Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Burmistrz Lightfoot pod presją EPA ws. zakładów przerobu złomu

Pod naciskiem administracji prezydenta Joe Bidena burmistrz Lori Lightfoot bezterminowo opóźniła podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie uruchomienia zakładów przerobu złomu na południowym-wschodzie Chicago, w jednym z najbardziej zanieczyszczonych rejonów w kraju.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Burmistrz poleciła miejskiemu Departamentowi Zdrowia Publicznego przeprowadzenie dokładniejszego badania dotyczącego zagrożeń dla zdrowia mieszkańców rejonów Southeast Side, gdzie firma Reserve Management Group (RMG) z Ohio chce rozdrabniać złom z samochodów i inne odpady metalowe. Dzielnica, gdzie miałyby powstać zakłady, zamieszkała jest głównie przez Latynosów i czarnoskórych o niskich dochodach.

Firma RMG w dużej mierze zakończyła budowę zakładów, gdzie ma być składowany, a następnie rozdrabniany złom. To teren po byłej hucie Republic Steel, w pobliżu Avenue O i 116th Street na południowym-wschodzie Chicago. RMG potrzebuje jednak pozwolenia od władz miasta na uruchomienie działalności.

W rejonie, gdzie powstać ma złomowisko, znajduje się szkoła średnia George Washington High School. Po ogłoszeniu planów RMG mieszkańcy dzielnic w rejonie Southeast Side rozpoczęli protesty, a jedna z grup społecznych prowadziła nawet przez miesiąc strajk głodowy. Reprezentujący ich prawnicy złożyli petycję do federalnego Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Sprawą zajęła się federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

Michael Regan, zarządzający EPA, w liście do burmistrz Lori Lightfoot zwraca uwagę, że południowo-wschodnie obszary Chicago już należą do najgorszych w kraju w różnych kategoriach zanieczyszczeń środowiska.

W silnie uprzemysłowionych dzielnicach wzdłuż rzeki Calumet władze federalne i stanowe monitorują 250 miejsc uznanych za silnie zanieczyszczone. Od 2014 r. wszczęto postępowania w związku z naruszeniem zapisów ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act) wobec co najmniej 75 firm prowadzących działalność na Southeast Side.

Z badania zleconego w 2020 r. przez miejski Departament Zdrowia Publicznego wynikało, że powietrze w południowo-wschodnich dzielnicach Chicago ma wysoki wskaźnik zanieczyszczenia, a ponadto ziemia na podwórkach, boiskach i placach zabaw jest skażona metalami ciężkimi i toksycznymi chemikaliami z obecnych i nieistniejących już zakładów. Przyczyniła się do tego m.in. huta Republic Steel i inni producenci stali, którzy opuścili ten obszar kilkadziesiąt lat temu.

„Miasto podziela zaangażowanie EPA w sprawiedliwość w zakresie ochrony środowiska i zdrowia publicznego, i oczekujemy współpracy w celu przeprowadzenia uczciwej, dokładnej i terminowej analizy sprawy, aby poinformować o naszych przyszłych decyzjach dotyczących wniosku RMG o zezwolenie na prowadzenie zakładów” – czytamy w oświadczeniu burmistrz Lightfoot.

Do końca roku jej administracja ma zlecić Departamentowi Zdrowia Publicznego ocenę, czy proponowane operacje przemysłowe doprowadziłyby do stworzenia zagrożenia zdrowia w częściach miasta obciążonych wysokim poziomem zanieczyszczeń.

„Musimy mieć pewność, że każdy Amerykanin oddycha bezpiecznym powietrzem, niezależnie od jego kodu pocztowego” – napisali we wspólnym oświadczeniu Demokraci reprezentujący Illinois w Kongresie USA: senatorowie Dick Durbin i Tammy Duckworth oraz kongresmenka Robin Kelly.

Firma RMG zapewniła, że w przeprowadzonych badaniach modelowania jakości powietrza proponowany rozdrabniacz złomu spełnił wszystkie obowiązujące normy środowiskowe i zdrowotne. Firma „stworzy nowy standard branżowy, który będzie służył jako krajowy model wychwytywania i kontroli emisji zanieczyszczeń z dużych zakładów recyklingu”, w tym konkurencyjnego rozdrabniacza w dzielnicy Pilsen.

RMG kupiła biznes w dzielnicy Lincoln Park od rodziny Labkon, która prowadziła zakłady General Iron Industries w pobliżu North i Clybourn. Labkonowie, jak doniósł dziennik „Chicago Tribune”, chronili swoje interesy dzięki lobbystom i wspieraniu datkami kampanii polityków. W ostatniej dekadzie rodzina miała przekazać na ten cel ponad pół miliona dolarów, wspierając m.in. kampanie byłych burmistrzów Richarda M. Daleya i Rahma Emanuela. Adam Labkon jest współwłaścicielem zakładów RMG, które mają powstać na terenach Southeast Side.

Mariusz Misiewiczjest licencjonowanym agentem obrotu nieruchomościami z HomeSmart Connect w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje usługi na wysokim poziomie, które należą się klientom. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.Mariusz „Mario” MisiewiczHomeSmart Connecttel. (773) 412-0517e-mail: MisiewiczRealty@gmail.comwww.MisiewiczRealEstate.com

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama