.jpg)
Ogłaszając we wtorek, 22 kwietnia nowe działania w ramach kampanii „One Road. One Focus” sekretarz stanu Illinois Alexi Giannoulias podkreślił, że postawa kierowców, którzy przedkładają SMS-y nad ludzkie życie, jest absolutnie nieakceptowalna”. Zwrócił uwagę na społeczną nieodpowiedzialność kierowców, którzy decydują się na korzystanie z telefonu podczas jazdy, ignorując poważne zagrożenia, jakie mogą z tego wyniknąć.
„Pomimo świadomości zagrożeń, ludzie wciąż ulegają pokusie, by sięgnąć po telefon za kierownicą. ‘Intexticated driving’ to dzisiejsza forma jazdy pod wpływem alkoholu i jest w 100 procentach możliwa do uniknięcia” – powiedział Giannoulias.
Użyty przez niego termin „intexticated driving”, stworzony przez połączenie słów „texting” (wysyłanie wiadomości tekstowych) i „intoxicated” (nietrzeźwy), odnosi się do prowadzenia pojazdu pod wpływem rozproszenia uwagi spowodowanego używaniem telefonu.
Giannoulias określił tzw. „intexticated driving” jako współczesną wersję prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości — z tą różnicą, że kierowcy są odurzeni telefonem i wysyłaniem SMS-ów.
Sekretarz stanu podkreślił, że celem kampanii, którą jego biuro zainicjowało już w październiku 2024 r., jest nie tylko edukacja, ale również trwała zmiana zachowań za kierownicą – by poprawić bezpieczeństwo i ratować życie.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest wprowadzenie obowiązku obejrzenia filmu edukacyjnego, który szczegółowo przedstawia konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań za kierownicą.
Film będzie obowiązkowy dla nastolatków posiadających pozwolenie na naukę jazdy i musi zostać obejrzany przed uzyskaniem pełnego prawa jazdy. Kampania ma na celu przekazanie nastoletnim kierowcom istotnych informacji o zagrożeniach związanych z rozproszeniem uwagi oraz o tym, jak ich decyzje mogą wpływać na życie innych uczestników ruchu drogowego.
W kampanię włączyła się również Brenda Protz, mieszkanka Springfield, która w 2019 r. straciła swoją 14-letnią córkę Jennę w wyniku czołowego zderzenia spowodowanego przez nieuwagę młodego kierowcy. W tragedii zginęli także dziadkowie 14-latki oraz jej rówieśniczka i najlepsza przyjaciółka. 17-letni kierowca, który spowodował wypadek z czterema ofiarami śmiertelnymi, został oskarżony m.in. o nielegalne korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas jazdy.
„Rozproszenie uwagi za kierownicą to epidemia ogólnokrajowa. Moja córka Jenna i jej przyjaciółka Holly miały tylko 14 lat, gdy ich życie zostało brutalnie przerwane” – powiedziała Protz. „Uczyniłam swoją misją ratowanie innych rodzin przed podobną tragedią poprzez szerzenie świadomości na temat różnych form rozproszenia uwagi i ich tragicznych konsekwencji”.
W ramach kampanii „One Road. One Focus” Biuro Sekretarza Stanu współpracuje z policją stanową Illinois (ISP) oraz Departamentem Transportu stanu Illinois (IDOT), aby zidentyfikować w całym stanie obszary o wysokiej liczbie wypadków i oznaczyć je jako „korytarze niebezpiecznej jazdy”. Wzdłuż tych dróg pojawią się specjalne znaki ostrzegające kierowców o zwiększonym ryzyku i potrzebie zachowania szczególnej ostrożności. Podobne rozwiązanie zastosowane w stanie Ohio doprowadziło do spadku liczby wypadków o 30 proc.
Skierowana do młodszych kierowców inicjatywa zbiega się z miesiącem świadomości zagrożeń związanych z rozproszeniem uwagi za kierownicą (Distracted Driving Awareness Month), obchodzonym każdego roku w kwietniu. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości zagrożeń i zachęcanie do bezpieczniejszych praktyk za kierownicą.
Z danych opublikowanych przez Narodową Administrację Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) wynika, że w 2023 roku niemal 3300 osób zginęło, a ponad 300 tys. zostało rannych w wypadkach drogowych spowodowanych przez rozproszenie uwagi kierowców. To właśnie kierowcy w wieku 15–34 lat najczęściej są rozproszeni w chwili tragicznych wypadków – ocenia NHTSA.
Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com