Rada Miasta Chicago stosunkiem głosów 27–22 przyjęła kontrowersyjne rozporządzenie, które umożliwia wprowadzenie tzw. „snap curfew” – natychmiastowej godziny policyjnej dla nieletnich bez opieki dorosłych. Decyzję tę można ogłosić z 30-minutowym wyprzedzeniem, o dowolnej porze dnia i w dowolnej części miasta. Regulacja dotyczy zgromadzeń 20 osób lub więcej.
Zgodnie z uchwałą, decyzję o wprowadzeniu tej nowej godziny policyjnej miałby podejmować komendant policji chicagowskiej we współpracy z zastępcą burmistrza ds. bezpieczeństwa publicznego.
Przyjęte rozporządzenie jest reakcją na liczne incydenty z udziałem młodzieży, m.in. bójki i zamieszki w rejonie North Avenue Beach, gdzie niedawno ranny został funkcjonariusz policji.
„Jeśli nie przegłosujemy tej uchwały, to się po prostu powtórzy” – mówił jeden z radnych, podkreślając, że miasto musi mieć narzędzia do szybkiego reagowania na zagrożenia.
Przeciwnicy przepisu ostrzegali jednak, że wprowadzenie „snap curfew” może pogłębić napięcia między mieszkańcami a policją. Ich zdaniem, policja może nie być w stanie poinformować młodzieży o nowych ograniczeniach w zaledwie 30 minut, co może prowadzić do niesprawiedliwych mandatów, a nawet naruszeń praw konstytucyjnych.
Wkrótce po głosowaniu burmistrz Chicago Brandon Johnson zapowiedział, że skorzysta z prawa weta. „Zawetuję tę uchwałę, bo jest ona sprzeczna z postępami, jakie osiągnęliśmy w ograniczaniu przemocy i odbudowie zaufania do policji” – oświadczył.
Burmistrz skrytykował radnych za marnowanie czasu na debatowanie nad restrykcjami i zaapelował o skupienie się na inwestycjach w młodzież. Zwrócił uwagę na znaczenie letnich programów i ofert pracy, które – jego zdaniem – przyczyniły się do spadku przestępczości wśród młodzieży.
Weto Johnsona – jeśli do niego dojdzie, jak zapowiedział – będzie pierwszym wetem burmistrza Chicago od 2006 roku. Aby je odrzucić, potrzeba 2/3 głosów, czyli 34 z 50 radnych.
Stacja telewizyjna ABC7 poinformowała, że burmistrz najprawdopodobniej oficjalnie zawetuje uchwałę jeszcze w tym tygodniu – prawdopodobnie w piątek, 20 czerwca, czyli w dzień, w którym oficjalnie rozpoczyna się lato.
W kodeksie Chicago obowiązuje już miejska godzina policyjna dla nieletnich.
Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com