Dożynki Związku Klubów Polskich w Yorkville
Na początek zgromadzeni w kaplicy Ośrodka Młodzieżowego w Yorkville uczestnicy zorganizowanych w minioną niedzielę przez Związek Klubów Polskich dożynek wysłuchali „Bogurodzicy”, aby następnie przypomnieć sobie najważniejsze myśli i sentencje o Ojczyźnie naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II, który uważał, że Ojczyzna jest naszą ziemską matką, a Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej ze strony swoich dzieci. Z Jego przekazu wypływa przekonanie, iż powinniśmy pozostać wierni doświadczeniom pokoleń, które żyły na tej ziemi z Bogiem w sercu i modlitwą na ustach zachowując jak skarb największy wszystko to, co było źródłem duchowej siły naszych ojców.
W kolejnych wierszach i pieśniach wykonawcy przypomnieli chwałę polskiego oręża na przestrzeni wieków, chwałę Grunwaldu, Bitwy Warszawskiej, Monte Cassino, tragedię polskich żołnierzy w katyńskim lesie, po której powinniśmy kultywować pamięć, aby wołanie o prawdę naznaczoną śmiercią ponad dwudziestu tysięcy synów polskiego narodu zgładzonych bestialsko siedemdziesiąt lat temu przez sowieckich oprawców dotarła do wszystkich zakątków świata.
Ostatnie strofy wiersza o Katyniu: „I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy, pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy…” niech będą drogowskazem dla przyszłych pokoleń, aby prawda o losie tysięcy jeńców przeszła do historii i pozostała w świadomości narodu na wieki. Narodu, którego dzieje naznaczone są niepoliczalną ilością mogił bezimiennych żołnierzy, którzy za Polskę swe życie oddali w różnych zakątkach świata, abyśmy my mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju, dlatego do serca każdego z nas powinny trafić słowa apelu, który na zakończenie spektaklu wygłosili wykonawcy programu: „Więc gdy będziesz mijał jakiś zbiorowy grób, pomyśl o tych, co tam leżą. Na baczność stań, krótką modlitwę zmów, złóż hołd bezimiennym żołnierzom” i zaśpiewali pieśń „Ojczyzno ma”.
Po zakończeniu pierwszej z trzech odsłon programu artystycznego tegorocznych dożynek autorstwa Aliny Szymczyk rozpoczęła się msza dożynkowa odprawiona przez kapelana ZKP, ks. Ryszarda Miłka. Na przodzie dożynkowego korowodu zmierzającego do ołtarza szły poczty sztandarowe ZKP, starostowie dożynek: Elżbieta Kozioł, wiceprezeska ZKP oraz prezes Związku Tadeusz Czajkowski niosący dorodny bochen chleba oraz gospodarz, wiceprezes Stanisław Zima, z dożynkową wiechą, symbolem gospodarskiej władzy, i artyści „Rzepichy” niosący wieńce dożynkowe uwite ze zbóż z tegorocznych zbiorów. Główny wieniec, uwity tak jak i pozostałe przez Alinę Szymczyk z koleżankami został poświęcony Janowi Pawłowi II, którego podobizna znalazła się w koronie i oplocie wykonanym z dorodnych kłosów. Po złożeniu darów u stóp polowego ołtarza rozpoczęła się liturgia, którą uświetnił występ Chóru im. Fryderyka Chopina oraz czytania wykonawców programu artystycznego.
W wygłoszonej homilii ks. kapelan nawiązał do staropolskiej, głęboko zakorzenionej w sercu polskiego rolnika tradycji dziękowania w świątyni przed obliczem Pana Jezusa i Matki Przenajświętszej za dar plonów. Mówiąc o ważnych w polskiej historii i uroczyście celebrowanych w tym roku datach przypominał, że nie wolno nikomu z nas o nich zapomnieć. Mówiąc na zakończenie kazania o godnym do naśladowania przykładzie pokory i dobroci wskazał na Jezusa Chrystusa, który oddając życie na krzyżu miał serce przepojone miłością do ludzi.
Przed udzieleniem duszpasterskiego błogosławieństwa słowa podziękowania do wszystkich osób, które przyczyniły się do przygotowania imprezy, jej promowania i relacjonowania oraz uświetniły uroczystości swoją obecnością, skierowała starościna dożynek Elżbieta Kozioł.
Zgromadzeni wysłuchali również okolicznościowego przemówienia prezesa ZKP Tadeusza Czajkowskiego, który na wstępie jako starosta dożynek serdecznie powitał zgromadzonych gości, na czele z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszkiem Spulą, oraz osoby z kierownictwa Ośrodka, na czele z prezesem Edwardem Miką. Starosta podkreślił, że od kilku lat Związek Klubów Polskich celebruje uroczystość zakończenia corocznych zbiorów przez polskiego rolnika organizując Święto Plonów na obczyźnie, jako upamiętnienie wspaniałych ideałów polskiej wsi, o jaką walczył polski chłop, a teraz rolnik.
– Odbywamy wiece, na których chcemy uczcić tych, dla których owe ideały: wolność słowa, prawdy, gdzie „Bóg, Honor i Ojczyzna” niosły jakże ważne dla Polski przesłania. Mówiąc o przesłaniach nie wolno nam zapomnieć naszego Ojca Świętego Jana Pawła II, który wrócił do domu Ojca. Jakże ważny testament pozostawił nam Polakom i światu , którego nie wolno nam zapomnieć ani pomijać, chociaż już pięć lat nie ma Jego wśród nas. Dziś przychodzimy na to święto bogatsi o doświadczenia, a zarazem mądrzejsi o Jego przesłania – podkreślił Tadeusz Czajkowski.
Mówca podkreślił szczególność tegorocznych obchodów ze względu na celebrowane rocznice i smoleńską tragedię, która pozbawiła kraj wielu wspaniałych przywódców, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Mówiąc o trzydziestej rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” i powstaniu „Solidarności”, przypomniał, że było to zwycięstwo narodu nad komunistycznym systemem, którego nikt się nie spodziewał, o którym niewielu ówczesnych marzyło, a które przyniosło tak wiele dla Polski, Europy i całego świata.
– Dziś chcemy uczcić te jakże ważne wydarzenia w dziejach historii Narodu Polskiego, chcemy ocalić pamięć tych, którzy zginęli za Ojczyznę i jej dobre imię. Niech słowa zawarte w przesłaniach naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II o Ojczyźnie będą naszym drogowskazem na dalszą drogę naszego ziemskiego pielgrzymowania – podkreślił mówca na zakończenie wystąpienia, zapraszając wszystkich do uczczenia minutą ciszy poległych i zmarłych obrońców Ojczyzny.
Po nabożeństwie korowód dożynkowy udał się pod scenę, gdzie po obiedzie rozpoczęła się trzecia odsłona dożynkowej imprezy: widowisko pod tytułem: „Boś ty jest ziemio ojczysta moim umiłowaniem” poprzedzone krótkim koncertem Chóru im. Chopina. Na widowisko dożynkowe złożyła się część wiankowa, w której artyści „Rzepichy”, wnosząc na scenę wieńce, przypomnieli pieśni i teksty oddające hołd pracy chłopa na roli i jego oddanie się Bożej opiece. Był tradycyjny bochen chleba do rozdzielenia wśród uczestników dożynek, wiechy i wieńce wręczone na zakończenie tej części programu grupie zasłużonych dla organizacji działaczek i działaczy. Wieńcami uhonorowani zostali: Zdzisława Lipińska – prezeska Klubu Białystok, sekretarka ZKP, Maria Jurczak, prezeska Klubu Wietrzychowice, Eugeniusz Golik z Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa, Władysław Cygan, dyrektor Ośrodka w Yorkville, Anna Kapica, wieloletnia koordynatorka przemarszu podczas Parady 3 Maja, oraz Danuta Białas i Halina Korzeniowska. Pięknymi wiechami zostali wyróżnieni: Andrzej Brach, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego, Sylwester Skóra, twórca i realizator programu radiowego „O nas dla nas” oraz prezes ZKP Tadeusz Czajkowski od Teatru Ludowego „Rzepicha” z podziękowaniem za spokój i pogodę ducha.
Po części wiankowej, przeplatanej występami tanecznymi zespołów „Polanie i Wiślanie” Małgorzaty Skrzypkowskiej, a zakończonej wspomnianym wręczeniem wieńców, rozpoczął się kabaret pod tytułem: „Zwiali z gospodarki”, ukazujący w krzywym zwierciadle współczesne tendencje opuszczania wiejskich zagród przez młodych ludzi, którzy pozostawiając na gospodarstwach starych dziadków i rodziców żyją jak przysłowiowe pączki w maśle, nie zapominając jednocześnie o dalszym ciągnięciu soków z ojcowizny, co w konsekwencji prowadzi do jeszcze większego wysiłku i ciężkiej pracy starych ludzi, którzy nie dojadając i nie dosypiając marnują zdrowie, byleby tylko młodym dogodzić.
Kolejna edycja polonijnych dożynek należała do bardzo udanych, na co złożyła się wspaniała tej niedzieli pogoda, atrakcje kulinarne i biznesowe, a przede wszystkim program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Aliny Szymczyk przez Teatr „Rzepicha”. W jego składzie obok wspomnianej pani Aliny, która jest reżyserem i autorką scenariusza widowiska oraz własnoręcznie wykonanych kilkunastu wieńców dożynkowych uplecionych przy współudziale koleżanek z zespołu, wystąpili: Martyna, Madzia, Joasia i Maria Lipskie, Diamond Dadej, Maria Czerwonka, Barbara Żubrowska, Kasia Pawłowska, Jerzy Wąsik i Jan Zbroja. Akompaniowały Jadwiga Preger na akordeonie i Kamila Szyszka na skrzypcach.
Po występach artystycznych rozpoczęła się część taneczna niedzielnej imprezy, którą prowadził zespół muzyczny „Góra Band”. Równolegle z wydarzeniami na estradzie odbywały się zajęcia dla najmłodszych uczestników dożynek. Firma Wiesława Rzepki przygotowała liczne atrakcje sportowe. Odbyły się wyścigi na rowerach, biegi i konkurencje sprawnościowe. Laureaci otrzymali liczne prezenty. Andrzej Pitoń zapraszał najmłodszych do parku rozrywki na karuzele i przejazdy minikolejką. Na miejscu można było kupić książki u Anny Luniewskiej i produkty naturalne u Czesławy Bednarczyk. O swoich ofertach mówiły przedstawicielki Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej Małgorzata Bujasz i Katarzyna Kwaterkiewicz z oddziału w Norridge. Były stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego i pamiątkami. Nad zaspokojeniem apetytu czuwała grupa związkowych działaczek serwując wspaniałe placki ziemniaczane, golonki z polowej kuchni, kiełbaski i wiele innych specjałów. Smacznego schabowego i inne dania można było zjeść w ośrodkowej stołówce. Było chłodne piwo i lody serwowane przez firmę państwa Wójcików. Do dyspozycji uczestników imprezy był basen kąpielowy, gdzie można było się ochłodzić.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak
(Zdjęcia na stronie: www.newsrp,smugmug.com)