Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Daj się porwać magii folkloru…

Daj się porwać magii folkloru…

Koncert Związku Narodowego Polskiego na powitanie wiosny

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Wielkie artystyczne wydarzenie powróciło do chicagowskiego kalendarza prestiżowych imprez polonijnych i to przy wielkim aplauzie entuzjastycznej publiczności. Już 35. edycja koncertu odbyła się w niedzielę, 19 marca w Lake Zurich, w przededniu wiosny. Organizatorem wydarzenia, zgodnie z długoletnią tradycją, był Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA).

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa polonijne zespoły folklorystyczne powróciły na scenę i do publiczności. Podczas trzygodzinnego występu zaprezentowali się artyści różnych grup tanecznych: Teatr Tańca i Muzyki „Wici” – Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego, Lajkonik – zespół działający przy Polskiej Misji Duszpasterskiej, przy kościele św. Trójcy i pod patronatem Grupy 3241 ZNP oraz Gaik i Gaiczek ze Szkoły im. Juliusza Słowackiego, Hejnał ze Szkoły im. Fryderyka Chopina, Zespół Pieśni i Tańca Szepty (Whispers Center for Artistic Exp.) pod patronatem Grupy 3237 ZNP, Świtezianie ze Szkoły im. Adama Mickiewicza, Żaki ze Szkoły Króla Kazimierza Wielkiego.

Grupy wykonały tańce z różnych rejonów Polski. Koncert zainaugurowano polonezem we wspaniałym wykonaniu Wici – Grupy ZNP, składającej się z rodziców tańczących dzieci, której kierownikiem artystycznym jest Elżbieta Stolarczuk, a choreografem Magdalena Solarz. 

Tańce Beskidu Śląskiego uroczo zatańczyły dzieci z Małego Lajkonika. W ich wykonaniu podziwialiśmy zręczne podskoki w przysiadzie, przez kapelusz czy widowiskowe pompki.

Tańce rybackie z Kaszub pięknie wykonały zespoły Gaiczek i Gaik, którym jako rekwizyty posłużyły sieci rybackie i ogromne ryby.

Usłyszeliśmy też przyśpiewki ludowe w świetnym solowym wykonaniu Katarzyny Pijanowskiej i  Cleve’a Williamsa.

Małe Wici – Łany, których choreografem jest Anna Strojny, brawurowo zatańczyły skoczną polkę warszawską.

Magdalena Solarz – założycielka i dyrektor artystyczna Teatr Tańca i Muzyki „Wici” oraz choreograf słowa uznania skierowała do tancerzy, choreografów, muzyków, akompaniatorów i organizatorów.

Zaapelowała do rodziców, opiekunów i dziadków:  – Przyprowadzajcie do nas dzieci, a my będziemy coraz lepiej dla was tańczyć.

Serdecznie podziękowała Związkowi Narodowemu Polskiemu, który od 35 lat organizuje koncerty oraz Frankowi Spuli – prezesowi Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Alicji Kuklińskiej – sekretarz krajowej ZNP-PNA za obecność oraz finansowy patronat i zaprosiła Franka Spulę do zabrania głosu.

Prezes Frank Spula przypomniał, że Związek Narodowy Polski obchodził w zeszłym miesiącu 140. rocznicę powstania i patronatu organizacji nad różnymi przedsięwzięciami edukacyjnymi, kulturalnymi i patriotycznymi. 

– Patronat nad tego rodzaju wydarzeniami czy polskimi szkołami nie byłby możliwy, gdyby nie państwa poparcie. To był wspaniale, profesjonalnie przygotowany koncert. Panowała wyjątkowa atmosfera. Byliśmy dumni z naszych dzieci i choreografów. Dziękuję rodzicom i dziadkom, że przyprowadzają dzieci na zajęcia. Kontynuowanie tego rodzaju programów jest bardzo ważne. Rodzice i dziadkowie, angażując młodych do udziału w nich, kontynuują polskość – podsumował prezes Spula. 

Przypomniał też o świadczeniach ubezpieczeniowych oferowanych przez ZNP-PNA, które mogą przynieść wymierną pomoc finansową między innymi w procesie rozliczania podatków.

Frank Spula, składając życzenia radosnej wiosny, zaprosił na koncert w przyszłym roku. 

Podsumowując wieczór, Magdalena Solarz z uznaniem mówiła o spektaklu.

– Co roku koncert jest coraz lepszy. Jestem zadowolona. Wszystkie zespoły bardzo podniosły swój poziom. Mają coraz lepszą choreografię, muzykę i coraz piękniejsze kostiumy. Zespoły są na coraz wyższym poziomie artystycznym, choreograficznym i wykonawczym. Mieliśmy całą salę ludzi. Cieszę się, że był obecny prezes Frank Spula, sekretarz Alicja Kuklińska i że po pandemii to wydarzenie nie zatraciło się, tylko dynamicznie się rozwija. Wspaniałe wykonanie oberka Zespołu Lajkonik, grupy młodzieżowej Wici, która zatańczyła żywieckie, także tańce kurpiowskie w wykonaniu Wici Pierwszej Grupy Reprezentacyjnej na zakończenie części pierwszej koncertu i walca Straussa w wykonaniu Wici Drugiej Grupy Reprezentacyjnej – stwierdziła Solarz.

Koncert poprowadzili rodzice dzieci tańczących w zespole Wici: Magda Dzikowski i Przemek Wrona.

Nad sprawną organizacją koncertu czuwała Maria Środoń ze Związku Narodowego Polskiego, koordynując pracę grupy wolontariuszy, w której składzie byli między innymi: Wanda Juda, Jolanta Walaszek i młodzież z Polsko-Amerykańskiego Klubu działającego przy Stevenson High School w Lincolnshire. 

– Cieszymy się, że jesteśmy na koncercie po trzech latach przerwy. Witamy wiosnę śpiewem i tańcem – powiedziała Maria Środoń.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłkaredakcja@zwiazkowy.com

Reklama

m_DAR_1844

m_DAR_1844

m_DAR_1841

m_DAR_1841

m_DAR_1837

m_DAR_1837

m_DAR_1813

m_DAR_1813

m_DAR_1828

m_DAR_1828

m_DAR_1808

m_DAR_1808

m_DAR_1746

m_DAR_1746

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama