Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

52. Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej, oddziału na stan Illinois

52. Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej, oddziału na stan Illinois

Październik jest oficjalnym Miesiącem Dziedzictwa kultury polskiej w stanie Illinois. 52. już doroczny Bankiet Dziedzictwa odbędzie się 30 października. Tylko w 2020 roku z powodu pandemii Covid-19 bankiet nie był zorganizowany. W tym roku także przypada 78. rocznica założenia Kongresu Polonii Amerykańskiej. W 1944 roku głównym celem założenia KPA było stworzenie nacisku w kręgach politycznych w Waszyngtonie, aby umożliwić emigrację Polaków, którzy znaleźli się w Europie i na świecie z powodu II wojny światowej i nie mogli lub nie chcieli wrócić do Polski z powodu zmiany ustroju z demokracji na komunizm. Popularnie byli oni zwani “DP” czyli Displaced Persons. Członkowie KPA pomagali tym osobom rozpocząć życie w USA. Najlepszym przykładem tego był Charles Rozmarek, były prezes KPA, przez którego dom przewinęły się setki Polaków, uchodźców z Europy i świata. Aktywnie szukał dla nich pracy i dachu nad głową. Cele wydziału stanowego KPA uległy ewolucji lecz przyświeca im jeden: poprawienie życia Polaków i Polonii.  Bankiet ma dwa cele: wyróżnienie osób lub organizacji które w szczególny sposób miały pozytywny wpływ na życie Polonii, i zebranie funduszy na dalszą działalność i stypendia, czy dary dla organizacji polonijnych. Bankiet Dziedzictwa jest organizowany przez Kongres Polonii Amerykańskiej oddział na stan Illinois. Od kilkudziesięciu lat Bankiet jest kulminacyjnym wydarzeniem Miesiąca Dziedzictwa. W tym roku bankiet odbędzie się w niedzielę, 30 października, na sali Bankietowej Allegra Banquets, 5035 N. River Road w Schiller Park. Początek o godzinie 16.

W tym roku główną nagrodę – Heritage Award otrzyma James J. Robaczewski, prezes Polish Roman Catholic Union. Nagrody w wybranych dziedzinach otrzymują, jak następuje:

Life Achievement (nagroda za całokształt pracy filantropijnej) Lady Blanka Rosenstiel. 

Arts Award (nagroda artystyczna) w tym roku została przyznana dwóm osobom: Barbara Kożuchowska, aktorka i docent Polskiego Muzeum W Ameryce i Julitta Mroczkowska-Brecher, aktorka i założycielka teatru Ad-Hoc. Nagrodę Business Award otrzyma Dariusz Godlewski, prezes firmy Financial Wealth Alliance.

Nagrodę Community Service Award otrzyma Łukasz Dudka, menedżer generalny Dziennika Związkowego-Polish Daily News. Nagrodę Philanthropic Award w tym roku otrzyma Polish & Slavic Federal Credit Union a nagrodę President’s Award otrzyma Szkoła Języka Polskiego im. Tadeusza Kościuszki, z okazji 70. rocznicy założenia. 

W trakcie bankietu zostanie przedstawiony krótki program artystyczny z udziałem ogólnie znanej sopran Mirosławy Sojki-Topór i Khary K.F. Jacquesa Laurenta, wybitnego śpiewaka i kompozytora oper. Zapraszamy wszystkich na udział w bankiecie, wasze poparcie się liczy.

Bilety na bankiet w cenie $120 ($85 dla  studentów) można nabyć na stronie internetowej wydziału stanowego KPA: https://pacillinois.org lub dzwoniąc pod: 847-212-2661 lub 224-595-6970

Wojciech Niedziński, sekretarz protokołowy KPA, wydział na stan Illinois

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama