Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

W trosce o kulturę - V Bal Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego

Chicago (Inf. wł.) – Dziewiątego listopada w Grand Ballroom hotelu „Four Season’s” przy 120 East Delaware w centrum Chicago z udziałem 400 osób odbył się V Bal Okiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. 

Panie w pięknych kreacjach wieczorowych, panowie w smokingach, wielu honorowych gości ze sfery dyplomacji i biznesu, podniosły nastrój i pewnego rodzaju nimb tajemniczości otaczał sobotnią imprezę, która została zorganizowana na rzecz orkiestry przez środowisko osób, któremu bliski jest rozwój i propagowanie muzyki oraz kultury polskiej. Bal przygotował komitet pod przewodnictwem Nataszy Isaacs i Ewy Jakubowskiej, które imprezę prowadziły oraz pod honorowym patronatem Bożeny Zwieg.

W gronie gości honorowych obecni byli między innymi: konsul honorowy Nepalu Marvin Brustin z żoną, konsul generalny Niemiec Wolfgang Drautz z małżonką, konsulowie z Bułgarii Ivan i Natalia Sotirow, konsul francuski Jean-Baptiste Main de Boissière z żoną oraz zastępca konsula generalnego RP Paweł Pietrasieński z małżonką Ewą.

Po wysłuchaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Mirosławę Sojkę Topór z zespołem „Góranie” zgromadzonych powitały mistrzynie ceremonii Natasza Isaacs i Ewa Jakubowska życząc wszystkim udanego wieczoru, z którego dochód zostanie przeznaczony na działalność artystyczną prowadzonej przez Barbarę Bilsztę orkiestry, którą dyryguje Wojciech Niewrzoł.

Wodzirejem imprezy był krytyk filmowy Zbigniew Banaś. W części artystycznej wieczoru wystąpiła wspaniała grupa wokalna „Affabre Concinui”. Polscy wokaliści odnoszą ogromne sukcesy na wszystkich kontynentach. Gorąco przyjmowani byli w Anglii, Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, w Hiszpanii, Szwajcarii, na Ukrainie, w USA, we Włoszech i w Watykanie, wzbudzając entuzjazm tłumów nawet w tak egzotycznych krajach, jak Liban, Korea, Tajwan czy Turcja. Nagrali 14 płyt, głównie dla zachodnich firm, m. in. Dux i Harmonia Mundi.

Podczas posiłku koncertowała grupa muzyczna „Góranie” z solistką Mirosławą Sojką Topór, a do tańca przygrywał zespół „Kings”. Goście mogli wziąć udział w cichej loterii, w której do wylicytowania było wiele cennych wyrobów jubilerskich i innych przedmiotów.

Orkiestra im. Ignacego Jana Paderewskiego działa w Chicago od 1997 roku. W ciągu jedenastu lat zaprezentowała ponad 130 koncertów i spektakli dla ok. 130 tysięcy widzów, prezentując dzieła muzyki polskiej i klasyki światowej w wykonaniu wybitnych polskich i amerykańskich wykonawców.

– Promowanie muzyki i kultury polskiej w Ameryce poczytujemy sobie za honor i powinność – wyznała dyrektor artystyczna Barbara Bilszta. – Dokładamy największych starań, aby zapewnić naszym działaniom najwyższy poziom artystyczny, tworzyć nowe jakości w życiu kulturalnym społeczności amerykańskiej i w życiu naszej wielomilionowej Polonii, wypracowywać nowe formy współpracy z polskimi instytucjami kulturalnymi – służące dynamicznej wymianie i współdziałaniu w kolejnych ambitnych przedsięwzięciach.

Jesteśmy wdzięczni za wsparcie sponsorom, bez których niemożliwa byłaby nasza działalność, wolontariuszom, dzięki którym wszystko jest łatwiejsze i oraz wspaniałej chicagowskiej widowni, która tłumnie wypełnia sale i dla której warto podjąć każdy wysiłek. Jesteśmy szczęśliwi, że naszą działalnością zbliżamy dwa drogie naszym sercom narody: polski i amerykański – podkreśliła pani Barbara Bilszta.

Aby ta działalność była możliwa potrzebne są spore środki. Na samo wynajęcie sal na koncerty, gale i przedstawienia, których orkiestra zorganizowała do tej pory 130, potrzeba niemałych pieniędzy. Warto podkreślić, że w orkiestrach amerykańskich wpływy z biletów stanowią około 33% budżetu, reszta pieniędzy pochodzi od sponsorów. W orkiestrze Paderewskiego relacje te są wręcz odwrotne.

– W naszej orkiestrze wpływy z biletów stanowią blisko 60 procent rocznego budżetu, a pozostałe fundusze pochodzą od darczyńców – wyznał Wojciech Niewrzoł. – Doroczny Bal Paderewskiego generuje około 20% wpływów od sponsorów i jest naszym głównym foundriserem – podkreślił dyrygent.
Więcej informacji o orkiestrze, która ma swoją siedzibę przy 5844 N. Milwaukee Ave # 201 można zaleźć na stronie internetowej: www.pasochicago.org lub dzwoniąc pod numer telefonu: 773-957-7777
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/NEWSRP
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama