Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 6 lipca 2025 02:47
Reklama KD Market
Kolorowo, świątecznie i wiosennie

Warsztaty pisanek w Muzeum Polskim w Ameryce

Wszystko zależy od wzoru, od ilości kolorów i przede wszystkim od cierpliwości. Jeśli magicznie połączymy to wszystko w jedno, to na skorupkach jajek powstają małe dzieła sztuki. Co roku w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na warsztaty tradycyjnego zdobienia pisanek przy pomocy wosku i barwników. W tym roku stawiła się na nich rekordowa ilość uczestników – prawie 70 osób!
Reklama
Warsztaty pisanek w Muzeum Polskim w Ameryce

Autor: Peter Serocki

Jak w latach poprzednich i tym razem warsztaty prowadziła Christine Frankowicz-Burd, doświadczona instruktorka, córka polskich emigrantów, wychowana w domu wśród polskich tradycji, którym jest wierna. Jak zwykle przyniosła swoje pisanki, które mogły posłużyć za wzór i natchnienie dla uczestników warsztatów. Christine osobiście lubi rysować na jajkach gęsich, bo, jak mówi, ma wtedy „większy ekran” i wzór może być bardziej precyzyjny. Podczas sobotnich warsztatów dominowały jednak jajka kurze.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Warsztaty zaczęły się od prezentacji techniki. Zapalono świeczki, a w ruch poszły kistki, czyli specjalne „pisaki”, którymi nabierano i nakładano  wosk na skorupki. Każdy, kto spróbował tej techniki, wie, że nie jest  łatwa, a wykonanie jednej pisanki może pochłonąć nawet kilka godzin. Cały proces wymaga cierpliwości. Ale warto! Efekty końcowe zachwycają – zarówno te filigranowe pisanki wykonane przez Christine, jak i na razie nieco mniej precyzyjne, a czasami nawet bardzo awangardowe wzory na pisankach wykonanych przez uczestników warsztatów. Gotowe pisanki trafią do wielkanocnych koszyków ze święconką w Wielka Sobotę.

Tradycja zdobienia pisanek przetrwała w wielu polskich domach w Chicago i poza miastem. Można się o tym przekonać przyglądając się uczestnikom warsztatów. W tym roku sporo było wśród nich Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy pamiętają, jak w ten sposób jajka na Wielkanoc zdobiły ich mamy i babcie. Ludzie ci w większości nie mówią już po polsku, ale starają się kultywować polskie tradycje. 

– Uczestnicy przynieśli własne jajka, a opuścili warsztaty z unikalnymi, ręcznie wykonanymi dziełami sztuki ludowej oraz głębszym zrozumieniem tej cenionej polskiej tradycji wielkanocnej. Jesteśmy szczególnie wdzięczni Fundacji Charytatywnej Edwarda T. i Ellen K. Dryer za hojnie udzielone wsparcie i współorganizację tegorocznych warsztatów – podsumowała warsztaty Małgorzata Kot, dyrektor wykonawcza Muzeum Polskiego w Ameryce.

Jak co roku warsztaty zakończyły się wspólnym pamiątkowym zdjęciem i życzeniami wesołych świąt! 

Tekst: Ewa Malcher
e.malcher@zwiazkowy.com

Zdjęcia: Peter Serocki
p.serocki@zwiazkowy.com

 

Reklama


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama