Jedna z osób – dorosły mieszkaniec nieokreślonej miejscowości na przedmieściach Chicago – zgłosiła się 28 kwietnia do lokalnego szpitala, gdzie została szybko poddana izolacji. Nie wiadomo, czy była zaszczepiona przeciwko odrze.
Drugi przypadek dotyczy dorosłego mieszkańca Chicago, który w pierwszej połowie kwietnia podróżował za granicę przez lotnisko O’Hare. Wysypkę zauważył u siebie 25 kwietnia, a od momentu diagnozy przebywa w izolacji domowej. Jak poinformowały służby zdrowia, osoba ta miała wcześniej tylko jedną dawkę szczepionki MMR przeciw odrze.
Departament Zdrowia Publicznego Chicago opublikował listę miejsc, w których mogło dojść do potencjalnej ekspozycji na wirusa:
- 21 kwietnia: Fittingly Delicious, 3939 W. Irving Park Rd. w Chicago
- 22 kwietnia: lotnisko O’Hare, Terminal 1, w godz. 10 a.m.-8 p.m.
- 23 kwietnia: lotnisko O’Hare, Terminal 1, w godz. 10 a.m.-8 p.m.
- 25 kwietnia: Aldi, 7235 39th St. w Lyons, w godz. 10 a.m.-12:30 p.m.
- 27 kwietnia: stacja benzynowa Shell, 3901 S. Harlem Ave. w Stickney, w godz. 10 a.m.-12:30 p.m.
- 28 kwietnia: stacja Mobil, 2945 S. Harlem Ave. w Berwyn, w godz.
10:20 a.m.-1 p.m.
Eksperci przypominają, że odra jest wyjątkowo zaraźliwa – aż 90 proc. osób mających kontakt z chorym, jeśli nie są zaszczepione, ulega zakażeniu. Objawy, takie jak gorączka, kaszel, katar i czerwone, łzawiące oczy, mogą wystąpić od jednego do trzech tygodni po kontakcie z zakażoną osobą. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej.
Według danych CDC opublikowanych 1 maja, w całym kraju potwierdzono już 884 przypadki odry – trzykrotnie więcej niż w całym 2024 roku. Od trzech miesięcy największe ognisko utrzymuje się w Teksasie (663 przypadki), a wirus rozprzestrzenił się także na Nowy Meksyk, Oklahomę, Kansas, Indianę, Michigan, Montanę, Ohio, Pensylwanię, Tennessee oraz Illinois. Co istotne, aż 97 proc. przypadków dotyczy osób nieszczepionych lub tych, których status szczepienia jest nieznany.
(tos)