Redakcja "Dziennika Związkowego" wyjaśnia
W związku z tym, że nie wszyscy nasi Czytelnicy wiedzą, czego dotyczyły protesty, które miały miejsce m.in. pod konsulatami RP w Chicago i Nowym Jorku, podajemy kilka danych natury technicznej.
Telewizja Trwam została zgłoszona przez Fundację Lux Veritatis do ogłoszonego przez KRRiT konkursu na rozszerzenie koncesji o możliwość nadawania w pierwszym multipleksie Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Jednakże w wyniku rozstrzygnięcia tego konkursu, koncesja ta nie została rozszerzona.
Takie rozstrzygnięcie konkursu wywołało kontrowersje i protesty różnych środowisk, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, klubów parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska. Z prośbą o wyjaśnienie sprawy do KRRiT zwróciła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W wyniku zamieszania medialnego wokół sprawy, pojawiły się też błędne informacje o tym że w wyniku braku rozszerzenia koncesji Telewizja Trwam przestanie być dostępna w sieciach telewizji kablowych.
Warto przy tej okazji wyjaśnić czym właściwie jest multipleks. Otóż multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T (w skrócie MUX lub MX z angielskiego "multiplex") to pakiet programów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości.
Multipleks to inaczej zespolony strumień danych cyfrowych składających się z dwóch lub więcej strumieni zawierających dane o programach radiowych, telewizyjnych, dostępu warunkowego i usługach dodatkowych (np. Electronic Program Guide, mieszczący się w określonym kanale telewizyjnym.
Multipleks to paczka (pakiet, bukiet) programów radiowych i telewizyjnych oraz danych towarzyszących (dokładniej jest to strumień danych cyfrowych tworzonych z kodowania treści audiowizualnych oraz danych dotyczących elektronicznego przewodnika po programach, systemu dostępu warunkowego lub usług dodatkowych.
Telewizja Trwam nie otrzymała koncesji, a decyzja leży w gestii KRRiT. Tylko rada jest władna tę decyzję zmienić i od niej należy domagać się odpowiedzi na pytanie dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej.
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak powiedział, że Decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na nadawanie cyfrowe z pierwszego multipleksu jest ostateczna, a katolickiemu nadawcy pozostaje jedynie droga sądowa.
Przewodniczący KRRiT zapewnił, że proces przyznawania koncesji był na wskroś uczciwy i zgodny z obowiązującym prawem, a wniosek odrzucono z powodu wątpliwości co do kondycji finansowej Lux Veritatis.
(Piotr K. Domaradzki na podstawie doniesień medialnych)