Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Quo Vadis housing in America?

Quo Vadis housing in America?
fot. Pixabay.com

Galopujaca inflacja, ciagle niedobory inwentarza oraz rosnące koszta obslugi kredytu każą z nie pokojem patrzeć na rynek nieruchomości. Po pandemicznych “tłustych” latach, specjaliści branży biją na alarm: korekta rynku jest nieuchronna.   

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

W piosence “Welcome to the Jungle” leader Guns’n’Roses pyta słuchacza “Where do we go now?” I właśnie owe pytanie zadawane jest przez specjalistów i analityków nieruchomości. 

Pod koniec kwietnia sytuacja na rynku mieszkaniowym zaczęła się zmieniać w czasie, gdy stopy procentowe przekroczyły próg czterech procent. W błyskawicznym tempie znika moc nabywcza kupujących: ten, który składał ofertę w drugim tygodniu stycznia płacił średnio 3.22% i przy racie kredytu $3500 stać go było na nieruchomość w cenie około $807,000. Ten sam klient kupujący w kończącym się właśnie tygodniu zapłacił za kredyt 5.11% co sprawia, iż stać go jedynie na $643,000 nieruchomości. Gdzie się podziała różnica ponad 150 tysięcy? Otóż, płacimy ją w odsetkach w czasie trwania hipoteki! Średnio .25% różnicy  na domu za $500,000 to 21 tysięcy więcej z naszej kieszeni w odsetkach. Bank rezerw federalnych zapowiedział 7 podwyżek oprocentowania na ten rok, każda z nich to przynajmniej .25% a więc łatwo obliczyć, ile naszych pieniędzy zje bankowy “Interest” czyli odsetki. 

Utrzymujące się wysokie ceny paliw i materiałów dają się odczuć właśnie w  mieszkalnictwie, gdzie, choć ilość pozwoleń na budowę osiągnęła w kwietniu najwyższy poziom od sześciu miesięcy, nadal trwa spowolnienie, np. w segmencie Rehab & Flip, gdzie wielu remontujących decyduje się nie realizować projektu ze względu na koszta. 

Wszystko w czasie gdy portal Zillow nadal przewiduje wzrost cen nieruchomości w regionie metropolitalnym Chicago na poziomie 14% wbrew opiniom sceptyków, którzy prognozują korektę. Owe 14% można wytłumaczyć w bardzo prosty sposób: historycznie nieruchomości zyskują na wartości średnio 4%. Jeśli dołożyć do tego galopująca inflację bliska 10% – jesteśmy u progu aprecjacji na poziomie 14%. “On the ground” sytuacja wygląda nieco inaczej: wciąż królują wojny cenowe, a kupujący przepłacają o dziesiątki tysięcy dolarów, co nas, specjalistów rynku nieruchomości napawa obawami o przyszłość i coraz większym przekonaniem, iż korekta jest nieuchronna. Stąd, osoby, które planują sprzedać nieruchomość rezydencjalną, powinny robić to właśnie teraz, a jeśli można, następnie na przykład, udać się na wynajem (często luksusowy), aby w spokoju szukać kolejnej nieruchomości. 

Z pomocą w braku inwentarza przychodzą foreclosures i Real Estate Owned (REO) czyli nieruchomości w posiadaniu banków. Widzimy z dnia na dzień coraz więcej takich ofert. Obecny czas jest także doskonałym okresem do obrotu nieruchomościami komercyjnymi, ale tym poświęcimy osobny odcinek. 

Osoby noszące się z zamiarem kupna powinny po pierwsze, “zalockować” czyli zamrozić swoje oprocentowanie i udać się na zakupy, za agenta mając doświadczonego realtora, który nie tylko doradzi i napisze ofertę, która zostanie zaakceptowana przez sprzedających, ale także, czasem, odradzi zakup, gdy cena wywoławcza nie ma pokrycia w stanie faktycznym domu czy mieszkania – w końcu od tego jesteśmy agentami naszych klientów: aby oferować poradę i wskazówki w najlepszym interesie klienta. W zmieniającym się rynku zawsze rodzą się okazje, a więc zapraszam do współpracy! 

Sergiusz “Sergio” Zgrzębski

pośrednik handlu nieruchomościami/przedsiębiorca prowadzący działalność pod szyldem franczyzy Keller Williams Premiere Properties, Real Estate Coach (instruktor w branży nieruchomości) w EtoP Group zrzeszającej 1200+ agentów KW w 5 biurach na zachodnich przedmieściach Chicago. Tytuł Top Agent 2018-2022 oraz złota nagroda za reprezentowanie sprzedających za 2021 rok od Keller Williams International.Ur. 12.15.1980 w Gdyni w Polsce. Absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im M. Wańkowicza na kierunku dziennikarstwo prasowe (Licencjat) oraz Columbia College Chicago na kierunku Produkcja Telewizyjna w specjalizacji reżyseria TV (Bachelor).Dziennikarz radiowy i telewizyjny przez lata związany z Polvision TV, laureat nagrody Better Business Bureau Diogenes Award for Excellence in Media.“Public servant” czyli sługa publiczny i kandydat w lokalnych wyborach. W przeszłości wiceprezes Bensenville Community Public Library.www.sergiosellschicago.comtel. (630) 935-6135

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama