Uroczystość poświęcenia sztandaru Polskiej Szkoły im.Czesława Miłosza w Schaumburgu
Sztandar szkoły jest dla społeczności szkolnej symbolem Małej Ojczyzny. Jest wyrazem jej jedności i historii. Jest także znakiem, łączącym ludzi wyznających te same wartości i kulturę. To także ważny symbol potrzebny do kultywowania tradycji i zachowania tożsamości szkoły.
Ceremonia poświęcenia sztandaru ma wymiar nie tylko świecki, ale także religijny.
W uroczystości udział wzięli uczniowie, rodzice i nauczyciele Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza, na czele z panią dyrektor Anną Dunajewski i p. prezes Małgorzatą Szostek.
We mszy św. udział wzięli także nasi wspaniali, specjalnie zaproszeni goście: pan konsul Robert Rusiecki, aktor i dziennikarz radia 1030 i Tv Polvision Krzysztof Arsenowicz, żołnierz Armii gen. Wł. Andersa, Sybirak, pan Henryk Ścigała z małżonką, przedstawicielka ZNP, dyrektor Akademii A.Mickiewicza pani Małgorzata Kusiak, dyrektor Fundacji „Dar Serca” pan Roman Jurewicz, oraz chrzestni sztandaru, którzy byli także w jego poczcie: p. Anna Gierkowski, p. Krzysztof Arsenowicz, p. Kazimiera Makaruk a także państwo Zofia i Henryk Ścigała. W skład młodzieżowego, szkolnego pocztu sztandarowego weszli: Biały Emily,Bartula Aleksandra i Smusz Maciej.
Po uroczystym wniesieniu sztandaru do kościoła przez poczet, chrzestnych i nauczycieli, pani dyrektor Anna Dunajewski powitała wszystkich serdecznie, wygłaszając przemówiene, rozpoczynając tym samym naszą uroczystość. Głos zabrał także konsul, pan Robert Rusiecki. Podkreślił on jak ważnym zadaniem dla szkoły,zwłaszcza na obczyźnie, jest szacunek do polskości i tożsamość narodowa.
Szkoła powstała w 2005 roku, rok po śmierci Czesława Miłosza. Niektórzy pewnie zadają sobie pytanie: skąd nazwa szkoły, dlaczego właśnie Miłosz? Otóż ten polski laureat Nagrody Nobla, urodził się nie w Polsce, lecz na Litwie. Tam też spędził dzieciństwo i młodość. Studiował polonistykę w Wilnie, wykładał też literaturę polską na uniwersytecie w Berkeley.
Do czego zmierzam... Co w takim razie łaczy nas Polaków żyjących na obczyźnie w Stanach Zjednoczonych z Czesławem Miłoszem? Odpowiedź jest prosta: dbałość o polską mowę ojczystą na obczyźnie, miłość do języka i kraju pochodzenia. Miłosz, mimo iż „tułał” się po świecie, utożsamiał się z Polską. Dlatego też został patronem naszej szkoły i widnieje na jej sztandarze. Jest patronem i opiekunem „naszej małej ojczyzny”, która jest „wyhaftowana ręcznie”.
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie prostokąta o długości 110 cm i szerokości 90 cm, obszyta złotą taśmą i wykończona złotymi frędzlami. Po stronie głównej sztandar jest koloru złotego, gdzie w centralnej części znajduje się portret patrona szkoły – Czesława Miłosza, wyhaftowany ręcznie. Nad postacią patrona widnieje napis w półkolu: POLSKA SZKOŁA IM. CZESŁAWA MIŁOSZA - CZESLAW MILOSZ POLISH SCHOOL. Pod postacią widnieje bordowy napis SCHAUMBURG, ILLINOIS 2005 (rok założenia szkoły).
Rewers sztandaru jest koloru bordowego. W środkowej jego części znajduje się polskie godło państwowe – orzeł wyhaftowany w kolorze biało-srebrnym, ze złotą koroną i szponami. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których pod kierunkiem nauczycieli zmierzają nasi uczniowie. Wokół godła jest napis wyszyty złotymi literami w kształcie koła : OJCZYZNA, WIEDZA, PRZYSZŁOŚĆ. Sztandar szkoły stanowi również drzewiec, składający się z dwóch części. Drzewiec sztandaru wykonany jest z drewna toczonego dębowego i zakończony jest głowicą w formie orła w koronie koloru srebrnego. Górna część drzewca przeznaczona jest do umieszczania tarcz z nazwiskami fundatorów.
Podczas kazania proboszcz Tadeusz Winnicki nawiązał do martyrologii Polski. Tak jak w czasie zaborów wolność była sztandarem kraju, tak niech sztandar Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza będzie symbolem zjednoczenia, honoru i szacunku do kultury polskiej.
Potem nastąpił moment poświęcenia i przekazania sztandaru uczniom klasy pierwszej liceum przez chrzestnych. To była podniosła chwila i jakże ważna i wzruszająca w dziejach naszej szkoły. Młodzież przyjmująca sztandar uroczyście ślubowała strzec go i chronić. Przysiegała również bronić honoru szkoły. Ślubowanie przypieczętowały słowa „Tak nam dopomóż Bóg!” Ksiądz proboszcz T. Winnicki, wykonując znak krzyża nad sztandarem, pokropił go święconą wodą. Na zakończenie, przy akompaniamencie muzyki, pan K. Arsenowicz wyrecytował wiersz Cz.Miłosza pt. „Moja wierna mowo”. Słuchając tego pięknego wiersza, dało się odczuć jego żywe przesłanie. Po mszy św. odbył się uroczysty lunch z udziałem naszych gości, dyrekcji i nauczycieli szkoły.
Tak jak każde państwo na świecie ma swoją historię, kulturę czy tradycje, tak i Polska Szkoła im. Czesława Miłosza ma swój początek istnienia, byt obecny i mamy nadzieję, że razem stworzymy jej wspaniałą przyszłość, bo jak powiedział Cyceron ”Schola est magistra vitae”.
Myślę, że mogę szczerze powiedzieć, iż Polska Szkoła Czesława Miłosza w Schaumburgu jest i będzie nauczycielką życia, dopóki będą pojawiały się pokolenia chcące czerpać z tego życia jak najwięcej i jak najdłużej.
Tekst: Justyna Sawczyk
nauczycielka Polskiej Szkoły im. Cz. Miłosza w Schaumburgu
Foto: M. Repala