję demokratycznego gubernatora JB Pritzkera. Przeznaczył co najmniej 36 mln dol. na kampanię ubiegającego się o reelekcję w 2018 r. Bruce’a Raunera, którego pokonał Pritzker. Demokrata wydał 171 mln dol. z własnych pieniędzy, aby wygrać wybory z republikańskim gubernatorem.

Majątek Pritzkera, spadkobiercy fortuny właścicieli sieci hoteli Hyatt, ocenia magazyn Forbesa na 3,6 mld dol. Griffin, założyciel i prezes Citadel, wg. Forbesa dysponuje majątkiem oszacowanym na 26,7 mld dol. i jest najbogatszy w Illinois.

W połowie stycznia Pritzker wpłacił 90 mln dol. z własnego majątku na swój fundusz kampanijny, przy czym część tych pieniędzy została przekazana innym demokratycznym kandydatom w Illinois.

Aby miliony Griffina mogły ponownie się zmierzyć z fortuną gubernatora Pritzkera, wspierany przez niego Irvin musi w prawyborach Partii Republikańskiej pokonać innych liczących się w tym wyścigu kandydatów.

Jednym z nich jest senator stanowy Darren Bailey, którego sztab wyborczy nazwał ostatnio Irvina „marionetką elit politycznych, którym brakuje odwagi, by robić to, co słuszne”.

Irvina krytykują inni republikańscy kandydaci, w tym biznesmen i inwestor Gary Rabine i były stanowy senator Paul Schimpf.

Ubiegający się o reelekcję gubernator Pritzker ma tylko jedną przeciwniczkę w prawyborach Partii Demokratycznej – Beverly Miles, która, jak się oczekuje, nie powinna mu zaszkodzić. Prawybory zostaną przeprowadzone 28 czerwca.

Joanna Trzos[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama