Żeby zdrowym być
Dorota Feluś
Moda na zdrowe odżywianie sprawiła, że miliony osób ruszyły w poszukiwaniu stosownych produktów do sklepów ze zdrową żywnościa, tzw. health food stores. A co mają zrobić ci, których nie stać na zakupy w takich miejscach, a którzy też chcą podnieść poziom swojej energii, schudnąć czy wzmocnić się np. po przebytej operacji? Odpowiedź jest prosta – kupować w normalnych supermarketach. W nich również można znaleźć produkty zdrowe i bardzo przydatne organizmowi.
Owsianka
To produkt nieodzowny dla zdrowia serca. Zawiera błonnik beta-glucan, który obniża poziom cholesterolu, a także żelazo – minerał wymagany w procesie dostarczania tlenu do mięśni i innych tkanek. Zaledwie połowa szklanki owsianki zawiera 4 g błonnika, co sprawia, że jej spożycie daje poczucie sytości przez długi czas, a ponadto dobrze wpływa na wypróżnienie.
Ser ricotta
Ten ser zawiera aż trzy razy tyle wapnia co cottage cheese, a co więcej jest produkowany z serwatki, która zawiera białka nie tylko wspomagające odchudzanie, ale chroniące przed procesem utraty masy mięśniowej. Ten ostatni proces jest wynikiem starzenia się organizmu, powoduje spowolnienie przemiany materii.
Masło z orzeszków ziemnych
To smarowidło zawiera ponad 30 podstawowych witamin i minerałów, w tym niacinę – witaminę z grupy witamin B, która wspomaga proces spalania kalorii. Ponadto występująca w nim mieszanka zdrowych tłuszczy, błonnika i resweratrolu sprawia, że jest ono zdrowe dla serca.
Kakao
Jest głównym składnikiem wielu czekoladek i ciasteczek, ale najzdrowsze jest czyste, niesłodzone kakao w proszku. Zawiera flawonoidy – silne antyoksydanty, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Ważne jest, by wybierać te produkty, które zawierają 100% kakao.
Truskawki
Te czerwone owoce eksplodują wręcz od zawartej w nich witaminy C i antyoksydantów, które są szczególnie istotne dla zdrowia mózgu. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard University wykazały, że spożywanie dwóch lub więcej porcji truskawek tygodniowo może opóźnić proces pogarszania się funkcji poznawczych o dwa i pół roku.
Awokado
Ze względu na kremową konsystencję i smak, a przede wszystkim fakt, że aż 65% całego zawartego w nim tłuszczu należy do super zdrowych dla serca tłuszczy nienasyconych, jest idealną alternatywą dla masła, topionego serka czy majonezu. Dodatkowo zawiera i inne składniki odżywcze, które mogą wspomóc serce, w tym błonnik i potas.
Łosoś morski w puszce
Jedna puszka o objętości 3.5 uncji zawiera 1100 mg tłuszczy omega-3, które są niezwykle zdrowe dla mózgu i serca. Co więcej, ryba ta jest doskonałym źródłem witaminy D (jedna puszka pokrywa dzienne zapotrzebownaie na tę witaminę w 80%), odgrywającej ważną rolę w funkcjonowaniu wielu układów organizmu.
Makaron pełnoziarnisty
Spożywanie trzech lub więcej porcji produktów pełnoziarnistych, w tym np. makaronu pszennego, każdego dnia może pomóc zredukować ryzyko choroby serca, wylewu krwi do mózgu i cukrzycy typu 2. Produkty pełnoziarniste są również pomocne przy odchudzaniu się. Liczne badania potwierdziły, że osoby, które spożywają więcej takich produktów ważą mniej i mają mniejsze obwody talii niż osoby, które sięgają po nie rzadko.
Kapusta
Warzywo to jest napakowane związkami, które mogą pomóc zwalczyć raka piersi. To także czołowe źródło witaminy K, która wzmacnia kości.
Pomidory z puszki
Pomidory zawierają duże ilości witaminy C, która pomaga w produkcji kolagenu (proteiny, która podtrzymuje sprężystość skóry) i likopenu – antyoksydanta, który chroni skórę przed szkodliwym wpływem słońca. A że organizm człowieka lepiej przyswaja likopen z gotowanych pomidorów, przeto pomidory z puszki wydają się lepszą opcją niż pomidory surowe.
Słodkie ziemniaki
Zawierają więcej witaminy A i beta-karotenu niż marchewka, a ponadto mogą pomóc w pozbyciu się zbędnego bagażu wagowego. Zaledwie ich 4 uncje zawierają 4 g błonnika, przez co trawione są wolniej niż białe ziemniaki, a osoba, która je spożywa przez długi czas nie odczuwa głodu.
Edamame
Soja jest jednym z najlepszych roślinnych źródeł białka. Jedna szklanka dostarcza wszystkich podstawowych aminokwasów, jakich potrzebuje organizm człowieka.