Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market
W niedzielę, 11 maja, o godz. 5 pm

Sensacyjny koncert w Akademii Muzyki PaSO!

Odkryty niedawno, nieznany walc Chopina zabrzmi po raz pierwszy w Chicago w wykonaniu  japońskiej pianistki – Haruki Matsumoto!
Reklama
Sensacyjny koncert w Akademii Muzyki PaSO!

Sensacyjna wiadomość o odkryciu nieznanego dotąd utworu Fryderyka Chopina obiegła świat kilka miesięcy temu. Opublikował ją 27 października 2024 roku „The New York Times”. Rękopis został odnaleziony w Morgan Library & Museum na Manhattanie. Według ekspertów, utwór został skomponowany przez około 20-letniego Fryderyka. Pierwsze wykonanie powierzono jednemu z najwybitniejszych żyjących pianistów – Lang-Langowi, który określił go jako „niezwykle emocjonalny, nawet dramatyczny, a jednocześnie na wskroś przesycony subtelnym, chopinowskim pięknem”. 

W programie koncertu, oprócz Walca a-moll, usłyszymy inne kompozycje Fryderyka Chopina, m.in. Etiudę „Aeolian Harp”, Nocturne in Es dur, Fantasie-Impromptu Op.66, Balladę No.3, Op.47, a także utwory Franciszka Liszta (Chopin/Liszt „Życzenie” i „Rigoletto”, Parafrase),
czy Karola Szymanowskiego („Wyspa Syren” z cyklu „Metopy”). Niezwykle atrakcyjnie zapowiadają się utwory na cztery ręce, w których wykonaniu weźmie udział japoński pianista Koki Suetsugu. W wykonaniu japońskiego duetu usłyszymy II część 2 koncertu Chopina – piękne „Salute d’Amor” Edwarda Elgara i popisową „Masquerade” Arama Chaczaturiana.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Po koncercie zapraszamy spotkanie z artystami i poczęstunek sponsorowany przez firmę POLANA.

Haruka Matsumoto jest absolwentką prestiżowego uniwersytetu muzycznego w Tokio oraz Uniwersytetu im. F. Chopina w Warszawie. Kilka lat temu zamieszkała w Polsce, aby lepiej zrozumieć kulturę, która wydała Fryderyka Chopina. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, pianistką, która wniosła nowe spojrzenie na muzykę Chopina. Interpretacje Haruki pełne są emocjonalności zbliżonej do opisów gry samego Fryderyka, a jej recitale w Polsce i innych krajach Europy gromadzą komplety widowni. 

Haruka o muzyce F. Chopina: „…My, Japończycy, kochamy Chopina może przede wszystkim dlatego, że jego muzyka zawiera w sobie delikatne piękno, skromność i szlachetność, jest jak falowanie czasu.(…) Ponadto jesteśmy pod wielkim wrażeniem patriotyzmu Chopina”.

Koki Suetsugu, 27-letni pianista z Saitama w Japonii. Ukończył liceum muzyczne w rodzinnym mieście, a następnie kontynuował studia w Polsce. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Jerzego Sterczyńskiego. Jest laureatem i zwycięzcą wielu konkursów fortepianowych. Obecnie prowadzi intensywną działalność koncertową w Polsce i na świecie. Stworzył także internetową szkołę nauki gry na fortepianie w Japonii.

W niedzielę, 11 maja, o godz. 5 pm

Sala koncertowa Akademii Muzyki PaSO
5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630

BILETY: $50, dzieci i młodzież do l. 18 $17.
Rezerwacje: 773 467 9000

(Komunikat prasowy PaSO)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama