W rocznicę urodzin
Chicago (Inf. wł.) – Osiemnastego maja w auli Jana Pawła II Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w „Wietrznym Mieście” odbyła się siódma już edycja dorocznych spotkań literackich z cyklu „Wiosna poetycka”, organizowanych przez Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II. W związku z przypadającą tego dnia 92. rocznicą urodzin błogosławionego Jana Pawła II tegoroczne wiosenne spotkanie polonijnych poetów zostało poświęcone patronowi Zrzeszenia.
Wieczór składał się z dwóch części. Po powitaniu zgromadzonych przez duchowego opiekuna o. Jerzego Karpińskiego w nastrój spotkania wprowadziło uczestników wieczoru wspólne wykonanie ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki”. Następnie życiorys Papieża Polaka przypomnieli Maryla Purymska i Grzegorz Stefanek, a Andrzej Chojnowski czytał „Tryptyk”. Rozpoczęcie prezentacji wierszy poświęconych Ojcu Świętemu poprzedziło zaśpiewanie przez Marcina Kowalika wiersza Władysława Panasiuka oraz utworu śpiewanego, wykonanego przez Józefa Maciasza-Brodę. W kolejnej odsłonie tej części spotkania jedenastu poetów czytało swoje wiersze będące życiowym spojrzeniem ich twórców na wiarę, miłość do Boga i człowieka, ze szczególną atencją odnoszących się do wywodzącego się z Wadowic następcy św. Piotra, którego pierwszą rocznicę wyniesienia na ołtarze Kościół katolicki celebrował pierwszego maja tego roku. Odsłonę spotkania poświęconą Ojcu Świętemu zakończył Józef Maciasz-Broda śpiewając pieśń własnej kompozycji.
Drugą odsłonę wieczoru poświęconą prezentacji własnych utworów przez wszystkich chętnych uczestników spotkania ponownie rozpoczął Marcin Kowalik śpiewając utwór Leonarda Gogiela o Wileńszczyźnie. Z kolejnymi wierszami wystąpili: Maria Purymska, Wanda Głuszek, Elżbieta Oliwkiewicz-Allen, Antoni Bosak, Marianna Soroborska, Józef Maciasz-Broda, Eleonora Trzpit, Izabela Trzaska, Anna Waluś-Sikoń, Janusz Kliś, Andrzej Chojnowski, Ewa Spórna, Anna Ulman, Barbara Żubrowska, Anna Konarska, Robert Redliński i Alina Szymczyk. Nadesłane z Polski wiersze Natalii Ponety Piekarskiej i Władysława Janusza Obary czytali Władysław Panasiuk i Barbara Żubrowska. Poszczególne segmenty recytacji utworów Władysława Panasiuka i Aliny Szymczyk przeplatał śpiewem Marcin Kowalik, a spotkanie zakończyła scenka kabaretowa „Różowe okulary” autorstwa Wandy Głuszek, którą autorka zaprezentowała wraz z Janem Zbroją.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a poetyckie prezentacje podsumował Władysław Panasiuk stwierdzając, że od lat obserwuje coraz lepszy warsztat literacki u uczestników tych spotkań. Prezes Alina Szymczyk dziękując wszystkim za udział i przygotowaną poezję przypomniała przesłanie patrona Zrzeszenia o tym, że duch ludzki żyje prawdą i miłością. Stąd rodzi się także potrzeba piękna, a piękno jest miłością twórczą, która rodzi natchnienie i dostarcza motywów do twórczej działalności. Stwierdziła, że to przecież twórcy tak często rozmawiają z Bogiem, Ojcem wielkiej miłości i poezji, artystą największym na świecie, który stworzył tyle piękna na ziemi.
– Wszyscy jesteśmy słabymi i grzesznymi istotami, choć poeta czy artysta jest nieco innym człowiekiem, nie lepszym, nie gorszym, ale po prostu inaczej postrzegającym ziemską wędrówkę do Ojca. Poeta świadomie maluje swoje obrazy na białych kartkach papieru, opatruje je w wiedzę z wielu dziedzin, aby niosły przesłanie czytelnikowi podkreśliła Alina Szymczyk, wyrażając zadowolenie z faktu, iż coraz więcej ludzi piszących przychodzi i prezentuje swój dorobek podczas takich spotkań oraz wieczorów autorskich, które są organizowane przez Zrzeszenie kilkanaście razy w roku.
Tekst i zdjęcia:
AB/NEWSRP
(Zdjęcia są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)