Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Chicago wśród miast najdroższych dla wynajmujących mieszkania

Chicago wśród miast najdroższych dla wynajmujących mieszkania
fot. Ewa Malcher

Chicago znalazło się na pierwszym miejscu zestawienia miast z największymi rocznymi podwyżkami czynszów. Z raportu opublikowanego przez portal Realtor.com wynika, że w marcu ceny wynajmu mieszkań (rent) wzrosły w Chicago o 4,3 proc. w ujęciu rocznym i była to najwyższa podwyżka wśród 50 największych miast objętych badaniem.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Chicago w marcu odnotowało wzrost czynszów o 4,3 proc. w ujęciu rocznym, a średni czynsz w naszym mieście wynosił 1846 dol., co oznacza wzrost o 76 dol. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – podał branżowy portal Realtor.com.

W raporcie porównywano średnie ceny wynajmu kawalerek (studios), mieszkań jedno- i dwusypialniowych w 50 największych miastach w USA. Co najmniej 18 z tych miast odnotowało wzrost czynszu (rent) w marcu, a w obszarze metropolitalnym Chicago-Naperville-Elgin podwyżka była najwyższa.

W drugim pod tym względem Nowym Jorku wynajmujący mieszkania podnieśli w marcu czynsze o 3,8 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku i mediana czynszu za miesiąc wynosiła 2876 dol.

Na trzecim miejscu uplasowało się Kansas City w stanie Missouri, gdzie czynsze w marcu podniesiono o 3,8 proc. do średniej sumy 1340 dol. za miesiąc.

Boston, który znalazł się na 4. miejscu, odnotował roczny wzrost czynszów o 3,3 proc., osiągając średni poziom 3023 dol. na miesiąc za wynajem mieszkania. Z kolei w Indianapolis w stanie Indiana czynsz poszedł do góry średnio o 3,3 proc. – do 1297 dol. za miesiąc.

Portal Realtor.com w raporcie dotyczącym czynszów podkreśla, że w marcu w skali kraju obserwowany był jednak spadek kosztu wynajęcia mieszkań, przy czym trend ten w większym stopniu obejmował nieruchomości w południowych i zachodnich stanach.

Pięć największych metropolii, w których odnotowano największe spadki czynszów w ujęciu rok do roku, to: Austin w Teksasie (-4,7 proc.), Memphis w Tennessee (-4,4 proc.), Atlanta w Georgii (-3,7 proc.), Miami na Florydzie (-3,6 proc.) i Nashville w Tennessee (-2,9 proc.).

W ujęciu regionalnym mediana czynszów na Zachodzie odnotowała pierwszy wzrost w ujęciu rocznym po 13 miesiącach spadków, podczas gdy główne obszary stanów północno-wschodnich nadal odnotowywały wzrost.

„Ponieważ rynki nieruchomości na Środkowym Zachodzie mają zwykle większą przystępność cenową, większy wzrost czynszów na tych rynkach prawdopodobnie z tego wynika” – podkreślono w raporcie, w którym zwrócono też uwagę na rynek pracy.

W lutym br. stopa bezrobocia w Chicago wynosiła 5,3 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 4,5 proc. Tymczasem ogólny wskaźnik bezrobocia na Środkowym Zachodzie (Midwest) wzrósł z 3,6 proc. do 4,0 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

„Jeśli ten trend się utrzyma, słabnący rynek pracy może wywierać presję na spadek cen wynajmu, prowadząc do wolniejszego wzrostu lub nawet spadków” – ocenił portal Realtor.com

(tos)

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama