Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market
Egipt

Kraje arabskie zgodziły się na egipski plan odbudowy Strefy Gazy

Podczas arabskiego szczytu, który odbył się we wtorek w Kairze, przyjęto przygotowany przez Egipt plan odbudowy Strefy Gazy - poinformował po zakończeniu obrad prezydent Egiptu Abdel Fatah el-Sisi.
Reklama
Kraje arabskie zgodziły się na egipski plan odbudowy Strefy Gazy
Strefa Gazy

Autor: Omar Ashtawy Apaimages / Zuma Press / Forum

Spotkanie Ligi Państw Arabskich w Kairze zwołano, by rozmawiać o kontrpropozycjach wobec planu prezydenta USA Donalda Trumpa, zakładającego m.in. wysiedlenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy i stworzenie tam "Riwiery Bliskiego Wschodu".

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Plan Egiptu przewiduje odbudowę Strefy Gazy w pięć lat, co ma kosztować w sumie 53 mld dolarów. Zakłada trwającą pół roku fazę przygotowawczą, w czasie której Strefa Gazy zostałaby oczyszczona z gruzów, a na jej terenie postawiono by tymczasowe domy dla mieszkańców.

Później rozpocząłby się trwający dwa lata pierwszy etap odbudowy, a po nim drugi, który zająłby dwa i pół roku. Podczas każdego z nich powstałoby 200 tys. mieszkań. Pierwsza faza miałaby kosztować 20 mld USD, a druga - 30 mld.

W planie Egiptu nie zapisano, kto miałby zapłacić za odbudowę i kto miałby zarządzać Strefą Gazy. Egipski prezydent zapewnił jedynie, że rozmawiał z władzami Autonomii Palestyńskiej o utworzeniu komitetu administrującego, który miałby być odpowiedzialny za nadzór nad pomocą humanitarną i zarządzanie tymczasowo sprawami Strefy do czasu powrotu tam Autonomii Palestyńskiej.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zadeklarował, że jest gotowy przeprowadzić wybory prezydenckie i parlamentarne w Strefie Gazy, jeśli pozwolą na to okoliczności. Podkreślił, że Autonomia Palestyńska jest jedyną prawowitą siłą rządzącą i militarną na terytoriach palestyńskich.

Jak pisze agencja Reutera, finansowanie odbudowy Stefy Gazy będzie wymagało dużego zaangażowania bogatych w ropę państw Zatoki Perskiej, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Reuters za źródłami zaznacza, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, które postrzegają Hamas i innych islamistów jako zagrożenie egzystencjalne, chcą natychmiastowego i całkowitego rozbrojenia tej organizacji, podczas gdy inne kraje arabskie opowiadają się za stopniowym rozwiązaniem tej kwestii.

Egipski plan odbudowy Strefy Gazy to 112-stronicowy dokument, który zawiera mapy przedstawiające, w jaki sposób teren ten zostanie ponownie zagospodarowany. Są w nim także dziesiątki kolorowych obrazów osiedli mieszkaniowych, ogrodów i centrów społecznościowych, wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Plan obejmuje powstanie portu handlowego, centrum technologicznego, hoteli, plaż i lotniska.

Formalnie Strefa Gazy jest częścią Autonomii Palestyńskiej, która współadministruje okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegiem Jordanu. Od 2007 r. Strefą Gazy samodzielnie rządzi Hamas, skonfliktowany z Fatahem, dominującą w Autonomii partią Abbasa. Ostatnie wybory prezydenckie w całej Autonomii przeprowadzono w 2005 r., a parlamentarne - w 2006 r.(PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama