Od 15 kwietnia władze miejskie Benton Harbor w Michigan mają newiele do powiedzenia w zakresie zarządzania miastem. Mogą zwoływać i odwoływać posiedzenia i zapisywać wypowiedzi. Poza tym o niczym nie mogą decydować. Od tego dnia władze miasta, wybrane przez społeczeństwo, musiały podporządkować się postanowieniom finansowego menedżera.
92.4% mieszkańców Benton Harbor jest pochodzenia afroamerykańskiego. Średnie dochody rodziny wynoszą $17,471 rocznie. 42% całej populacji żyje poniżej poziomu ubóstwa.
Dla porównania, położone nad brzegiem jeziora Michigan, po drugiej stronie rzeki Paw Paw, miasto St. Joseph jest w 90.3% białe. Średnio roczne dochody na rodzinę wynoszą tu $37,032.
W Detroit wszyscy nauczyciele szkół publicznych i 250 administratorów dostało zawiadomienia o zwolnieniu z pracy.
Powyższe zmiany nastąpiły w związku z nowym prawem stanowym, które zezwala gubernatorowi na wyznaczanie finansowych menedżerów do miast i miasteczek pogrążonych w głębokich kłopotach finansowych. Prawo zezwala na modyfikację lub likwidację kolektywnych umów o pracę.
Robert Bobb, "emergency financial manager" w Detroit, oświadczył, że w pełni wykorzysta swe przywileje. Zapowiedź zwolnień nauczycieli wywołała ostre protesty.
W Detroit mieszka 82% Afroamerykanów. Średnie dochody na rodzinę wyniosły w 2009 roku $26,098, o $3.5 tysiąca mniej niż w 2000 roku.
W lutym Bobb polecił zamknąć połowę wszystkich szkół publicznych, po czym zamienił 41 szkół w szkoły czarterowe. W rezultacie niektóre szkoły są zmuszone do umieszczania w jednej klasie po 60 uczniów.
(HP – eg)








