W rozmowie premiera Kanady z prezydentem USA, pierwszej od nałożenia przez Trumpa ceł na import z Kanady, wzięli też udział wiceprezydent J.D. Vance i minister handlu Howard Lutnick - podał publiczny nadawca CBC. Rozmowy mają być kontynuowane w środę.
Trump zdecydował o zawieszeniu ceł na auta i inne wyroby przemysłu motoryzacyjnego z Kanady i Meksyku na miesiąc - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Decyzję podjął na wniosek największych producentów aut - Stellantis, Forda i General Motors.
Lutnick zaprzeczył jednak w rozmowie z amerykańskimi mediami, że taka decyzja jest „krokiem wstecz”. Ocenił, że Kanada i Meksyk nie szanowały Ameryki, dopuszczając do przemytu fentanylu przez granice, w związku z czym prezydent Trump postanowił „dać im nauczkę”.
Jednak we wtorek premier Kanady podczas konferencji prasowej powiedział, że „nie ma żadnego uzasadnienia dla ceł” w problemie przemytu fentanylu z Kanady. Przypomniał, że Kanada wprowadziła dodatkowy program ochrony granicy o wartości 1,3 mld dolarów kanadyjskich, w poniedziałek wdrożono też nowe zasady współpracy agencji zajmujących się bezpieczeństwem, a w styczniu amerykańskie służby przejęły przemyt „połowy uncji” (ok. 15 gram - PAP) fentanylu. Amerykańskie tezy Trudeau określił jako prawny pretekst do wprowadzenia ceł.
Trudeau, odpowiadając we wtorek na pytania dziennikarzy, nie wykluczył zastosowania środków dostępnych na podstawie Investment Canada Act, ustawy, która daje rządowi federalnemu możliwość np. przeglądu inwestycji zagranicznych.
Minister innowacji, nauki i przemysłu Francois-Philippe Champagne poinformował w środę, że ze względu na „szybkie zmiany gospodarczego otoczenia, niektóre kanadyjskie przedsiębiorstwa mogłyby doświadczyć utraty wartości, co sprawiałoby, że stałyby się podatne na inwestycje, wykorzystujące te okazje lub wrogie przejęcia ze strony zagranicznych podmiotów”.
W związku z tym - przekazał Champagne - od środy jego resort, bazując na ustawie o inwestycjach, będzie przeglądał propozycje zagranicznych inwestycji pod kątem ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego oraz kanadyjskich pracowników.
Trudeau zapowiedział we wtorek, że amerykańskie cła zostaną zaskarżone do Światowej Organizacji Handlu. WTO potwierdziła w środę, że taka skarga wpłynęła, co oznacza rozpoczęcie sporu handlowego między USA i Kanadą na forum tej organizacji.
Ponadto Kanada wprowadziła 25-proc. cła na amerykański eksport o łącznej wartości 155 mld dolarów kanadyjskich. W pierwszej kolejności to cła na towary o wartości 30 mld dolarów kanadyjskich, a po 21 dniach – cła na towary o wartości 125 mld dolarów kanadyjskich. Trudeau oświadczył, że celem Kanady jest doprowadzenie do zniesienia amerykańskich ceł.
Z kolei minister finansów Kanady Dominic LeBlanc oznajmił we wtorek w telewizji CBC, że Kanada nie jest zainteresowana „jakimś obniżeniem ceł”.
Trump napisał w środę w mediach społecznościowych, że zdziwiony był tym, iż premier Kanady nie wie, kiedy w Kanadzie będą wybory. Wybory do Izby Gmin powinny się odbyć w październiku br., ale ponieważ Trudeau ogłosił 6 stycznia br., że ustępuje ze stanowiska lidera Partii Liberalnej i tym samym – stanowiska premiera, decyzję np. o zarządzeniu wcześniejszych wyborów będzie podejmować jego następczyni lub następca. W niedzielę Liberałowie ogłoszą nazwisko swojego nowego lidera.
Z Toronto Anna Lach(PAP)