Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 28 lipca 2025 12:37
Reklama KD Market

Wielkanocna Oktawa

Wielkanocna Oktawa
fot. Pixabay.com

Nie byłoby dobrze, gdyby największe chrześcijańskie święta, jakimi jest Wielkanoc, trwały tylko jeden dzień. Niestety w takich krajach, jak choćby Stany Zjednoczone, już w poświąteczny poniedziałek wszyscy wracają do pracy. W ten sposób mniej eksponowana na zewnątrz Wielkanoc dla wielu urywa się nagle. Ta mniejsza ekspozycja polega oczywiście na tym, że komercyjnie, a nawet sentymentalnie nie jest to jednak Boże Narodzenie, tonące w blaskach świateł, muzyki i zakupowych, prezentowych szaleństw. Co roku robię wszystko, żeby ludzi, którym służę duszpastersko, przekonać do prawdziwego celebrowania Paschy, która rozpoczyna się już w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy w niedzielę. Rzeczywiście w tym roku zauważyłem w kaplicy domu zakonnego, w którym aktualnie posługuję, znaczny wzrost uczestniczących w liturgii Triduum paschalnego i samej Niedzieli Wielkanocnej, co mnie bardzo ucieszyło. Odkrycie niezwykłego duchowego bogactwa, w jakie wprowadza liturgia Kościoła w tych dniach, daje możliwość głębokiego przeżycia tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela. Nie potrzeba wtedy nawet zbędnych komentarzy. Wszystko staje się jasne. Jest jeszcze coś, jeśli odkryje się i posmakuje się tej liturgicznej, a więc modlitewnej głębi – chce się iść dalej.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Stają mi przed oczami jeszcze inne formy zapraszające do przeżycia Paschy. Choćby kalwaryjskie „Dróżki Pana Jezusa” (Kalwaria Zebrzydowska), liczne misteria Męki Pańskiej prezentowane tu i ówdzie, rok rocznie, a wśród nich piękne, z długą już tradycją, polskie i amerykańskie Misterium prezentowane w Chicago i okolicach. I chociaż tegoroczny okres wielkiego postu i Paschy mamy już za sobą, to warto przywołać te chwile i wracać do nich często.

Ten tydzień, który zakończy się niedzielą Miłosierdzia Bożego, to dni oktawy wielkanocnej. Kiedyś niedziela po Wielkanocy nosiła nazwę „Niedzieli Białej”, „Przewodniej”, a także „Niedzieli Niewiernego Tomasza”. Poprzedza ją tak zwana „oktawa”, czyli osiem następujących po sobie dni, podczas których Kościół przedłuża radość z uroczystości aktualnie przeżywanej. W przypadku Wielkanocy na każdej mszy świętej usłyszeć można radosny hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a kapłan po błogosławieństwie rozsyła wiernych, mówiąc: „Idźcie w pokoju Chrystusa, alleluja, alleluja!” Pierwsze wzmianki o oktawie wielkanocnej sięgają III wieku. Jest to więc tradycja bardzo stara. Dlaczego „niedziela przewodnia?” Otóż dlatego, że Wielkanoc, najważniejsze święto chrześcijańskie, Pascha, jest powtarzana w każdą niedzielę roku. Przewodnia, czyli pierwsza, prowadzi ku następnym, kiedy to zawsze chrześcijanie celebrują dzień, w którym Pan Jezus przewodzi nam od śmierci do życia. A czemu „Tomasza Niewiernego?” Bo właśnie w tę niedzielę słuchamy fragmentu Ewangelii, w której jednym z bohaterów jest apostoł Tomasz ze swoimi wątpliwościami. Od roku 2000 św. Jan Paweł II ustanowił w tę niedzielę, kończącą oktawę wielkanocną, święto Miłosierdzia Bożego, które też idealnie wpisuje się w czytaną tego dnia Ewangelię, nie tylko o niewiernym Tomaszu, ale także o ustanowieniu Sakramentu Pokuty, który jest sakramentem miłosierdzia Bożego.

Każdy dzień Oktawy celebruję jako dzień świąteczny. Tak jest, kiedy odmawiam brewiarz i tak jest, kiedy z ludźmi celebruję Eucharystię. Tak też jest w moim sercu. Jest święto i staram się nie myśleć o tym, co trudne, nie kalać go powszedniością, ale mimo tego, że wszyscy idą do pracy i wracają do szarzyzny dnia, kiedy spotykamy się na wieczornej Mszy świętej, celebrujemy Zmartwychwstanie. Chcemy napełnić się radością, żeby ona zwyciężała to, co jest przytłaczające i trudne. Chrystus zmartwychwstał!

Dlaczego oktawa? O. Dominik Jurczak OP zauważa, że praktyka „rozciągania w czasie” nie jest zwyczajem chrześcijańskim, gdyż wywodzi się już z żydowskich opisów celebrowania Paschy. Dla chrześcijan Chrystus jest „Paschą i przaśnikiem prawdy i szczerości”. Liturgista dominikański tłumaczy jeszcze: „potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń. Oktawa jest po to, by ze spokojem wrócić do tego, „cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce” (1J 1,1). Dlatego Kościół daje nam osiem dni, a nie jedynie dwadzieścia cztery godziny!” A neofici, którzy przyjęli chrzest w Wigilię Wielkanocną, a wraz z nim bierzmowanie i pierwszą komunię świętą, ubrani w białe szaty, mieli swój „biały tydzień”, prowadzący do „białej niedzieli”. Cały tydzień Oktawy to czas, kiedy czytane są fragmenty czterech Ewangelii mówiących o spotkaniu ze Zmartwychwstałym Panem. To pozwala uczestniczącym w liturgii na przeżycie zmartwychwstania wraz ze świadkami, którzy w tych dniach mówią o tym, co słyszeli, co zobaczyli i czego dotykały ich ręce. Pozwala żyć zmartwychwstaniem.

We współczesnym kalendarzu liturgicznym zachowano jeszcze oktawę Bożego Narodzenia. Do Soboru Watykańskiego II była jeszcze oktawa Zesłania Ducha Świętego i Bożego Ciała. Zawsze jednak ta wielkanocna pozostaje pierwsza i najważniejsza, jak i waga tych świąt. W naszej polskiej tradycji pozostało żywym świętowanie tzw. Drugiego dnia Bożego Narodzenia (św. Szczepana), drugiego dnia Wielkanocy (Poniedziałek Wielkanocny), drugiego dnia Zesłania Ducha Świętego (Święto Matki Kościoła). A oktawa Bożego Ciała zachowana jest przez procesje eucharystyczne wokół kościoła. Dobrze, że to „rozciąganie w czasie” świąt jest, gdyż nie pozwala na szybkie ich odstawienie na półkę i powrót do rzeczywistości. Święto musi trwać!

ks. Łukasz Kleczka SDS

Salwatorianin, ksiądz od 1999 roku. Ukończył studia w Bagnie koło Wrocławia, Krakowie i Rzymie. Pracował jako kierownik duchowy i rekolekcjonista w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, duszpasterz i katecheta. W latach 2011-2018 przełożony i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville w stanie Indiana. Aktualnie jest przełożonym wspólnoty zakonnej salwatorianów w Veronie, New Jersey.

Reklama

Usa Jfk Travel Ebola - Oct 2014

Usa Jfk Travel Ebola - Oct 2014

US Vice President Kamala Harris meets with Poland's prime minister Mateusz Morawiecki, Washington, USA - 11 Apr 2023

US Vice President Kamala Harris meets with Poland's prime minister Mateusz Morawiecki, Washington, USA - 11 Apr 2023

Steven Montano fot. CPD

Steven Montano fot. CPD

1

1

2

2

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama