Po II wojnie światowej mielone stały się podstawą polskiej kuchni. Były tanie, sycące i można je było przygotować ze składników dostępnych niemal wszędzie. W czasach PRL-u mięso mielone było bardziej dostępne niż lepsze kawałki mięsa, dlatego to danie idealnie sprawdzało się na co dzień. Było powszechne w domach i stołówkach. Swój wpływ na polską tradycję kulinarną miała dodatkowo kuchnia austriacka. To jej dopracowane podejście do mięs i sosów zaowocowało wprowadzeniem techniki dodawania namoczonego pieczywa do mięsa i smażenia kotletów.
Czas przygotowania: 40 minut
Składniki na porcje:
500 g mięsa mielonego (wieprzowe lub mieszane)
1 jajko
1 bułka namoczona w wodzie lub jak u mnie odrobina bezglutenowej bułki tartej
1 średnia cebula
sól/pieprz
bułka tarta do obtoczenia
olej do smażenia
W dużej misce wymieszaj mięso mielone, bułkę (lub bułkę tartą), jajko, cebulę (u mnie posiekana i podsmażona) i przyprawy. Wyrób masę ręką, aż będzie gładka i lekko kleista.
Z masy formuj okrągłe kotlety, obtaczaj je w bułce tartej. Na patelni rozgrzej olej. Smaż kotlety z obu stron na średnim ogniu, aż będą złociste i dobrze usmażone w środku (ok. 4-5 minut z każdej strony). Możesz przykryć patelnię na chwilę, aby lepiej się dosmażyły.
Klasycznie serwujemy je z ziemniakami, mizerią, buraczkami lub gotowaną marchewką.
Smacznego!
Kasia Maciejewska

Piekę z pasją, gotuję z jeszcze większą, ale prawdziwą satysfakcję daje mi możliwość dzielenia się swoimi pomysłami. Co prawda ukończyłam studia z zakresu zarządzanie kadrami, jednak od kiedy pamiętam, świetnie zarządzałam produktami kuchennymi z niezłym efektem. Poza tym fotografuję. A dobre zdjęcie moich wypieków i potraw – to dopiero zabawa!
W przygotowaniu potraw oraz wypieków używam jedynie produktów bezglutenowych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Na łamach „Dziennika Związkowego” dzielę się z Wami przepisami dań obiadowych, przekąsek oraz słodkości. Obiecuję, że przepisy nie są skomplikowane, za to efekt gwarantowany.
Mam nadzieję, że poczujecie wiatr w żaglach i sami weźmiecie się do gotowania i pieczenia. Dzielcie się swoimi uwagami.
Zapraszam na smaczną przygodę! E-mail: malewypieki@gmail.com
Adres strony: malewypieki.pl
Fot. arch. Kasi Maciejewskiej