Etap eliminacji trwać będzie od 23 kwietnia do 4 maja.
„Fryderyk Chopin to marka, której siła jest dla polskiej kultury nie do przecenienia. Jego osoba żyje w świadomości popkulturowej. Mówimy, że kultura nas łączy. Muzyka Chopina rzeczywiście łączy nas wszystkich - Polaków i ludzi z całego świata” – zaznaczyła ministra Hanna Wróblewska.
Wróblewska podkreśliła, że tegoroczna edycja konkursu ma charakter szczególny - za dwa lata minie sto lat od pierwszego Konkursu Chopinowskiego. „Chopin jest jednym z najistotniejszych wątków w pawilonie polskim na wystawie EXPO w Osace, w Japonii. Tam także będzie wykonywana muzyka Chopina" - dodała Wróblewska.
Spośród rekordowej liczby 642 zgłoszeń, które napłynęły z 54 krajów, Komisja Kwalifikacyjna, na czele której stanął prof. Wojciech Świtała, wyłoniła 171 artystów z 28 krajów. Najliczniejsze grupy stanowią reprezentanci: Chin - ponad 60 zakwalifikowanych uczestników, Korei Południowej, Japonii, Polski, Kanady i Włoch. W przesłuchaniach eliminacyjnych wezmą także udział reprezentanci z Brazylii, Tajlandii, Malezji, Uzbekistanu i Kazachstanu.
Na liście uczestników eliminacji znalazło się siedmiu Polaków, są to Michał Basista, Bartłomiej Kokot, Julia Łozowska, Maria Moliszewska, Yehuda Prokopowicz, Mateusz Tomica, Jan Widlarz.
Czterech pianistów wystąpi pod neutralną flagą.
„Po raz pierwszy w historii w etapie kwalifikacji stworzyliśmy dwie komisje, które obradowały równolegle" - powiedział podczas wtorkowej konferencji Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. "W regulaminie widnieje liczba ok. 160 uczestników eliminacji Konkursu Chopinowskiego. Komisja kwalifikacyjna zdecydowała się dopuścić 171 pianistów i pianistek z 28 krajów, dlatego, że poziom był niezwykle wysoki. Przedstawiciele obydwu komisji wskazywali, że dobrze byłoby, aby nawet 200 osób wystąpiło w eliminacjach. Ostatecznie, po długich debatach, dopuszczono 171 kandydatów” - powiedział.
Szklener poinformował, że w eliminacjach wystąpi znacząca grupa Polaków, ale w konkursie najprawdopodobniej znajdzie się więcej uczestników z Polski. „Konkurs Chopinowski dopuszcza również zwycięzców innych konkursów, jest pewnego rodzaju metakonkursem. Już dzisiaj wiemy, że aż siedmiu Polaków właśnie na drodze takiej uproszczonej procedury wystąpi w październiku w Konkursie Chopinowskim” - wskazał.
Eliminacje do XIX Konkursu Chopinowskiego odbędą się w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jury eliminacji w składzie: Wojciech Świtała (przewodniczący), Ludmil Angelov, Nikolai Demidenko, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Marc Laforet, Alberto Nose, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka oraz Katarzyna Popowa-Zydroń, wybierze ok. 80 pianistów, którzy wystąpią na Konkursie Chopinowskim w październiku.
Szef NIFC zaprezentował również harmonogram wydarzenia. Zakłada on, że eliminacje odbędą się za 50 dni, potrwają od 23 kwietnia do 4 maja. Koncert inauguracyjny XIX Konkursu Chopinowskiego odbędzie się 2 października. I etap zaplanowano na 3-7 października, II etap - na 9-12 października, a III etap - na 14-16 października. Finały odbędą się w dniach 18-20 października.
20 października poznamy nowego zwycięzcę, który – jak każdy z jego poprzedników – będzie miał szansę zapisać się w historii pianistyki. Dzień później odbędzie się gala wręczenia nagród i pierwszy z trzech koncertów laureatów” – zapowiedział dyr. NIFC.
Zwycięzca otrzyma 60 000 euro i złoty medal, cała pula nagród wynosi ponad 240 tysięcy euro. Dodatkowo, laureaci muzycznego turnieju zostaną zaproszeni na światowe, kilkumiesięczne tournee. Szczegółowe informacje na temat koncertów zostaną opublikowane po zakończeniu eliminacji.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zwany także Konkursem Chopinowskim, to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu, odbywający się co pięć lat w Warszawie. Jest konkursem monograficznym: we wszystkich etapach wykonywane są wyłącznie utwory Fryderyka Chopina. Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w dniach 23–30 stycznia 1927 r. w Warszawie.
W konkursie jury wybiera sześciu finalistów i honoruje ich nagrodami głównymi i tytułami laureata. Zdarzało się jednak, że tytuł przysługiwał większej liczbie finalistów: w 1932 było ich piętnastu, w 1937 - trzynastu, w 1949 - dwunastu, a w 1955 - dziesięciu. W pierwszym konkursie przyznano cztery nagrody główne. Od 1975 r. laureaci trzech pierwszych miejsc są również nagradzani złotym, srebrnym i brązowym medalem projektu Józefa Markiewicza.
W ciągu 98 lat polscy pianiści czterokrotnie zwyciężyli Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Laureatami byli Halina Czerny-Stefańska (1949, ex aequo), Adam Harasiewicz (1955), Krystian Zimerman (1975) oraz Rafał Blechacz (2005).
Zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021) był kanadyjski pianista Bruce Liu.
Powołany w 2001 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC) jest największym na świecie centrum chopinowskim, które promuje, chroni, bada i upowszechnia dziedzictwo Fryderyka Chopina. (PAP)