Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

"NYT": laureaci Nagrody Nobla wezwali Senat USA do odrzucenia nominacji Roberta F. Kennedy’ego

77 laureatów Nagrody Nobla podpisało list, w którym zaapelowali do senatorów USA o odrzucenie kandydatury Roberta F. Kennedy'ego Jr. na stanowisko ministra zdrowia w nowym gabinecie prezydenta elekta Donalda Trumpa – podał w poniedziałek dziennik "New York Times".
Reklama
"NYT": laureaci Nagrody Nobla wezwali Senat USA do odrzucenia nominacji Roberta F. Kennedy’ego
Robert F. Kennedy, Jr

Autor: Robert F. Kennedy, Jr/Facebook

Zdaniem noblistów wybór ten "narazi zdrowie publiczne na niebezpieczeństwo i podważy pozycję Ameryki jako światowego lidera w dziedzinie nauk o zdrowiu". Podali oni w wątpliwość, czy Kennedy, który, w ich opinii, "nie ma kwalifikacji" w zakresie medycyny, nauki i administracji, powinien objąć ministerstwo odpowiedzialne za ochronę zdrowia i finansowanie badań biomedycznych.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Nobliści potępili promowanie przez Kennedy’ego teorii spiskowych, w tym sugerowanie, że szczepionki wywołują autyzm czy odrzucenie badań naukowych dotyczących wywoływania AIDS przez wirus HIV.

W oświadczeniu wydanym przez rzeczniczkę zespołu ds. przekazywania władzy Trumpowi argumentowano, że "Amerykanie mają dość elit mówiących im, co i jak mają robić". "Nasz system opieki zdrowotnej jest zepsuty, a Kennedy wprowadzi w życie plan prezydenta Trumpa, aby przywrócić integralność naszej opieki zdrowotnej i sprawić, by Ameryka znów była zdrowa" – przekonywała rzeczniczka, która nie została wymieniona z nazwiska.

Sygnatariuszami listu do senatorów są laureaci Nagrody Nobla z dziedzin: fizjologii i medycyny, chemii, ekonomii oraz fizyki. Znaleźli się wśród nich Victor Ambros i Gary Ruvkun, którzy otrzymali tegorocznego Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mikroRNA, a także Daron Acemoglu i Simon Johnson, nagrodzeni w 2024 r. w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania nad globalnymi nierównościami.

List skierowany do amerykańskich senatorów to pierwszy przypadek, kiedy nobliści zabierają głos przeciwko wyborowi członków gabinetu prezydenta USA. Laureaci zazwyczaj trzymają się z dala od polityki – zauważył Richard Roberts, noblista w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 1993 r., który jest współautorem oświadczenia. (PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama