Do zdarzenia doszło w piątek, 31 października. Karawanie pojazdów federalnych, która przetoczyła się od rana przez dzielnicę Edison Park (na granicy Chicago i Niles) oraz przedmieścia Niles, Evanston i Skokie, przewodził komendant straży granicznej Gregory Bovino, odpowiedzialny za trwające od września w rejonie Chicago operacje Midway Blitz i At Large.
Jak relacjonuje „Chicago Sun-Times”, Polacy pracowali przy remoncie domu w rejonie 7400 N. Oconto Ave., gdy zostali zatrzymani przez agentów federalnych. Jeden z zatrzymanych, Krzysztof Klim, został zwolniony po południu. Agenci odjechali z jego towarzyszem. Klim powiedział gazecie, że obaj są amerykańskimi obywatelami. „Nie jestem przestępcą. Ja tylko pracuję” – cytuje Polaka „Chicago Sun-Times”.
Edison Park leży w 41. okręgu miejskim (41st Ward) – jedynym w Chicago, w którym Donald Trump wygrał z Kamalą Harris w listopadowych wyborach. Około 67 proc. mieszkańców tego okręgu jest rasy białej.
Piątkowa akcja rozpoczęła się przed godziną 10 rano w dzielnicy Albany Park, która już wcześniej była celem służb federalnych. 21 października aresztowano tam dwóch innych polskich pracowników budowlanych. Tym razem zatrzymania, przy głośnym sprzeciwie protestujących mieszkańców, miały miejsce m.in. w rejonie Lawrence i Kedzie.
Piątkowym akcjom w Chicago i na przedmieściach federalnym przeciwstawiali się lokalni mieszkańcy, którzy gwizdali gwizdkami, trąbili klaksonami, skandowali i krzyczeli na agentów, oraz nagrywali zdarzenia telefonami. Na nagraniach dostępnych w mediach społecznościowych widać, jak w Evanston jeden agent wymierza broń w protestujących. W Albany Park inny funkcjonariusz wystrzelił w ziemię kulkę pieprzową w pobliżu demonstrantów.
Do piątkowych akcji doszło mimo apelu gubernatora J.B. Pritzkera o zawieszenie działań służb imigracyjnych na czas halloweenowego weekendu, aby dzieci i rodziny mogły bez obaw świętować zgodnie z amerykańską tradycją. Sekretarz Departamentu Bezpieczeńtwa Krajowego (DHS) Kristi Noem odmówiła, nazywając prośbę Pritzkera „haniebną”.
Joanna Marszałek
[email protected]









