Zanim zadzwonisz do biura obsługi klienta danej firmy, upewnij się, że numer jest prawidłowy. Coraz częściej w wynikach wyszukiwania i reklamach na portalach społecznościowych pojawiają się fałszywe strony udające oficjalne serwisy znanych marek. Pod podanym tam numerem czeka oszust, który tylko udaje pomocnego pracownika. W rzeczywistości jego celem jest wyciągnięcie od ciebie pieniędzy lub danych. Zdarzało się, że konsumenci tracili w ten sposób nawet kilka tysięcy dolarów.
Jak działają oszuści?
Cyberprzestępcy tworzą podrobione strony internetowe i wykupują reklamy, by ich witryny pojawiały się na samym szczycie wyników wyszukiwania – również w asystentach głosowych, takich jak Siri czy Alexa. Oszukani konsumenci często są przekonani, że dzwonią do prawdziwego działu obsługi klienta.
Czasem oszuści odzywają się sami – po tym, jak ktoś publicznie zgłosi problem na stronie z opiniami lub forach, oferują pomoc i podają numer kontaktowy. To pułapka.
Jak się chronić?
- Zawsze sprawdzaj numer. Wpisz go w wyszukiwarkę razem ze słowem „scam” (oszustwo) i sprawdź, co się wyświetli.
- Wejdź na oficjalną stronę firmy. Szukaj kontaktu wyłącznie na zaufanych stronach – zwracaj uwagę na adres URL.
- Nie ufaj SMS-om i e-mailom z ostrzeżeniami o problemach z kontem. Zamiast klikać w link, samodzielnie skontaktuj się z firmą.
- Nigdy nie udostępniaj zdalnego dostępu do komputera lub telefonu.
- Natychmiast rozłącz się, jeśli ktoś żąda szybkiej zapłaty lub danych logowania.
Gdzie szukać pomocy i sprawdzonych informacji?
Odwiedź stronę BBB.org i śledź @ChicagoBBB w mediach społecznościowych. Szukaj znaku BBB – symbolu uczciwego biznesu. Możesz też zapisać się na bezpłatny newsletter konsumencki BBB Edge na stronie BBB.org/ChicagoBuzz.
Bądź czujny – to najprostszy sposób, by nie dać się oszukać.
Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB