Zabił palestyńskiego 6-latka i ranił jego matkę
Ława przysięgłych sądu powiatu Will obradowała w piątek, 28 lutego, nieco ponad godzinę, zanim uznała 73-letniego Josepha Czubę za winnego zarzutu morderstwa pierwszego stopnia, zarzutu usiłowania zabójstwa, dwóch zarzutów ciężkiego pobicia oraz dwóch zarzutów przestępstwa z nienawiści w ataku, w wyniku którego w 2023 roku zginął 6-letni Wadea Alfayoumi, a jego matka, Hanan Shahin, została poważnie ranna.
Czuba jest właścicielem domu w Plainfield Township, w którym od dwóch lat wynajmował mieszkanie na parterze 32-letniej imigrantce Hanan Shahin i jej 6-letniemu synowi. 14 października 2023 r. Czuba zapukał do drzwi mieszkania Shahin i rozpoczął z nią kłótnię na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Następnie miał zaatakować kobietę nożem wojskowym, zadając jej ciosy w głowę i ciało. Według biura szeryfa powiatu Will jej syn został ugodzony nożem 26 razy.
Do ataku doszło kilka dni po tym, jak 7 października 2023 r. Hamas zaatakował południe Izraela. „Czuba powiedział mi, że ‘musimy zginąć, ponieważ jesteśmy muzułmanami’” – zeznała matka zabitego 6-latka.
„Czuba stawał się coraz bardziej paranoiczny w związku z atakiem Hamasu na Izrael i wojną w Gazie i był pod wpływem komentarzy w konserwatywnych audycjach radiowych” – napisała prokuratura w akcie oskarżenia.
Podczas procesu prokuratorzy pokazali ławie przysięgłych nagranie, na którym Joseph Czuba w radiowozie, tuż po ataku, twierdził, że bał się o swoje życie. „Bałem się, że zrobią mi dżihad” oraz „Są jak zainfekowane szczury” – mówił.
Czuba nie przyznawał się do winy i od aresztowania w październiku 2023 r. pozostawał w więzieniu powiatu Will.
Obrońca z urzędu, George D. Lenard, zwracał się do sądu o zwolnienie Czuby z więzienia za kaucją i objęcie go nadzorem elektronicznym. Argumentował, że oskarżony nie miał na koncie żadnych przestępstw, jest weteranem amerykańskich sił powietrznych i ma problemy ze zdrowiem. W tygodniach poprzedzających atak zdiagnozowano u niego raka prostaty.
Czuba zrzekł się prawa do składania zeznań podczas procesu, w związku z czym końcowe mowy stron odbyły się w piątkowy poranek, 28 lutego. Grozi mu dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Wyrok zostanie ogłoszony 2 maja.
W odpowiedzi na tę tragedię we wrześniu 2024 r. Senat USA jednogłośnie przyjął rezolucję (S.Res. 847), znaną jako „Rezolucja Wadei”, upamiętniającą 6-latka. Rezolucja, którą przedstawił senator USA Dick Durbin z Illinois, potępia przestępstwa z nienawiści oraz dyskryminację wobec społeczności muzułmańskiej, palestyńskiej i arabskiej, a także zwraca uwagę na niebezpieczeństwo „dehumanizującej i demonizującej retoryki, która przyczyniła się do brutalnego morderstwa Wadei”.
Rodzina chłopca złożyła również pozew przeciwko Josephowi Czubie, jego żonie, bratu oraz ich firmom zarządzającym nieruchomościami.
Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com