Spotkanie Ligi Państw Arabskich w Kairze zwołano, by rozmawiać o kontrpropozycjach wobec planu prezydenta USA Donalda Trumpa, zakładającego m.in. wysiedlenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy i stworzenie tam "Riwiery Bliskiego Wschodu".
Plan Egiptu przewiduje odbudowę Strefy Gazy w pięć lat, co ma kosztować w sumie 53 mld dolarów. Zakłada trwającą pół roku fazę przygotowawczą, w czasie której Strefa Gazy zostałaby oczyszczona z gruzów, a na jej terenie postawiono by tymczasowe domy dla mieszkańców.
Później rozpocząłby się trwający dwa lata pierwszy etap odbudowy, a po nim drugi, który zająłby dwa i pół roku. Podczas każdego z nich powstałoby 200 tys. mieszkań. Pierwsza faza miałaby kosztować 20 mld USD, a druga - 30 mld.
W planie Egiptu nie zapisano, kto miałby zapłacić za odbudowę i kto miałby zarządzać Strefą Gazy. Egipski prezydent zapewnił jedynie, że rozmawiał z władzami Autonomii Palestyńskiej o utworzeniu komitetu administrującego, który miałby być odpowiedzialny za nadzór nad pomocą humanitarną i zarządzanie tymczasowo sprawami Strefy do czasu powrotu tam Autonomii Palestyńskiej.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zadeklarował, że jest gotowy przeprowadzić wybory prezydenckie i parlamentarne w Strefie Gazy, jeśli pozwolą na to okoliczności. Podkreślił, że Autonomia Palestyńska jest jedyną prawowitą siłą rządzącą i militarną na terytoriach palestyńskich.
Jak pisze agencja Reutera, finansowanie odbudowy Stefy Gazy będzie wymagało dużego zaangażowania bogatych w ropę państw Zatoki Perskiej, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.
Reuters za źródłami zaznacza, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, które postrzegają Hamas i innych islamistów jako zagrożenie egzystencjalne, chcą natychmiastowego i całkowitego rozbrojenia tej organizacji, podczas gdy inne kraje arabskie opowiadają się za stopniowym rozwiązaniem tej kwestii.
Egipski plan odbudowy Strefy Gazy to 112-stronicowy dokument, który zawiera mapy przedstawiające, w jaki sposób teren ten zostanie ponownie zagospodarowany. Są w nim także dziesiątki kolorowych obrazów osiedli mieszkaniowych, ogrodów i centrów społecznościowych, wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Plan obejmuje powstanie portu handlowego, centrum technologicznego, hoteli, plaż i lotniska.
Formalnie Strefa Gazy jest częścią Autonomii Palestyńskiej, która współadministruje okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegiem Jordanu. Od 2007 r. Strefą Gazy samodzielnie rządzi Hamas, skonfliktowany z Fatahem, dominującą w Autonomii partią Abbasa. Ostatnie wybory prezydenckie w całej Autonomii przeprowadzono w 2005 r., a parlamentarne - w 2006 r.(PAP)