Chicago (Inf. wł.) – W miarę upływu lat wiotczeją i słabną mięśnie. Proces ten rozpoczyna się około czterdziestki i trwa mniej więcej do 75 roku życia, gdy ubytek masy mięśniowej staje się ewidentny i dokuczliwy. Lekarze zalecają ćwiczenia, odpowiedni sposób odżywiania, uwzględniający pełnowartościowe białko, a nawet niekiedy terapię hormonalną, ale metody te tylko spowalniają nieuchronne konsekwencje fizjologiczne procesów starzenia. Jak dotąd brakowało skutecznego środka utrzymującego sprawność mięśni bez względu na wiek.
Pewną nadzieję oferują lekarze z Columbia University Medical Center, którzy pod kierunkiem dr. Andrew Marksa prowadzą eksperymenty na myszach przy użyciu preparatu przywracającego sprawność mięśniom.
W swoich badaniach uczeni posługują się preparatem reperującym mechnizm dozowania wapnia, który jest odpowiedzialny za skurcze i rozkurcze włókien mięśniowych. W miarę upływu lat mechanizm staje się wadliwy i nie funkcjonuje prawidłowo.
Preparat określany jako (s107) działa na receptory ryanodiny (ryanodine receptor) w komórkach mięśni. Produkowany jest przez ARMGO Pharma.
Minie trochę czasu, zanim zostanie zastosowany w badaniach klinicznych na człowieku i ewentualnie udostępniony do leczenia zwiotczałych mięśni. Dr Marks nie wyklucza innych zastosowań, jak np. do leczenia zaniku mięśni u dzieci.
***
Spożywanie dużych ilości błonnika może zapobiegać rakowi piersi – uważają chińscy naukowcy. Odkryli oni, że w miarę jak rosła ilość spożywanego błonnika, malało ryzyko raka piersi.
Badacze nie potrafią na razie powiedzieć, czy ryzyko raka malało z uwagi na właściwości błonnika, czy może dlatego, że kobiety spożywające go były po prostu zdrowsze.
Ponadto chińscy badacze zwracają też uwagę na inny aspekt zjawiska: duże ilości błonnika w diecie obniżają poziom estrogenu w organizmie, a właśnie estrogen jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka piersi.
***
Jak wykazały badania, Amerykanie spożywają mniej cukru, ale wciąż jeszcze za dużo. Raport na ten temat ukazał się w American Journal of Clinical Nutrition. W badaniu nie brano pod uwagę cukru stanowiącego naturalny składnik pożywienia.
W 2000 roku statystyczny mieszkaniec USA spożywał w skali dziennej 3.5 uncji (25 łyżeczek–375 kalorii) cukru, a w 2008 –2.7 uncji (19 łyżeczek–285 kalorii).
Badanie na 42 tys. osób zostało przeprowadzone przez naukowców z Emory University.
Nadmierne spożycie cukru przypisywane jest epidemii otyłości, cukrzycy i chorób serca.
***
Naukowcy kwestionują skuteczność, a nawet bezpieczeństwo czyszczenia jelita grubego (colon cleansing). Zwolennicy tej metody twierdzą, że pomaga usunąć z organizmu szkodliwe substancje, a przez to zapobiega wielu chorobom.
Jednak najnowszy raport poddaje w wątpliwość owe stwierdzenia. Autorzy artykułu podkreślają, że brakuje dowodów skuteczności czyszczenia okrężnicy, ale przybywa faktów wskazujących na potencjalną szkodliwość owej metody.
Badacze z Georgetown University wymieniają szereg niepożądanych skutków, począwszy od łagodnych, np. bóle brzucha i nudności, a skończywszy na poważnych – jak np. ustanie pracy nerek.
(ao)