Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 19 maja 2025 00:30
Reklama KD Market

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć Władysława Bartoszewskiego w 10. rocznicę jego śmierci

Sejm uczcił w czwartek, w 10. rocznicę śmierci, pamięć Władysław Bartoszewskiego - więźnia Auschwitz, żołnierza AK, publicysty, wykładowcy i szefa MSZ. Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 roku.
Reklama
Sejm uczcił minutą ciszy pamięć Władysława Bartoszewskiego w 10. rocznicę jego śmierci
Władysław Bartoszewski

Autor: Wikipedia

W czwartek po południu po wznowieniu obrad przez Sejm, marszałek Szymon Hołownia poprosił posłów o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci Władysława Bartoszewskiego. Posłowie odmówili też krótką modlitwę.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Władysław Bartoszewski urodził się w Warszawie 19 lutego 1922 r. Jego ojciec był jednym z dyrektorów Narodowego Banku Polskiego, matka - urzędniczką miejską.

W czasie kampanii wrześniowej wziął udział – jako cywil – w obronie Warszawy. Został noszowym i włączył się do prac służb sanitarnych. Wiosną 1940 r. zatrudnił się w administracji przychodni Polskiego Czerwonego Krzyża, ale zaledwie kilka miesięcy później – 19 września 1940 r. został zatrzymany przez Niemców razem z grupą innych przypadkowych przechodniów na Żoliborzu i wysłany do KL Auschwitz. Był tam więziony od 22 września 1940 r. do 8 kwietnia 1941 r.

Zaraz po opuszczeniu obozu nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej, a potem z Armią Krajową. Współorganizował tajną Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Był współredaktorem podziemnej prasy, działaczem katolickiego Frontu Odrodzenia Polski. Organizował też pomoc dla więźniów Pawiaka. W Powstaniu Warszawskim był m.in. adiutantem dowódcy placówki informacyjno-radiowej. Tuż przed zakończeniem walk Tadeusz Bór-Komorowski awansował go na porucznika. Prześladowany przez reżim komunistyczny i skazany pod zarzutem szpiegostwa, czas od listopada 1946 do sierpnia 1954 r. (z krótką przerwą w 1948 r.) spędził w więzieniach. Został zrehabilitowany w 1955 r.

Był aktywny w okresie tworzenia NSZZ „Solidarność”, a po wprowadzeniu stanu wojennego został na kilka miesięcy internowany. W latach 1983-1990 był profesorem gościnnym nauk politycznych na trzech uniwersytetach w RFN: w Monachium, Eichstaett i Augsburgu.

Pod koniec życia doczekał się licznych odznaczeń i tytułów. Honorowe obywatelstwo przyznały mu władze Warszawy, Gdyni i Wrocławia. Był członkiem honorowym Światowego Związku Żołnierzy AK. Został odznaczony Orderem Orła Białego (1995), Krzyżem Wielkim RFN (2001) oraz wysokimi odznaczeniami Austrii, Litwy, Estonii, Węgier, Hiszpanii. Otrzymał też tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 1991 r. został Obywatelem Honorowym Państwa Izrael.

W latach 1990-1995 Bartoszewski był ambasadorem RP w Austrii, dwukrotnie był także ministrem spraw zagranicznych: od marca do grudnia 1995 i ponownie od lipca 2000 do października 2001 r. Był przewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także prezesem Polskiego PEN Clubu.

Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 r. w Warszawie. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. (PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama