Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 7 grudnia 2025 17:22
Reklama KD Market

Stanowy budynek w centrum Chicago nazwany imieniem Jessego White’a

Jeden z budynków władz stanowych w centrum Chicago ma od czwartku nową oficjalną nazwę: Jesse White State of Illinois Building. To symboliczne uhonorowanie dziesięcioleci służby publicznej najdłużej urzędującego sekretarza stanu Jessego White’a oraz jego ogromnego wkładu w życie mieszkańców Illinois.
Stanowy budynek w centrum Chicago nazwany imieniem Jessego White’a

Autor: Illinois Secretary of State/Facebook

Budynek stanowy przy 115 South LaSalle Street w centrum Chicago od 24 lipca nosi nową nazwę: Jesse White State of Illinois Building. Uroczystość nadania imienia odbyła się z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz stanowych i lokalnych, w tym gubernatora J.B. Pritzkera, który oddał hołd byłemu sekretarzowi stanu.

„Jako najdłużej urzędujący sekretarz stanu w historii Illinois, Jesse White przez całą swoją karierę każdego dnia robił coś dobrego dla mieszkańców naszego stanu” – powiedział gubernator.

91-letni Jesse White zapisał się w historii jako pierwszy Afroamerykanin pełniący funkcję sekretarza stanu Illinois. Urząd ten sprawował nieprzerwanie od 1999 do 2023 roku. Urodzony w Alton w południowym Illinois, White w dzieciństwie przeprowadził się z rodziną do Chicago.

„Jestem dumny, że budynek stanu Illinois będzie nosił moje imię” – powiedział White – „Mam nadzieję, że będzie on inspirował przyszłe pokolenia ludzi ze wszystkich środowisk do służby z honorem i oddaniem”.

fot. Illinois Secretary of State/Facebook

Podczas swojej kadencji jako sekretarz stanu wprowadził istotne reformy, w tym przepisy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, usprawnił obsługę mieszkańców oraz promował programy dawstwa organów.

Obecny sekretarz stanu Alexi Giannoulias powiedział o nim krótko: – „Gdy myślę o Jesse White’cie, przychodzi mi do głowy jedno – co to znaczy być naprawdę dobrym człowiekiem”.

Kariera White’a wykraczała daleko poza politykę. Przez 16 lat był posłem w Izbie Reprezentantów Illinois, przez sześć lat był urzędnikiem powiatu Cook, a także pracował jako nauczyciel.

Zanim wszedł do polityki, był zawodnikiem Chicago Cubs, ukończył studia w Alabamie, a następnie został powołany do armii.

Zasłynął również jako założyciel Jesse White Tumblers – znanego zespołu gimnastycznego, który od 1959 roku wspiera czarnoskórą młodzież  w Chicago. Razem z członkami zespołu wielokrotnie brał udział w corocznych paradach Polonii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, organizowanych w centrum Chicago.

„Od lat jestem oddany idei czynienia świata lepszym miejscem do życia. Pracuję na rzecz tego celu i naprawdę zaskoczyło mnie to, że zostałem za to uhonorowany” – powiedział White.

Obecnie wieżowiec, który otrzymał jego imię, mieści Biura Sekretarza Stanu Illinois oraz Prokuratora Generalnego stanu i pracuje w nim prawie 2300 pracowników. Jesse White posiada już honorową nazwę ulicy na Division Street w dzielnicy Near North Side, a także jego imieniem nazwano szkołę podstawową w Hazel Crest.

Joanna Trzos
[email protected]

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama