Zamknięta jest większość banków, nie pracuje poczta i przesyłki pocztowe nie są doręczane. Ale pracują UPS i Fedex. W Chicago nie pracują ekipy ds. oczyszczania miasta (śmiecie nie są zabierane). Zamknięte są giełdy i większość banków. Pracuje większość prywatnych instytucji.
W Illinois jest to również święto stanowe. Imprezy i uroczystości upamiętniające święto rozpoczęły się w Chicago już w miniony weekend, a dziś ich kulminacja, m.in. w DuSable Black History Museum, National Pullman Porter Museum, Harold Washington Cultural Center oraz na stadionach Cubs i Gatley.
Uroczystości związane z Juneteenth obejmują konferencje, dyskusje panelowe, koncerty i przedstawienia przypominające historyczne wydarzenia dotyczące obalenia niewolnictwa w Ameryce oraz celebrowany jest wkład afroamerykańskiej społeczności w rozwój Stanów Zjednoczonych.
Juneteenth upamiętnia dzień 19 czerwca 1865 roku, kiedy w Galveston w Teksasie uwolniono ostatnich niewolników – ponad dwa lata po ogłoszeniu przez prezydenta Abrahama Lincolna Proklamacji Emancypacji, która dała wolność wszystkim niewolnikom w stanach zaangażowanych w wojnę secesyjną. Rozkaz nakazujący oswobodzenie wszystkich niewolników w Teksasie podpisał gen. Gordon Granger, dowódca wojsk Unii (Północy) w wojnie secesyjnej.
Juneteenth – połączenie słów „June” oraz „Nineteenth” (19 czerwca) – był do niedawna raczej nieznaną rocznicą, obchodzoną głównie przez społeczność Afroamerykanów. Prezydent Joe Biden w 2021 r. podpisał ustawę ustanawiającą nowe federalne święto, Juneteenth, czyli święto federalne upamiętniające oswobodzenie ostatnich niewolników w USA. Wcześniej w Illinois odpowiednia ustawa została podpisana przez gubernatora J.B. Pritzkera.
Imprezy i uroczystości upamiętniające święto rozpoczęły się już w weekend. W ramach obchodów urządzane są parady, pikniki i przyjęcia plenerowe barbecue.
(Inf. wł.)