SINNERS
Wysmakowany stylistycznie dramat historyczny z elementami horroru. Akcja rozgrywa się w stanie Missisipi na początku lat 30. ubiegłego stulecia. Michael B. Jordan występuje w podwójnej roli braci bliźniaków, którzy po latach pobytu w Chicago wracają do rodzinnego miasteczka. Mają ze sobą sporo pieniędzy – nota bene ukradzionych gangsterom – i zamierzają otworzyć muzyczny bar. Na drodze do realizacji ich planów pojawiają się jednak problemy, głównie związane z dwiema postaciami. Jedną z nich jest surowy ojciec – pastor, a drugą grasujący w okolicy wampir. Sedno opowiadanej historii można interpretować dosłownie, ale można też metaforycznie. Pamiętajmy, że głęboko zakorzeniony na amerykańskim południu rasizm w ówczesnych czasach nie był daleki od autentycznego horroru. Oprócz umiejętnego żonglowania kilkoma różnymi gatunkami filmowymi, „Sinners” oferuje dużo dobrej muzyki, świetne zdjęcia i odpowiednio dopasowaną do tematu mroczną atmosferę.
Premiera kinowa. Reżyseria: Ryan Coogler. W rolach głównych: Michael B. Jordan, Hailee Steinfeld, Jack O’Connell.
WARFARE
Mocny wizualnie film wojenny z akcją w Iraku w 2006. roku. Całą, półtoragodzinną historię oglądamy w rzeczywistym czasie. Scenariusz został napisany przez byłego żołnierza Navy Seals, który zawarł w nim swoje własne wspomnienia, a także pełne napięcia doświadczenia patrolu wojskowego uczestniczącego w niebezpiecznej misji w mieście Ramadi. Znaczącym walorem tego filmu jest dopracowana w szczegółach realizacja poszczególnych ujęć, dzięki której widzowie mają poczucie immersyjnej obecności w samym środku wydarzeń. Co ciekawe, choć film pokazuje męstwo amerykańskich żołnierzy, to bynajmniej nie gloryfikuje szerszego kontekstu militarnej obecności Stanów Zjednoczonych na terenie Bliskiego Wschodu.
Premiera kinowa. Reżyseria: Ray Mendoza i Alex Garland. W rolach głównych: D’Pharaoh Woon-A-Tai, Joseph Quinn, Will Poulter.
ONE TO ONE: JOHN & YOKO
Oparty na materiałach archiwalnych wciągający dokument muzyczny o Johnie Lennonie i Yoko Ono. Oglądamy intymny portret tej pary na przestrzeni kilku miesięcy 1972 roku, zarówno w ich mieszkaniu w Greenwich Village w Nowym Jorku, jak i w trakcie licznych wystąpień publicznych. Kulminacją ich związku w tym okresie był koncert charytatywny, jaki wspólnie zorganizowali i wykonali w Madison Square Garden. Dla wielu starszych widzów „One to One” zapewne będzie stanowił świetną okazję do miłych wspomnień. Byłoby jednak dobrze, gdyby dzisiejsza młodzież również zechciała przenieść się w czasie do świata sprzed pięćdziesięciu lat, jakże innego od naszej współczesności, ale i takiego, z którego możemy wciąż czerpać aktualne wzorce.
Premiera kinowa. Reżyseria: Kevin MacDonald i Sam Rice-Edwards.
I’M STILL HERE
Ten wypełniony ciepłym humanizmem brazylijski dramat rodzinny zdobył w tym roku Oscara w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego. Nawiązująca do prawdziwych wydarzeń historia przenosi widzów do okresu rządów junty wojskowej na początku lat 70. ubiegłego wieku. Były kongresman opozycyjny Rubens Paiva wraca do kraju po sześciu latach przymusowej emigracji, ale niedługo później zostaje aresztowany i przepada bez wieści. Film koncentruje się głównie na postaciach żony i córek, które bezskutecznie walczą o jego uwolnienie, chociaż same są inwigilowane przez organy ścigania. Problemy jednej rodziny symbolicznie odzwierciedlają los całego kraju rządzonego przez brutalnych autokratów. Oczywiście jest to również opowieść-przestroga, albowiem – jak wiemy z doświadczeń – historia lubi się powtarzać. Świetna kreacja Fernandy Torres jako kobiety, której życie rodzinne ulega radykalnej zmianie, zasłużenie otrzymała oscarową nominację.
Prime Video, Apple TV (streaming). Reżyseria: Walter Salles. W rolach głównych: Fernanda Torres, Selton Mello, Fernanda Montenegro.
ON BECOMING A GUINEA FOWL
Afrykańskie produkcje filmowe rzadko trafiają do Stanów Zjednoczonych, ale ten momentami surrealistyczny dramat nakręcony w Zambii należy do chlubnych wyjątków. Tytułowe perliczki nawiązują do świata kobiet, które muszą sobie radzić w społeczności zdominowanej przez mężczyzn. Punktem wyjścia fabuły jest tajemnicza śmierć mieszkającego w wiosce starego wujka. Zgodnie z tradycją, rozpoczyna się okres opłakiwania zmarłego, ale jest to również okazja do wyciągnięcia na światło dzienne różnych przykrych tajemnic rodzinnych. Forma opowiadania oscyluje pomiędzy paradokumentalnym realizmem i symbolicznymi odniesieniami do miejscowych wierzeń. Film ten był z powodzeniem pokazywany na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.
Prime Video, Apple TV (streaming). Reżyseria: Rungano Nyoni. W rolach głównych: Susan Chardi, Elizabeth Chisela, Henry B. J. Phiri.
Zbigniew Banaś
redakcja@zwiazkowy.com