Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Wizowa akcja Kongresu Polonii Amerykańskiej


ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

O Polonii i Ameryce



W ślad za tym jak 31 stycznia b.r. do Izby Reprezentantów i Senatu Stanów Zjednoczonych zostały wniesione bliźnicze projekty ustawodawcze H.R. 3855 i S. 2046 pod wspólną nazwą Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act, popierane przez grupę kongresmanów i senatorów obu partii, do akcji przystąpił Kongres Polonii Amerykańskiej, gdyż stawką w nowym projekcie legislacyjnym jest objęcie Polski programem bezwizowym. KPA proponuje najprostszą formę lobbingu w tej sprawie, jaką jest wysyłanie pocztą emailową listów do kongresmanów i senatorów.


 


Polacy czekają na zniesienie wiz do Ameryki od blisko ćwierć wieku. Pierwszy krok w tej sprawie uczynił w 1991 roku ówczesny prezydent Lech Wałęsa, który zniósł wymóg wizowy w stosunku do Amerykanów w nadziei, że zrewanżują się znosząc wizy dla Polaków. Nikt w owym czasie nie przypuszczał jak bardzo mylił się Wałęsa i że objęcie Polski programem bezwizowym okaże się trudniejsze niż wprowadzenie Polski do NATO. W 21 lat od zniesienia wiz dla Amerykanów Wałęsa nadal zabiega o Visa Waiver dla swych rodaków, jak to uczynił ostatnio w Chicago przy okazji odebrania nagrody Lincolna, mówiąc, że mu z powodu wiz wstyd za Amerykę.


 


Polaków najbardziej mierzi to, co postrzegają jako podwójny standard stosowany przez USA. Polskie kontyngenty wojskowe w Iraku i Afganistanie spotkały się z uznaniem strony amerykańskiej, ale gdy przyszło do zniesienia wiz, to okazało się, że Amerykanie bardziej ufają Litwinom czy Grekom niż Polakom. Ostatecznie Polska trafiła do grupy europejskich "wizowych pariasów" wraz z Rumunami i Bułgarami. Wyciągnięcie Polaków z tej listy jest celem ustawy Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act.


 


"Babcia z Gdańska nie powinna ubiegać się o wizę, by odwiedzić swoje wnuki w Baltimore" – przekonywała senator Barbara Mikulski, demokratka z Maryland, będąca jednym z czołowych sponsorów nowego projektu legislacyjnego. Kongresman Mike Quigley, demokrata z Illinois, powiedział wprost, że chodzi o uczciwość i równe traktowanie starego przyjaciela, jakim jest Polska.


 


Projekt zmienia kryteria włączenia kraju do programu turystycznego ruchu bezwizowego do USA w ten sposób, aby Polska mogła łatwiej je spełnić. Ustawa wymaga, jak dotychczas, aby kraj, który chce zostać objęty programem Visa Waiver, miał nie więcej niż 3% odmów wiz dla ubiegających się o nie obywateli. Pozwala jednak szefowi agencji bezpieczeństwa wewnętrznego indywidualnie włączać do tego programu kraje, które mają odsetek odmów poniżej 10%, jeżeli dany kraj spełnia standardy bezpieczeństwa USA. W ubiegłym roku podobny projekt przedłożyli w obu izbach Kongresu ci sami kongresmani i senatorzy, ale utknął on w komisjach, do których został skierowany i z różnych powodów nigdy nie był poddany pod głosowanie. Nowa, ulepszona wersja projektu legislacyjnego daje mu większe szanse powodzenia.


 


Tymczasem Kongres Polonii Amerykańskiej zwraca się do swych członków i sympatyków, by apelowali do legislatorów o sponsorowanie projektu ustawy i głosowali za nim. Należy też – radzi KPA – wyrazić podziękowanie tym legislatorom, którzy już sponsorują projekt. Kongres Polonii Amerykańskiej sugeruje, żeby okazać poparcie dla projektu ustawy za pośrednictwem neutralnej partyjnie platformy internetowej www.povox.com/bills/us112/hr3855




Wojciech Minicz

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama